Státní Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) začala prověřovat nová místa pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva. A to jižně od Jaderné elektrárny Temelín a západně od Jaderné elektrárny Dukovany.
V centru zkoumaného území „ETE – jih“ o ploše 31 km2 se ocitly obce Dříteň, Libív a Nová Ves, v těsné blízkosti jsou pak obce Jeznice, Chlumec, Velice, Malešice, Kočín a Knín. V ploše území „EDU - západ“ o velikosti 40 km2 pak leží Lipník, Dolní Vilémovice, Zárubice, Ostašov a Klučov mezi Třebíčí a Jaroměřicemi nad Rokytnou.
Během dvou let má proběhnout geologický výzkum, na jehož konci budou studie proveditelnosti včetně vizualizace umístění podzemního i povrchového areálu, studie posouzení dopadů na životní prostředí a žádosti o stanovení průzkumných území pro další geologické práce.
Hlavním důvodem pro hledání nových lokalit, které dříve nebyly preferovány geology, je podle aktualizované koncepce nakládání s radioaktivními odpady možnost získat „vyšší porozumění pro vybudování budoucího hlubinného úložiště“ vzhledem k existenci jaderných elektráren v jejich okolí.
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek z ČSSD minulý týden oznámil, že navrhuje zmrazit geologické průzkumy na pěti lokalitách, kde naráží na ostrý nesouhlas obcí a jejich občanů (Čihadlo v okolí Lodhéřova na Jindřichohradecku, Magdalena v okolí Jistebnice na Táborsku, Březový potok poblíže Pačejova u Nepomuka, Čertovka v blízkosti Lubence a Hrádek u Dolní Cerekve na sever od Jihlavy).
Vyhledávání mělo pokračovat jen na lokalitách Horka u Velkého Meziříčí a Kraví hora poblíž Rožné na Žďársku, kde ministr dle svých slov cítil politickou vůli k úložišti. Avšak i starostové obcí v lokalitě Horka následně vydali své nesouhlasné prohlášení a nesouhlas s tímto postupem se ozval i z Kraví hory.
Ekologové přitom zdůrazňují, že pokud v některé ze stávajících sedmi lokalit proběhnou nyní plánované geologické práce, nebudou jejich výsledky plně porovnatelné s výstupy právě zahajovaného geologického výzkumu u obou jaderných elektráren, neboť zde budou práce, pro něž je nutné stanovit průzkumné práce, teprve chystány.
Navíc jde o zcela jiné horninové prostředí, než jaké bylo až dosud označováno za vhodné a dlouhodobě stabilní - zatímco na dnešních lokalitách jde o žulové podloží, u obou nových lokalit je to rula.
Podle Eduarda Sequense z Cally by bylo nejlepším řešením zastavit průzkumy všude tak, aby mohla být nejprve prodiskutována a přijata nová koncepce nakládání s radioaktivními odpady, jasně definována kritéria, podle kterých bude místo pro úložiště vybíráno a také upravena legislativa, zejména přijat zákon posilující práva obcí při výběru úložiště.
Státní Správa úložišť radioaktivních odpadů prověřuje nová místa pro úložiště
Ekologové postup úředníků kritizují, podle nich by bylo nejlepším řešením naopak všechny průzkumy zastavit a nejprve prodiskutovat a jasně definovat kritéria, podle kterých bude místo pro hlubinné úložiště vybíráno.

Ještě na začátku týdne se zdálo, že vyhledávání bude pokračovat jen na lokalitách Horka u Velkého Meziříčí a Kraví hora poblíž Rožné na Žďársku. Foto Nechceme úložiště Kraví Hora
- Vytisknout článek
- Sdílet
- Velikost textu + -
Související