Zelení: Ministerstvo vnitra migraci nezvládá, Haišman musí být odvolán

Strana zelených vyzývá ministra vnitra Chovance k napravení přístupu České republiky k uprchlíkům a žádá odvolání vedoucího odboru azylové a migrační politiky Haišmana. Podle zelených je zvlášť alarmující, že v detencích jsou zadržovány děti.

(red)

26.10.2015 15:23

Hlavn_n_dra_

Iniciativa Hlavák – dobrovolnické skupiny už několik týdnů pomáhá propuštěným uprchlíkům na pražském Hlavním nádraží. Foto Anežka Polášková

Strana zelených vyjádřila znepokojení nad tím, že lidé, kteří utíkají před válkou nebo hladem, jsou umisťováni do detenčních zařízení. Za zvlášť alarmující Strana zelených považuje, že v nedůstojných podmínkách jsou zadržovány i děti.

V souvislosti s uveřejněním zprávy vysokého komisaře OSN, který minulý týden podrobil kritice zacházení České republiky s uprchlíky, se zelení ohradili proti porušování Evropské úmluvy o lidských právech i Úmluvy o právech dítěte a žádají odvolání vedoucího odboru azylové a migrační politiky Tomáše Haišmana a napravení přístupu České republiky k běžencům ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD).

„Svlékání do naha, odebírání peněz, používání pout, noční buzení a přepočítávání uprchlíků včetně dětí, nedostatek léků pro astmatické děti, špatná zdravotní péče i hygiena. Za takovou péči si uprchlíci musí platit 240 korun denně, což znamená, že je Česká republika připraví v detencích o jejich poslední peníze,“ uvádí předsedkyně Strany zelených Jana Drápalová. Zelení se spolu s mnoha lidskoprávními organizacemi domnívají, že u velkého množství zadržených navíc chybí právní podklad jejich detence.

„Fakt, že přístup České republiky k uprchlíkům ve své zprávě kritizoval vysoký komisař OSN pro lidská práva Zeid Ra’ad Al Hussein, je nejen obrovská ostuda České republiky, ale také důkaz závažnosti celého problému. České soudy navíc v mnoha případech potvrdily nezákonnost jejich zadržování v detenčních zařízeních.

Ministerstvo vnitra začalo jednat až po upozornění ombudsmanky a ještě k tomu nedostatečně, zejména v tom, že uprchlíci si nadále za svůj pobyt za mřížemi platí. Je evidentní, že vedoucí odboru azylové a migrační politiky Haišman situaci naprosto nezvládá, a měl by proto být okamžitě odvolán,“ zdůrazňuje člen předsednictva Strany zelených Michal Berg.

Děti nerozumí, proč jsou trestány 
Politika, pomocí které se české úřady snaží uprchlíky odradit, má na zadržené negativní dopady, upozorňuje Monika Horáková, zastupitelka Strany zelených na Praze 2 a koordinátorka Iniciativy Hlavák – dobrovolnické skupiny, která už několik týdnů pomáhá propuštěným uprchlíkům na pražském Hlavním nádraží: „Lidé, kteří jsou propuštěni z detenčních center, jsou vyděšení, mají šílené zážitky, děti si mohou odnášet traumata na celý život.”

O podmínkách v zařízení Bělá-Jezová nedávno informovala veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Ve zprávě uvádí, že děti v detenci jsou často traumatizovány a nedokážou pochopit, proč jsou „trestány“, když nespáchaly žádný zločin. Čtyřčlenná rodina, která je v zařízení umístěna po dobu třiceti dní, je podle ní povinna za pobyt uhradit celkem 29 040 korun.

„Nechceme, aby lidé, kteří prožili plno příkoří v rodných zemích, prožívali nelidské zacházení i v České republice. Je pro nás nepřijatelné, aby v české vládě byli lidé, jejichž činnost vede k porušování lidských práv. Ministr Chovanec by proto měl situaci urychleně napravit, je třeba ji řešit napříč resorty, s ohledem na základní lidská práva a psycho-sociální péči,“ dodala Jana Drápalová.


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Petr Hlávka - učitel, Rokycany

Jsem zděšen a zhořčen, posílám text písně Planeta otevřených ran Pondělí, 26.Října 2015, 20:39:8

Ve fabrice nás dřou směle

vyrábíme zbraně které léčí

konta v daňových rájích skvěle

našim teroristům svědčíV televizi říkal jeden pán

že nám hrozí uprchlíci

mešity místo kostelů je jejich plán

nechtěj dělat snědí poslední lžíciJak když do nás střelí sevřem vrabce v pěsti

slétneme se jak holubi na náměstí

bránit nic než národ ať koncentráky vidí

očíslujem rozdělíme vždyť jsou to jen lidi

rozdělíme – jsme ještě vůbec lidi?Mít práci a normálně žít zní hlas uprchlíků

těšíme se vodit děti do školy

po bombách teď v českém lágru vězní nás v ajnclíku

přes žiletky nejsou ani vidět topolyPřispějme a za podporu Františkovi díky

k uzdravení planety otevřených ran

všichni můžeme být jednou uprchlíky

pomocí jim pomáhá každý sobě sámNežli držet vrabce nenávisti v pěsti

vypusťme holuby míru na náměstí

zrušme ploty ať jsou jen pro ty co se strachem moří

a vězením pro ty co zbraněmi svět boří

- vězení těm co svět boří!Včely vědí když se spojí

sršni se do úlu jít loupit bojí

Lidé se od přírody poučiti mohou

nebýt ve válce stále jednou nohouLidé by měli vědět když se spojí

vlci se do ulic jít loupit bojí

Jinak zůstaneme v pěkným loji, loji, hnoji

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.