Členové akademické obce FAMU se zastali obžalované studentky

Pedagogové a studenti pražské FAMU napsali otevřený dopis na podporu souzené Kateřiny Krejčové a proti rostoucí rasistické a xenofobní nenávisti ve státním aparátu. Explicitně se ohrazují i proti počínání státní zástupkyně Galkové.

(su)

20.04.2016 11:01

Uhl

Policie odvádí Kateřinu Krejčovou krátce po zásahu, při němž blokovala volný průchod demonstrantům vyhrožujícím představitelům státu šibenicemi. Foto Michal Uhl

Související

Týden před odvolacím řízení, kde se bude projednávat údajné napadení policisty Kateřinou Krejčovou, zveřejňují její učitelé s spolužáci z FAMU dopis na její podporu. V dopise popisují události 1. července 2015, kdy se na Václavském náměstí sešli lidé na dvou demonstracích.

Na protiuprchlickém shromáždění hovořili Adam B. Bartoš a Tomio Okamura a někteří účastníci si přinesli šibenice. Na druhé byli zastánci vstřícnosti k odlišným kulturám. Část z nich se rozhodla blokovat pochod odpůrců imigrace, ale kvůli jejich nízkému počtu, bylo možné je snadno obejít.

Policie se přesto rozhodla, že zakročí a během zásahu proti jednomu z účastníků se Krejčová pokusila mu pomoci. Doběhla k policistům a spadla mezi ně. O průběhu událostí jsme v Deníku Referendum podrobně informovali.

Počínání Kateřiny Krejčové státní zástupkyně Zdeňka Galková kvalifikovala jako trestný čin násilí na úřední osobě. Krejčová byla nepravomocně odsouzená k trestu odnětí svobody v trvání jednoho měsíce s podmíněným odkladem jeho výkonu na zkušební dobu v trvání jednoho roku. Obě strany podaly proti rozsudku odvolání. Státní zástupkyně Galková ve svém odůvodnění odvolání argumentovala tím, že obžalovaná ve své závěrečné řeči použila ironii, a proto je podle ní uložený trest nepřiměřeně mírný.

Členové akademické obce FAMU ve svém dopise považují obvinění a odsouzení Kateřiny Krejčové za projev sílících sympatií policejních složek a státního zastupitelství vůči projevům rasismu a nenávisti. V dopise dále uvádějí: „Stavíme se za angažovaný postoj Kateřiny Krejčové a apelujeme na policii, státní zastupitelství a soudy, aby posuzovaly skutkovou podstatu a její kontext spravedlivě a v duchu svobod a demokratického řádu. Stavíme se za zproštění Kateřiny Krejčové viny.“

Otevřený dopis podepsali vedle dalších profesor a vedoucí Katedry dokumentární tvorby Karel Vachek, pedagog Katedry dokumentární tvorby Vít Klusák, nebo docent Katedry dokumentární tvorby Vít Janeček, který je zároveň jedním z iniciátorů otevřeného dopisu. Janeček solidární akci okomentoval pro DR tak, že nikdo z okolí Kateřiny Krejčové původně nevěřil, že bude souzena, natožpak že by mohla být odsouzena.

„Mezi kolegy a studenty, kteří znají Kateřinu, její angažovanost, smysl pro ne-násilí i její křehkou konstituci, která dost vylučuje možnost zranit druhého člověka, jsme uvažovali, co by se dalo udělat na její podporu,“ vysvětlil Janeček a dodal, že její případ je jen dalším důkazem, že policie i státní zastupitel ztrácí smysl pro přiměřenost i cíle k vynucování zákonnosti.

„To se konec konců projevilo právě na FAMU při nedávné kauze s tibetskými vlajkami, nebo i tím, že policie na stejné demonstraci, kde byla Kateřina zatčena, zcela ignorovala šibenice vyzývající k násilí vůči jiným lidem. Žádat veřejně spravedlivý proces nám přišlo jako to minimální, co je nutné udělat," uzavřel Janeček.

O případu Kateřiny Krejčové se zmiňuje rovněž dopis Deníku Referendum zveřejněný v pondělí, kterým redakce žádá ministra Pelikána o to, aby zahájil kárné řízení se státní zástupkyní JUDr. Galkovou. Je jedním ze sedmi příkladů pochybení, uvedených v podání redakce DR, jimiž se státní zástupkyně Galková zpronevěřila své zákonem stanovené roli, a namísto toho se ve své práci řídila svými osobními preferencemi a předsudky.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.