Dobrovolníci vyzývají své vlády: Začněte jednat, na uprchlíky už sami nestačíme

Lidem, kteří pomáhají uprchlíkům na hranicích balkánských států, dochází s příchodem zimy síly i vybavení. Mezinárodní výzvou, jež vnikla v ČR, proto apelují na vlády, aby dostály své odpovědnosti, a občany žádají, aby jim v naléhání pomohli.

(gkha)

21.10.2015 14:11

Abc1

Berkasovo/Bapske, říjen 2015. Foto Iva Zímová

„My, kteří již několik měsíců pomáháme tisícům uprchlíků přímo v postižených oblastech, nyní vyzýváme všechny evropské vlády k okamžitému činu (…) Ukázali jsme, že zmůžeme hodně, ale s příchodem zimy nezvládneme udržet v teple tisíce lidí (…) Je na čase, abyste začali jednat vy.“

Těmito slovy začíná aktuální mezinárodní výzva Europe, please act!, v níž upozorňují dobrovolnické organizace z různých zemí na zhoršující se humanitární krizi v jihovýchodní Evropě a žádají vlády o okamžitou angažovanost. Text výzvy vnikl v noci z úterý na středu v České republice. K apelu se zatím přidalo na čtyřicet dobrovolnických uskupení a dalších iniciativ.

Podle iniciátora výzvy Michala Berga vzniklo vše na základě zprávy od dobrovolníků ze srbsko-chorvatských hranic: „Uvědomil jsem si, že situace je nezvladatelná poté, co mi v noci přišla zpráva o tom, jak pár dobrovolníků vytahuje děti z několikatisícové tlačenice uprostřed bahna,“ řekl Berg Deníku Referendum.

Právě na srbsko-chorvatském přechodu Berkasovo/Bapske byl před několika týdny vybudován provizorní tábor českých dobrovolníků, kteří na místě koordinují pomoc. S příchodem zimy a stále narůstajícím počtem přicházejících uprchlíků je ale nyní podle nich situace nad aktivistické síly.

„Dobrovolníci a humanitární organizace mají svou roli v prvních týdnech krize. Pak je ale bezpodmínečně nutné, aby situaci začaly řešit jednotlivé státy,“ tlumočí Berg postoj lidí, kteří pomáhají přímo na postižených místech osobně.

Šíření výzvy a konkrétní požadavky
Mezi dobrovolníky z nejrůznějších zemí, kteří již několik měsíců pomáhají především v Maďarsku, Slovinsku, Srbsku či Chorvatsku, vznikla komunikační síť, v rámci níž si předávají informace o tom, kde a jaká pomoc je zrovna nejvíce třeba – situace se totiž mění ze dne na den.

Díky navázaným vztahům se tak podle Berga podařilo během krátké chvíle výzvu rozšířit mezi další dobrovolnické organizace.

Konkrétně požadují signatáři od vlád následující:

  • okamžitou pomoc těm zemím, kterých se dotýká uprchlická krize, namísto těm, které staví ploty,
  • vybudování bezpečných záchytných přijímacích bodů s vybavením odpovídajícím zimním podmínkám,
  • dodávku humanitární pomoci na zabezpečení poskytování lékařských služeb a koordinaci společných sil na evropské úrovni,
  • okamžité zajištění mechanismů na úrovni EU, které umožní bezpečnou cestu přes unijní hranice.
Podle Berga je nyní hlavním cílem zprávu dostat ke všem evropským lídrům, spoléhá ale také na ostatní občany, které výzva vybízí k tomu, aby sami napsali svým zástupcům dopis či mail s ústřední otázkou: „Jak zabráníte situaci, kdy lidé budou na těchto místech trpět a umírat?“


Další informace:
Vlastní text výzvy Europe, please act!


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.