Širší souvislosti uhoření palestinského nemluvněte
Vojtěch SrnkaRok a půl starý Palestinec Ali Saad Dawabsheh se stal obětí trendu zvaného Price Tag. Jde o značení mešit a palestinských obydlí určených k útokům. Jejich vykonavateli jsou extrémisté z řad izraelských osadníků.
Zatímco jeho rodiče a bratr bojovali s následky popálenin o své životy, jeden a půl roku starý Ali Saad Dawabsheh v rakvi zabalené do palestinské vlajky klesal do hrobu. Osudný se Alimu stal teroristický útok izraelských žhářů na dům jeho rodiny v palestinském městečku Duma.
Nedaleko od místa útoku bylo nalezeno graffiti — znamení, že se palestinská rodina stala obětí kampaně s názvem Price Tag, jejímiž vykonavateli jsou extremisté z řad izraelských osadníků. Proto právě jim úřady tento útok připsaly. Akce se okamžitě dočkala všeobecného odsouzení ze strany izraelských i palestinských politiků, ale také ze strany představitelů Evropské unie nebo OSN v čele s generálním tajemníkem Pan Ki-munem.
Teroristický útok na okupovaném Západním břehu dokonce vylákal do ulic tisíce Izraelců na protesty proti násilí. Kromě nich se však z izraelské, palestinské strany ozvaly také hlasy, podle kterých bylo jen otázkou času, než si některý z útoků osadnických extrémistů vyžádá takto vysokou cenu.
„Pokračující neschopnost efektivně se vypořádat s opakujícími se případy násilí ze strany osadníků vedla k další hrozivé události, ztrátě nevinného života,“ píše ve svém prohlášení například také generální tajemník OSN Pan Ki-mun.
Rozdílný přístup k právu
Hlavním důvodem, proč byla smrt některého z Palestinců v důsledku kampaně Price Tag jen otázkou času, je podle mnohých i podle Pan Ki-muna beztrestnost, se kterou osadníkům procházely předešlé útoky.
V hodinách následujících po útoku zveřejnili představitelé palestinské samosprávy data, ze kterých vyplývá, že od začátku letošního roku došlo celkem k 369 útokům na Palestince zahrnující obtěžování a zastrašování, ničení palestinských olivových stromů, nalévání jedu do palestinských studen, házení kamení nebo střelbu na Palestince i jejich majetek.
Izraelská lidskoprávní organizace B’Tselem pak v reakci na teroristický útok uvedla, že za poslední tři roky izraelští osadníci zapálili devět palestinských domů. Dalším útokem bylo třeba také hození Molotovova koktejlu na palestinské taxi, které si vyžádalo vážné zranění palestinské rodiny i řidiče uvnitř. Za žádný z těchto útoků nepadlo ze strany izraelské policie žádné obvinění.
Organizace B’Tselem ve svém prohlášení dále podotýká, že: „...v minulých letech izraelští civilisté na okupovaném Západním břehu zapálili tucty palestinských domovů, mešit, obchodů i vozidel. Naprostá většina těchto případů nikdy nebyla vyřešena a v mnoha z nich izraelská policie nezahájila ani základní vyšetřování.“
Statistiky místní pobočky OSN pak za loňský rok zaznamenaly 331 útoků na Palestince nebo jejich majetek a 229 útoků na Izraelce nebo jejich majetek. Za letošek podle OSN došlo k 109 útokům proti Palestincům a k 93 útokům proti Izraelcům.
O nedostatečném postupu proti izraelským pachatelům násilí na okupovaném území potom svědčí také studie nevládní organizace izraelských právníků Yesh Din zveřejněná letos v květnu. Ta se zabývá právě právními důsledky izraelských útoků na Palestince.
Vyplývá z ní, že z 996 nahlášených případů násilí ze strany izraelských osadníků vůči Palestincům, které organizace Yesh Din monitorovala, uzavřela policie 911 z nich bez jakéhokoli výsledku kvůli neschopnosti lokalizovat pachatele nebo shromáždit dostatečné důkazy.
Je jasné, že velmi často dochází také k palestinským útokům, které mají v krajních případech stejně vážné důsledky jako teroristický útok s podpisem kampaně Price Tag. Palestince však za jejich násilné počínání čekají tvrdé tresty. Izraelské bezpečnostní složky často pořádají hromadná zatýkání Palestinců po celém okupovaném území, při kterých mnoho Palestinců umírá.
Světové lidskoprávní organizace v čele s Human Rights Watch nebo UNICEF zdokumentovaly mnoho případů, kdy došlo k zadržení nezletilých Palestinců uprostřed noci a následnému vynucenému přiznání bez právníka, navíc psanému v Hebrejském jazyce, kterému rozumí jen málokterý z nich.
Pokud jsou izraelští mladí zadrženi, jsou následně souzeni podle izraelského civilního práva, mladí Palestinci podle vojenského práva. V izraelském vězení dnes sedí okolo 400 Palestinců bez toho, aby jim bylo sděleno obvinění. Takového opatření se doteď Izraelci bát nemuseli, ačkoliv jej nyní izraelská vláda zvažuje zavést právě proti extremistům z řad izraelských osadníků.
Rozšiřování osad je vodou na mlýn organizace Price Tag
Útoky v rámci kampaně Price Tag proti Palestincům a jejich majetku jsou považovány za odvetu vůči snahám izraelské vlády nějakým způsobem omezit osadnické aktivity Izraelců na okupovaném palestinském území Západního břehu. Tyto aktivity jsou přitom nelegální podle mezinárodního práva.
Organizace Anti-Defamation League monitoruje kromě antisemitských útoků na Židy také útoky v rámci kampaně Price Tag. Kromě nedávného smrtelného útoku na svém webu uvádí také žhářský útok na palestinská auta nebo zapálení velmi starého křesťanského kostela Násobení, křesťany považovaného za místo Ježíšova zázraku.
Teroristický útok s podpisem kampaně Price Tag je považován za odvetu vůči rozhodnutí izraelské vlády zdemolovat dvě budovy nelegálně zbudované izraelským developerem Dreinoff v izraelské osadě Beit El.
Poprvé izraelský soud rozhodl o protiprávnosti této stavby stojící na soukromé půdě Palestinců již v roce 2010. Snahy zvrátit tento rozsudek podporované mimo jiné i izraelským premiérem Netanjahu však konečné rozhodnutí oddálily až na letošek. Rozhodnutí o demolici následovaly protesty osadníků, zapalování pneumatik házení kamenů na policisty.
Členové izraelské vlády na protesty proti demolici reagovali i nadále hledáním cest jak rozhodnutí soudu obejít. Podle ministryně spravedlnosti Ajelet Šakedové je nutné nechat budovy zdemolovat, ale následně mají být zbudovány znovu.
Premiér Netanjahu pak osadníkům slíbil vybudovat 300 nových bytových jednotek v té samé osadě a dalších 500 jednotek ve Východním Jeruzalémě. Tyto kroky jsou nelegální podle mezinárodního práva a Evropská unie proto obratem vyzvala izraelskou vládu, aby toto rozhodnutí zrušila a od rozšiřování nelegálních osad upustila.
Den poté, co se za účasti některých členů vlády započala stavba budov namísto oněch zdemolovaných, přišel také smrtelný útok kampaně Price Tag.
Podněcování k rozšiřování nelegálních izraelských osad ze strany izraelské vlády a ustupování požadavkům osadníků samozřejmě nepředstavuje jen další příklad zvýhodňování Izraelců před Palestinci, jejichž budov za minulý rok izraelské úřady nechaly zdemolovat více než 600 a za první polovinu letošního roku zatím 285.
Zmíněné kroky izraelské vlády jsou také vodou na mlýn extremistům z řad osadníků, jejichž počet s rozšiřováním osad samozřejmě roste. Izraelská vláda se tak v důsledku rozšiřování osad dobrovolně stává rukojmím útočníků sdružených pod hlavičkou kampaně Price Tag.