Porazit Zemana?
Filip OutrataMiloši Zemanovi k popularitě a důvěře — kromě vlastní obratnosti a schopnosti oslovit lidi — vydatně pomáhají i projevy jeho odpůrců. I díky nim bude zvolen, pokud se rozhodne znovu kandidovat.
Krátce po poslední prezidentské volbě jsem po Praze začal vídat zejména mladé lidi nosící placku se slovy „Miloš mi prdel“. Tehdy mě poprvé zarazilo, jakou bezmocností se vyznačuje velká část protizemanovské veřejnosti. Zarážející a svým způsobem varovný byl už rozpor mezi tím, co si Zemanovi odpůrci o sobě myslí — že jsou na straně kulturnosti, slušnosti, inteligence proti buranské vulgárnosti a nízkosti — a jak se projevují.
Dnes jsem téměř přesvědčen o tom, že pokud Miloš Zeman bude zdravý a bude chtít kandidovat, volby vyhraje. Samozřejmě za předpokladu, že proti němu nevystoupí skutečně silný protivník, a tomu zatím nic nenasvědčuje. Pokud tomu tak skutečně bude, nevyhraje Zeman pouze pro své kvality, ale snad ještě více zásluhou svých protivníků. Každý spektakulární projev odporu proti Zemanovi — červené karty, červené trenky na Hradě — zatím jen posílil jeho šanci na znovuzvolení a pomohl odpoutat pozornost od jeho chyb.
Než se ale podíváme na vyhlídky současného prezidenta a jeho aktuálně známých či diskutovaných protikandidátů, vyplatí se ohlédnout se zpět. Miloš Zeman, jak se celkem všeobecně uznává, se stal prezidentem díky zavedení přímé prezidentské volby. To nebylo něčím náhodným, nebylo to jen jakési experimentování s ústavou, ale byl to výraz celkové bezradnosti politické reprezentace a snahy nějakým způsobem vyjít vstříc stále naštvanějším a otrávenějším voličům.
Miloš Zeman naskytnuvší se příležitosti dokonale využil. Ponechme nyní stranou spekulace o tom, že by byl býval zvolen i ve volbě nepřímé, s pomocí svých příznivců v řadách ČSSD. Jednak jsou to skutečně jen spekulace, a hlavně to Zeman nepotřeboval. Mohl se opřít o něco jiného: o svou politickou biografii.
Ale hlavně si zaslouží kritiku pro svůj necitlivý technokratický přístup k přírodě. Zde má u mě na běžné školní stupnici 1-5 známku 8 nebo 10:
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1739707-cina-plni-zemanovi-sen-vedci-vsak-maji-z-kanalu-dunaj-odra-labe-spatne-spani
Kdyby byl Zeman v této oblasti inteligentnější a kdyby mu tolik nezáleželo na podpoře betonářské lobby (když se dokázal vyslovit proti lobby mnohem mocnější, lobby obhajující vojensko-průmyslový válečnický komplex USA) – což je mé jediné vysvětlení podpory kanálu Labe-Odra-Dunaj, tak by v y s l y š e l hlasy svých voličů a hájil by přírodu proti ziskuchtivosti. Protože doba se obrací a lidí, kteří si uvědomují zázraky původní krajiny bez betonu a také si jí i turisticky cení, stále přibývá.
Pokud chceme ekonomicky prosperovat, postavme v lesích tenké cyklostezky a na vhodných místech útulné malé hotely pro turisty, třeba z Číny nebo Ohňové země. Nebo z Ohia. – Toto nás multikulturně obohatí. Kanál Odra-Labe-Dunaj obohatí jen a pouze kapsu betonářů, nikoliv naše občany.
A tento světový turismus obohatí finančně regiony – tedy mimo bohatou a často pyšnou Prahu. Toto je stále velký ekonomický potenciál naší malebné země, proto si ji zachovejme nezničenou.
90 % turistů nechá své peníze v Praze, takže region Praha a jen Praha má každý rok navíc oficiálně přes 100 mld. Kč příjmů. A je to už mnoho let. Dopřejme peníze i chudým regionům, podpořme tamní turismus.
Také si nemyslím, že Zemana je možno porazit jen jeho vlstními zbraněmi. Nepotřebujeme nějakého Zemana light. Porazit ho může spíše někdo hodně jiný. Kiska neporazil Fica tím, že ho napodoboval, podobně v Rakousku van Bellen Hofera.
Čímž neříkám, že nemá smysl hledat výrazně jiného kandidáta, který nebude Zemanem light.
Chvála Zemanových kladů spočívající v tom, že za
a) v souladu s ústavou vykonával jednu ze svých kompetencí (jmenoval soudce),
za
b) neplácá jeden z oblíbených nesmyslů svého předchůdce (globální oteplování)
a za
c) provozuje spanilé jízdy po krajích českých a využívá tak svůj úřad k jakési permanentní volební kampani (důraz na slově kampaň)
byla strukturována záměrně tak, aby si čtenář dosadil
a) jmenuje soudce, nejmenuje profesory; za
b) neplácá o globálním oteplování, ale hlásá kulturně rasistické bludy o islámu?
Myslím, že pokud byste chtěl chválit bez ironie, našly by se méně sporné klady. Např. zvládl bravurně svoji ústavní roli při vládní krizi (bez ohledu na to, že pak toto zvládnutí využil k jmenování velmi podivné vlády). Choval se v porovnání se svým předchůdcem velmi korektně při vytváření vlády po posledních volbách.
"Zatím je tomu, domnívám se, tak, že Miloš Zeman by se mohl porazit pouze sám tím, že by se rozhodl již nekandidovat."
Od tvrzení, že je neporazitelný, se to liší jen slovem "zatím".
Jde o rozšířený názor a myslím si, že to není dobře. O prezidentovi rozhodne až kampaň před volbami a je velmi pravděpodobné, že výsledek bude těsný, jak to u podobných většinových voleb bývá.
Volby budou až za dva roky a nevěřím, že někdo dokáže předem odhadnout jaká bude situace a co všechno bude hrát roli.
Vynechat slůvko "zatím" byla řekněme určitá nadsázka, ovšem byla reprodukcí názoru, kde pan Outrata přehání jistotu, se kterou lze vidět do budoucnosti.
To jmenování soudců považuji skutečně za klad, byť se to tak jeví vlastně jen ve srovnání s Klausem. S profesory máte samozřejmě pravdu, to se nabízí a napadlo to i mě, ovšem až po uveřejnění článku. Zemanovy názory o islámu jsem tady na DR kritizoval docela dlouho předtím, než se stal prezidentem. Ano, měl jsem v článku zmínit i tyto záležitosti.
Z toho ovšem nijak nevyplývá, že se situace nemůže změnit. Objeví se skutečně silný kandidát, jaký tu dosud není. Zatím ale takový není. Snad mohu doufat, že se mnou budete souhlasit, že to není nějaká jistota vidění do budoucnosti, ale pokus o popis současného stavu věcí.
Jinak o šancích v budoucích volbách lze asi vždy mluvit jen s ohledem na současnost, tj, jak by volby dopadly, kdyby se konaly nyní. Do budoucnosti opravdu nevidíme, snad mimo prognostiky.
I to by ale chtělo mnohem hlubší a propracovanější úvahu, samozřejmě.
Ale snad přece jenom alespoň jeden. O této otázce se ovšem už v minulosti vedly diskuse; takže tady jen krátké připomenutí toho hlavního.
Položme si zásadní otázku: jak je vlastně možné, že ve společnosti, která je klasicky rozpolcena na zastánce levice a pravice, že tedy v takovéto společnosti dokázali a dokáží jak pravicový Klaus, tak i - alespoň podle svého "imige" - levicový Zeman dosahovat dvoutřetinové (i vyšší) obliby u celkové populace?
Odpověď je jednoduchá: oba jsou bezpochyby silné vůdčí osobnosti; a národ prostě chce mít silného vůdce. Tady probleskují ještě prastaré atavistické pudy: silný, rozhodný vůdce znamená pro tlupu záruku bezpečí a prosperity. S jeho vůdčí silou je možno se ztotožnit, je možno se na ni spolehnout. Ať už je její mravní pozadí jakékoli.
Takže, pokud by se měl nalézt někdo kdo by se mohl postavit do volebního ringu proti M. Zemanovi jako rovný s rovným: musel by se v české politice či společnosti najít někdo, kdo dokáže být stejně tak silnou vůdčí osobností. Pro tuto chvíli ovšem nikdo takový opravdu vidět není. Snad s výjimkou A. Babiše; ale ten prozatím nejeví snahy do tohoto ringu vstoupit.