Slovenští antifašisté svolávají první povolební protest

Úspěch Kotlebovových luďáků vyvolal okamžitou reakci. Slováci rozhodnutí demonstrovat, že se minimálně část společnosti nesmířila s fašizující stranou v parlamentu, se sejdou poprvé v pondělí večer v Bratislavě, Banské Bystrici nebo Košicích.

(pjed)

07.03.2016 15:17

A1

Předseda ĽS NS Marián Kotleba ve stranické uniformě. Foto fanpage politika, Facebook

Už dva dny po vlastních volbách, konkrétně v pondělí v 18:00, se bude na Slovensku konat první povolební protest. Důvodem je vstup fašizujícího uskupení Ľudová strana Naše Slovensko (ĽS NS) pod vedením Mariána Kotleby do parlamentu a obava z jeho pokračující legitimizace. ĽS NS se hlásí k dědictví Slovenského štátu z let 1939-1945 a relativizuje holocaust i další nacistické zločiny. Přesto v sobotních volbách získala tato strana osm procent hlasů a v novém parlamentu obsadí čtrnáct křesel.

„Chceme ukázať, že sú tu ľudia, ktorí sú proti fašizmu,“ citují Hospodárské noviny Róberta Mihályho, jednoho z představitelů iniciativy Antifašistická mobilizácia – Nikdy neprejdete, která pondělní protest pořádá.

„Akcia sa začína dnes o 18.00 na Námestí Slovenského národného povstania v Bratislave. Začiatok pochodu je naplánovaný na cca. 18.15 h. a jeho trasu sa dozviete na mieste prostredníctvom informačných letákov (...) Ak môžete, prineste si transparenty či sviečky. Na mieste budeme rozdávať odznaky, nálepky a transparenty s preškrtnutým hákovým krížom. Je dôležité prísť,“ upřesňují organizátoři v pozvánce.

Soudě dle zájmu na sociálních sítích se má protestu zúčastnit až několik tisíc lidí. Menší podpůrné akce se budou pak konat ve stejnou dobu v několika dalších městech, mimojiné i v Banské Bystrici nebo v Košicích.

Postup strany ĽS NS do slovenského parlamentu vyvolal četné reakce také v zahraničních médiích. Dokonce i ruská provládní stanice RT označila ĽS NS za neonacisty. Pozorovatelé upozorňují, že propojení mezi ĽS NS a slovenskou neonacistickou scénou skutečně existuje a že kotlebovci měli několik neonacistů i přímo na kandidátce. Zajímavým paradoxem však je, že zrovna ĽS NS patří na Slovensku k nekritickým obhájcům veškeré ruské politiky a šiřitelům osobního kultu Vladimira Putina.


Další informace:
HnOnline.sk Rýchla reakcia na extrémistov v parlamente: Antifašistická mobilizácia vyjde do ulíc
Topky.sk V Bratislave sa dvíha vlna odporu: Ľudia plánujú antifašistický pochod
ParlamentneListy.sk Nikdy neprejdete. Odkazujú antifašisti Kotlebovi. V Bratislave sa chystá protest
EuropskeNoviny.sk Európa je zo Slovenska zdesená: Do parlamentu ste si zvolili fašistov!
RT Neo-Nazis elected to Slovakian parliament for the first time


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Pondělí, 7.Března 2016, 19:08:59

A podle prvních ohlasů z bratislavské demonstrace to vypadá, že dorazilo nečekaně mnoho lidí. Na záběrech slovenských televizních štábů je náměstí SNP plnější než během takzvaných Gorilých protestů v roce 2012.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.