Po kostech a svastice rozbitá okna. Další škoda na brněnské mešitě

Dosud neznámý pachatel prorazil tyčí okna nejstarší z českých muslimských modliteben. Nejde o první podobný čin, ze všech dosavadních má ale nejblíže k útoku.

(pjed)

19.08.2015 00:19

A1

Inkriminovaná tyč ponechaná v okně mešity. Foto archiv Islamonline.sk

Kosti z prasete na prahu, svastiku na stěně či prokopnuté dveře již musel odstraňovat personál mešity na ulici Víděnská v Brně, když přišel ráno modlitebnu otevřít. Tentokrát šlo o něco jiného. Dosud neznámý pachatel rozbil v noci na úterý dvě okna budovy. Stalo se tak tyčí, jíž nechal trčet z jednoho z oken.

Personál mešity přišel na škodu teprve v úterý odpoledne. Od pondělního večera totiž v budově nikdo nebyl.

Policejní mluvčí zatím uvádějí, že neví, zda šlo o čistě vandalský čin, nebo o útok motivovaný náboženskou nesnášenlivostí – obě možnosti jsou v šetření. V atmosféře současných obav rozdmýchávaných antiislámskými extrémisty však událost získala ihned příslušné zabarvení.

„V posledních měsících se v české společnosti hlasitěji ozývají protimuslimské nálady, a to jednak v souvislosti s obavami z přívalu uprchlíků, jednak kvůli strachu z islamistického terorismu,“ uvádí ke kontextu zpráva ČTK.

Nápis a vepřové
Škoda se zřejmým nesnášelivým motivem byla na brněnské mešitě způsobena již několikrát, zatím ale ne v současném rozsahu. Agentury připomínají nejvíce posprejování čelní zdi mešity nápisem „Islám Stop Ne“ a již vzpomenutým hákovým křížen v říjnu 2008, nebo též uvedené vepřové kosti doplněné o pomazání dveří sádlem a nabodnutí kusu masa na kliku v prosinci 2013.

Pachatel nebyl ani v jednom z případů dopaden. Policie vždy kauzu odložila.

Mešita na Vídeňské je nejstarší z oficiálních modliteben muslimů v České republice. Funguje od roku 1998. Odpůrci náboženské svobody žádají soustavně její uzavření.

S protesty proti brněnské mešitě byla v minulosti spojována zejména malá krajně pravicová Národní strana Petry Edelmannové a Pavla Sedláčka. Tu ovšem rozpustil Nejvyšší správní soud definitivně v roce 2013.


Další informace:
Novinky.cz Útočníci rozbili okna mešity v Brně železnými tyčemi
Lidovky.cz Vandalové rozbili okna brněnské mešity. Řeší to policie
Romea.cz Před mešitu v Brně někdo vysypal kosti, na kliku pověsil vepřové
IDnes.cz Mešitu v Brně obklopily provokativní nálepky namířené proti koránu
iDnes.cz Na brněnskou mešitu někdo nasprejoval nápis proti islámu


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.