Klinika musí být zničena. Důvody jsou jasné
Jan ŠíchaKlinika natolik ohrožuje status quo veksláckého extremismu ovládajícího město Praha, že její existenci není možno trpět. Ještě by tu mohly vznikat svépomocné revoluční skupiny štrikujících penzistek.
Podívejme se na Kliniku z pohledu tržního a politického. Budova Kliniky se nachází na velmi lukrativním pozemku ve městě Praze, které zažívá raketový růst cen všeho, co má něco společného s nemovitostmi. Raketový růst cen má na obyvatelstvo z pohledu bohatých umravňující, z pohledu chudých zotročující dopad.
V praxi to vypadá tak, že kdo si chce koupit byt o pětasedmdesáti metrech čtverečních, může se připravit na třicet let splátek ve výši měsíčního platu pokladní v supermarketu. A to i při dnešní nízké ceně úroků hypoték, která se může měnit jen k horšímu.
Trh s nájemními byty je pokřivený. Výstavba sociálních bytů neexistuje, služebních je minimum. Pro učitele a učitelky, tramvajáky a tramvajačky, zdravotní sestry a bratry a další a další lidi, kteří udržují velké město v chodu a kvalita jejich služby má dopad na kvalitu života ve městě, bydlení není dostupné. A tak v nemocnici běžně narazíte na zdravotní sestru, která skoro v noci dojíždí z Berouna nebo ještě dál.
Město Praha disponuje padesátimiliardovým rozpočtem a od konce října loňského roku má vládu asi tak na čtvrt plynu. Řada důležitých rozhodnutí nepadne, panuje udržovací chod.
Město v uplynulých letech prodalo všechen svůj majetek, až na křoví, které se musí prořezávat, a trávníky, které se musí sekat. Se žalostně zbytkovým majetkem město zachází povětšinou nehospodárně. Při takzvané privatizaci se velkých majetků podle četných mediálních zpráv domohli ti, kdo masivně upláceli politickou reprezentaci, měli k dispozici celou armádu právnických šmejdů a v některých případech také vliv na šmejdoidní soudce.
Požadavek, aby ve městě byla trpěna oživující občanská iniciativa, je v daném kontextu holým nesmyslem. I střední a vyšší střední vrstva v Praze je tu přeci od toho, aby byla zticha a splácela hypotéky. Zamřelé elity si pěstují pocit výlučnosti odvozený ze zásluh, o kterých často vědí jen ony samy. Mladí vyžírkové se rychle rozkoukali a vyžírkují.