Ivan Bartoš se opět uchází o post předsedy Pirátů. A říká: Chceme do sněmovny

Vratislav Dostál

S expředsedou Pirátů, který opět kandiduje do čela strany, jsme hovořili o jeho dosavadní zkušenosti s politikou, o cílech Pirátů, anebo o tom, zda uvažují o vzniku předvolební koalice před příštími sněmovními volbami. Třeba se zelenými.

O víkendu se v Olomouci uskuteční Celostátní fórum Pirátů, jeho hlavním bodem bude volba nového vedení strany. O post předsedy se po téměř dvouleté pauze uchází opět Ivan Bartoš, který získal nominaci devíti krajských organizací. Přestože má protikandidáta, už nyní je téměř jisté, že bude předsedou Pirátů opět zvolen.

S Bartošem, který tak s největší pravděpodobností povede Piráty do krajských i sněmovních voleb, jsme mluvili o zkušenostech Pirátů z aktivní politiky, o úspěších i neúspěších odcházejícího vedení nebo o výzvách, kterým bude strana čelit v příštích dvou letech. Cíl mají podle Bartoše Piráti jasný: prolomit pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny.

V sobotu budete usilovat po téměř dvouleté pauze opět o post předsedy Pirátské strany. Co vás osobně k tomu vede?

Od evropských voleb uběhly téměř dva roky. Nemyslím si ale, že bych nějak extrémně pauzíroval, protože lidé v Pirátech jedou, i když se zrovna neopírají o nějaké funkce.

Já pro Piráty pracuju konzistentně již sedm let, včetně doby po evropských volbách, kdy jsem se maximálně zapojoval nejen v komunálních kampaních, ale ve všemožných i nemožných aktivitách souvisejících mimo jiné i s vedením mediálního odboru.

Na kapitánském můstku byl nyní dva roky Lukáš Černohorský. Pod jeho vedením Piráti úspěšně propluli komunálními volbami a na radnicích, kde sedí naši zastupitelé, odvádíme již přes rok dobrou práci. Celá volba předsednictva probíhá hlavně proto, že by mandát současnému vedení vypršel příliš blízko ke krajským volbám.

Jako orgán se rozhodli kolektivně rezignovat. Ačkoliv se pirátské aktivity zdaleka netočí pouze kolem voleb, není taktické uprostřed boje, což krajské volby rozhodně budou, přepřahat. Dosavadní předseda se chce navíc nyní aktivně věnovat politice v Moravsko-slezském kraji.

Proč jste vlastně po evropských volbách rezignoval? Vždyť pro Piráty skončily úspěšně...

Po volbách do Evropského parlamentu, kde jsme neuspěli doslova o fous, jsem skládal mandát ze dvou důvodů: prvním bylo nedosažení stanoveného cíle, druhým celková únava materiálu.

Dnes jsme o dva roky dále. Cíle jsou nové a já cítím energii, kterou mohu nejen Pirátům, ale i společnosti předat. Jsem starší. Zda jsem chytřejší, nevím. V civilním životě jsem se —pokud se tak ženitba s „pirátkou“ dá vůbec označit — usadil. Řada věcí je jasnější a má často daleko ostřejší kontury.

Vím, že mám i mezi Piráty názorové oponenty, ale zároveň vím, nebo se na základě komunikace s velkou řadou členů ze všech krajů nad globálními a někdy zcela lokálními tématy a problémy domnívám, že směr, který podporuji a vize se kterou jsme Piráty zakládali, a která samozřejmě roste, stárne a vyvíjí se stejně jako já, je pro ty, kteří ji se mnou sdílí, transparentní, konzistentní a v důsledku pro Piráty přínosná.

Pokud má mít předseda Pirátů tah na branku a kolem sebe tým s podobnými vlastnostmi, věřím, že tuto podmínku dokážu splnit nejen já, ale i většina kandidátů, kteří jsou do volby vedení Pirátů nyní nominováni.

V jaké kondici se strana podle vás vlastně v současnosti nachází?

Podle mě je to nejen díky začínajícímu jaru výborný. V komunální politice jsme se oťukali a nabrali řadu zkušeností. Ačkoliv na nás padají různé narážky a výtky — dle mého názoru neopodstatněné a často spíše ublíženecké —, prosazováním a hlavně realizací naší politiky otevřenosti šlapeme na kuří oka zaběhlým hráčům. Je za námi kus práce.

V krajích se formují na základě primárek kandidátky s nejednou zajímavou osobností. Podporu či nominace pro volby senátní pak vyjednáváme hned v několika obvodech.

Na druhou stranu je potřeba říct, že je na některých zasloužilých Pirátech znát trochu únava, a ty je třeba znovu nabudit. „Nejstarší“ to táhnou již sedmým rokem. Ti, již zvolení, mají svou práci ve faktické institucionální realizaci pirátské politiky a tím se podílejí na rozvoji a realizaci našeho programu v praxi.

Nad rozvojem Pirátské strany jako celkem a vnitrostranickou prací logicky nemohou trávit tolik času. Přicházejí však noví lidé a s nimi nové nápady a energie. Jeden takový benjamínek, Franta Kopřiva, povede do voleb samostatné Piráty ve Středních Čechách. Mimochodem, je to jeden z krajů, ve kterém jsme o úspěchu v nadcházejících krajských volbách přesvědčeni.

Rutinu a operativu spojenou s nudnou verzí politiky už zvládáme poměrně bez obtíží. Snažíme se řešit závažná národní, zmínit můžu EET nebo super-registry, i mezinárodní témata, viz třeba TTIP. Některé, pro někoho „na první pohled jasné“ otázky však zkoumáme. Nejsme strana, která sype populistická řešení z rukávu, ale snažíme se vždy získat kompletní obrázek, respektive informace. Je lehké říkat lidem „co“, my ale chceme vždy vědět i „jak“ a „proč“.

Pokud byste měl být konkrétnější, kde spatřujete úspěchy současného vedení a co jste mohli naopak udělat lépe?

×
Diskuse
April 1, 2016 v 15.53
Ivane...
Čau Ivane :-) Kdybys tu káru šéfa pirátů zase chvíli táhl Ty, bylo by to fajn. Držím palce. A upřímně: čekal jsem, že piráti na ideály zapomenou rychleji. Ale na druhé straně jsou piráti stále velmi malou stranou a zcela jistě i proto ještě ty ideály mají. A proto jste i dnes ještě a přece jen stále důvěryhodní.

V mých očích by Piráti udělali strašně moc, pokud by již dnes vymysleli a realizovali kvalitní interní mechanizmus, jak zabránit vytváření nejrůznějších vnitrostranických klik, kdy ruka ruku myje a brácha na bráchu hraje. Protože toto je – v mých 51 letech – v politice to nejpodstatnější.

Protože každá partaj je o lidech a vždy se najdou ti, kteří k sobě maj blíž, ti pak obsadí funkce a tedy i finanční toky. O tom jsem se bavili na fóru, pokud si vzpomeneš. A platí to i dnes.

Je fajn, že piráti mají slušný program, a já docela překousnu, že ne na vše máme stejný pohled (zbytečná kritika Číny, stejně zbytečné fangle s Tibetem – to je až nějaká "pražská" úchylka – ...absolutní nepochopení ekonomické práce Zemana, kdy 3/4 mladých pirátů jen kopírují Kalouskovu antiagendu, nepochopení, že vlna migrace je fakt hodně vysoká hra a vrtění psem, to vyjde až za dlouho najevo... atd.) – ale je opravdu důležité, aby si piráti vytvořili kvalitní anti-mocenský mechanismus, protože ego je potvora a všichni dokážeme tak snadno přesvědčit sama sebe, že jsme kabrňáci (a když je z toho i finanční profit, pak teprve...). Viz Havel, viz Klaus, viz Zeman atd.

Základ programu pirátů byl původně ochrana internetu, tedy aby net zůstal svobodným médiem. To je stále vysoce aktuální a lze bohužel očekávat, že snaha o cenzuru internetu se bude stále zvyšovat.

A moje podpora pirátů byla mj. kvůli jasné podpoře transparentní veřejné správy. To je stále podstatné. Korupce je věčná, protože jde o peníze. A peníze = moc, peníze = dobré žití...

Bohužel mi není známo, že by piráti dál sledovali aktivně tu linku transparentnosti. Už dlouho jsem v médiích neslyšel ani slovo o projektu, který si chystal ještě Kalousek, tedy o projektu Státní pokladna.

Ten projekt je zde: http://www.statnipokladna.cz/cs/o-statni-pokladne/integrovany-informacni-system-statni-pok

Já vím, že jeho cena (pořízení) bylo dokonce v řádu miliard Kč, vím, že jen provoz měl stát stamilióny, a že se na něm mj. měla podílet i firma IBM. Zajímá toto dnes u pirátů někoho?

Mám podezření, že tento projekt není stále dotažený do konce a nedal bych ani zlámanou grešli za to, že skrze něj někdo netáhá z našich peněz hodně moc megáčů. Nenápadně. Zkrátka, že to je velmi dovedně ukrytý tunel.

Kdysi jsem tomu věnoval stovky hodin. Jenže je to složité a novináři jsou tak líní, takže se o to nikdo nezajímá (psáno před 5 lety):

http://www.evropsky-rozhled.eu/hlusi-demokrate-zcela-nefunkcni-projekt-statni-pokladna/

Měj se!