Sobotka: Obce se sociálními problémy mohou počítat s podporou vlády

Premiér Bohuslav Sobotka, ministr Jiří Dienstbier a další členové kabinetu se v úterý zúčastnili jednání se starosty měst s vyloučenými lokalitami. Vláda i nadále považuje řešení vyloučených lokalit za jednu ze svých priorit.

(jb)

13.10.2015 13:45

Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka vyjádřil spokojenost s fungováním Agentury pro sociální začleňování. Repro DR

V úterý se uskutečnilo setkání předsedy vlády Bohuslava Sobotky, ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera a dalších členů kabinetu se starosty obcí s vyloučenými lokalitami a představiteli krajů. Premiér zdůraznil, že zástupci samospráv, které se vypořádávají se závažnými sociálními problémy, mohou nadále počítat s pozorností a podporou ze strany vlády.

Podle předsedy vlády se nacházíme v paradoxní situaci, kdy ekonomika u nás velmi rychle roste, nezaměstnanost klesá, ale podle průzkumů v České republice za posledních několik let přibylo vyloučených lokalit. „Mým cílem je, až skončí funkční období této vlády, aby byla situace v sociálně vyloučených lokalitách výrazně lepší, než v okamžiku, kdy jsme nastupovali,“ zdůraznil premiér.

Sobotka rovněž vyjádřil spokojenost s fungováním Agentury pro sociální začleňování: „Jsem rád, že jsem dostal pozitivní zpětnou vazbu, pokud jde o fungování Agentury pro sociální začleňování. Ukazuje se, že obce si postupně na práci s agenturou zvykají, rozšiřuje se její působení, roste zájem o komunikaci a spolupráci s agenturou,“ uvedl předseda vlády.

Premiér také upozornil, že se pokročilo v přípravě dotačního programu, který by měl dát obcím možnost získat příspěvek na bourání vybydlených nemovitostí v sociálně vyloučených lokalitách. Rovněž uvedl, že se na úterním setkání mluvilo o potřebě lépe regulovat podmínky pro vyplácení příspěvku na bydlení, protože dochází k jejich zneužívání.

Vláda představila kuchařku pro řešení sociálně vyloučených lokalit
Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier připomněl, že byla, co se týče obcí se sociálně vyloučenými lokality, ustálena koordinační skupina na úrovni ministrů a náměstků, ve které kromě něho je zastoupen ministr vnitra, ministryně práce, školství a místního rozvoje, kdy se snaží propojit své aktivity v této oblasti. Jiří Dienstbier také upozornil, že byla zpracována tzv. kuchařka, která obcím poskytuje celkový přehled o všech dotačních programech, které mohou využít pro zlepšování situace v sociálně vyloučených lokalitách.

„Jedná se o materiál, jež shrnuje veškeré nástroje, které má vláda respektive jednotlivé rezorty k dispozici a které mohou obcím pomáhat překonávat sociální vyloučení a další sociální problémy. Jak naznačuje složení pracovní skupiny, která se na jeho přípravě podílela, je to koordinovaná nabídka řešení pro obce v oblasti vzdělávání, zaměstnanosti, sociálních služeb, prevence kriminality a podobných záležitostí,“ vysvětlil Jiří Dienstbier. Kuchařka byla poprvé představena v úterý a dána k dispozici zástupcům všech obcí.

Úterní schůzky, kterou zorganizoval ministr Jiří Dienstbier, se zúčastnila také ministryně školství Kateřina Valachová, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová a ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Úterní setkání se starosty obcí bylo jedno z řady, které se s nimi pravidelně konají.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.