Babiš ztrácí nervy. Vyhrožoval poslanci Šinclovi. V koalici to vře

Andrej Babiš včera ve Sněmovně hrubě napadl člena rozpočtového výboru poslance Ladislava Šincla. Podle Šincla se ho Babiš pokoušel zastrašit. Babiš odmítá Šinclův pozměňovací návrh k zákonu o pojišťovnách. Případem se bude zabývat koalice.

(jp)

18.06.2015 10:54

A2

ČSSD obvinila Babiše z používání estébáckých metod. Babiš se brání, že si jen podtrhával články.

Související

Andrej Babiš zřejmě ztrácí nervy. Včera ve Sněmovně se ostře obul do poslance Šincla, který po něm požadoval odpověď na své otázky. Mimo jiné se ho dotazoval, zda ve sporu o novelu zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích není ministr financí ve střetu zájmů. Namísto odpovědi si Babiš do Sněmovny přinesl složku nadepsanou Šincl a na uzavřeném jednání z ní poslanci citoval jeho domnělé prohřešky.

Poslanec Šincl v rozhovoru pro Deník Referendum incident potvrdil. Babiš mu podle jeho slov na dotazy odmítl odpovědět, a naopak zpochybnil poslancovo právo vůbec mu otázky klást, a to útoky na jeho osobní integritu.

Na jednání ve sněmovní místnosti číslo 54, kterého se účastnili ještě poslanci Votava (ČSSD), Uhlík (KDU-ČSL), Faltýnek, Volný, Kubíček (ANO) a řada úředníků z Ministerstva financí, si ministr financí přinesl složku se žlutým lístečkem, na němž bylo fixou napsáno „Šincl“, a začal poslance napadat připravenými „kauzami“ z jeho minulosti.

Podle poslance Šincla se jednalo o vyhrožování a pokus o zastrašování. Všechny domnělé prohřešky v Šinclově minulosti Babiš navíc podle poslance interpretuje jinak, než se skutečně staly.

Babiš měl poslance Šincla obvinit z toho, že:

  • ho vyhodili z banky; ve skutečnosti Šincl dle svých slov odešel sám po té, co vyhrál konkurs na vedoucího pobočky pojišťovny,
  • je korupčník, protože má dům napsaný na svou ženu; ve skutečnosti Šincl dle svých slov na svou ženu nechal dům napsat, protože prodělal onkologické onemocnění,
  • pracuje pro loterijního magnáta, senátora Valentu; Ve skutečnosti Šincl dle svých slov prosazuje vyšší zátěž loterií než Babiš,
  • jeho maminka čachruje s pozemky; ve skutečnosti Šincl dle svých slov o případu ví jen to, že jeho máma provedla s vlastním pozemkem běžné operace bez jakéhokoli vztahu k svému synovi,
  • jej řídí právníci Pokorný a Jansta blízcí vedení ČSSD; ve skutečnosti Šincl dle svých slov ani jednoho z nich nezná.
Šincl se ohradil, že se nenechá zastrašovat a jako poslanec má nezadatelné, ústavní právo klást ministrovi otázky. Vzápětí se Babišovo chování rozhodl zveřejnit. V rozhořčené tiskové zprávě je označil za nepřijatelné „pavlačové manýry“. Na případ jako první upozornily Novinky.cz, kde se informace objevily již včera večer.

Za Šincla se postavili koaliční partneři. ČSSD vydala tiskovou zprávu, v níž označila Babišovo jednání za nepřijatelné a žádá po něm veřejnou omluvu. Proti Babišovu jednání se ale ohrazují i představitelé KDU-ČSL, za nepřijatelné ho včera v sociálních sítích označil i Babišovi jindy blízký ministr zemědělství Jurečka (KDU-ČSL).

„Pokud by ČSSD takové chování Andreje Babiše přešla či tolerovala, vytvořila by tak precedent, v jehož důsledku by prostřednictvím podobného zastrašování mohla být umlčena jakákoliv demokratická kritika ministra financí, jenž je navíc současně i významným podnikatelem a majitelem řady médií, což již samo o sobě značně oslabuje možnost jeho veřejné kritiky,“ napsala v prohlášení ČSSD.

Politické grémium ČSSD doporučilo předsedovi Sobotkovi kvůli případu svolat koaliční radu.

Ve sporu jde o miliardy. Babiš zřejmě hájí zájmy svých přátel z pojišťovacího byznysu
Podle analýzy Jana Novotného v týdeníku Euro zveřejněné 25. května 2015 musel kvůli sporu o provize pojišťovacích makléřů opustit ministerstvo financí náměstek Pros, nominovaný ČSSD. Pros se pokoušel prosadit regulaci provizí stejným způsobem, k němuž míří pozměňovací návrh poslance Šincla.

„Prosovo stanovisko nahrává nejen klientům, ale také pojišťovnám. Naopak bere miliardový byznys makléřům. Ovšem hnutí ANO má poměrně úzké vazby na jednoho z nejdůležitějších českých pojišťovacích zprostředkovatelů, společnost Respect Zdeňka Reibla. Respect zajišťuje pojištění pro celý Babišův Agrofert a členkou jeho představenstva a personální ředitelkou společnosti je šéfka frakce Mladé ANO Kateřina Reiblová,“ rozkryl Babišův konflikt zájmů v této kauze Jan Novotný v týdeníku Euro.

Prosovu odvolání předcházelo jeho vystoupení na semináři, kde se za Šinclův pozměňovací návrh veřejně postavil. Na rozdíl od Prose poslance Šincla ovšem Andrej Babiš odvolat nemůže.

A poslanec Šincl reagoval způsobem, s nímž Babiš zřejmě nepočítal a kterým vyvolal dosud patrně nejvážnější koaliční krizi. Šincl v prohlášení pro média také napsal:

„Takto se ministr financí v naší demokratické společnosti nesmí a nemůže chovat. Jestliže mě extempore pana ministra mělo zastrašit, zastavit či vylekat, pak zdůrazňuji, že kromě ztráty iluzí o osobě pana Babiše nepovolím ve svém úsilí omezit nešvar přetáčení smluv, jak k tomu ostatně přikročili i v dalších zemích na západ od našich hranic.

Kvůli fintám některých zprostředkovatelů dnes více než půlka životních pojistek končí předčasně a pro klienty vždy nevýhodně. Z této velké hry o provize, v níž se točí až deset miliard ročně, profitují především finanční makléři. Chci nastavit spravedlivější systém, který těmto praktikám zabrání.“

Andrej Babiš kritiku odmítl. Serveru Novinky.cz dnes řekl, že se omlouvat v žádném případě nehodlá, že žádnou složku neměl, ale „jen pár podtrhaných článků“ a poslance Šincla obvinil z toho, že partikulární zájmy subjektů z pojišťovacího byznysu hájí on.

Případem se bude zabývat koaliční rada. Politické grémium ČSSD dnes doporučilo poslancům ČSSD hlasovat pro pozměňovací návrh poslance Šincla.


A co si myslíte vy? Diskuse (4 příspěvky)

Ja

Vratislav Dostál - novinář, Brno

Čtyři otázky Čtvrtek, 18.Června 2015, 11:41:45

Podrážděnou reakci Andreje Babiše způsobily čtyři otázky, které mu v úterý na plénu směmovny Ladislav Šincl položil, jejich znění přikládám:

1. Považujete za normální, aby ze stornovaných a přetáčených smluv životního pojištění v období do pěti let od jejich uzavření, a kam pojištěnci ročně vkládají na zaplaceném pojistném a též daňově zvýhodněném cca 21 mld. korun, šlo cca 10,5 mld. korun ročně z těchto peněz pojištěnců na výplatu provizí za tzv. zprostředkování takovýchto storen a přetáčení smluv?

2. Ztotožňujete se s mým názorem, že u státem daňově podporovaného životního pojištění má stát právo zasáhnout a přiměřeně regulovat provize, které si na úkor zaplacených peněz pojištěnců a za jejich zády dohadují pojišťovny a zprostředkovatelé a které jsou i podle důvodové zprávy k tisku 415 jedny z nejvyšších v Evropě?

3. Můžete vyloučit, že za event. změnou postoje vašeho ministerstva - údajného - v průběhu projednávání tisku 414 a 415 v Poslanecké sněmovně nestojí někteří představitelé hnutí ANO 2011 z řad pojišťovacích zprostředkovatelů?

4. Lze též vyloučit, že rozhodování vašeho ministerstva ve věci regulace provizí zprostředkovatelů životního pojištění není přímo či nepřímo ovlivněno zájmem některé z obchodních společností vašeho koncernu či na ně obchodně napojených firem, kterým by v případě přijetí cenové regulace provizí mohly poklesnout tržby či zisky?

--

A mimochodem, ministr financí na ně dosud neodpověděl.

Foto

Lukáš Houdek - učitel, Plzeň

Bureš, teda Babiš Čtvrtek, 18.Června 2015, 16:28:25

Takové vyhrožování je nepřípustné. Navíc pozměňovací návrh pana Šincla má zcela logickou strukturu, která by měla být vlastní jakékoliv demokratické straně, která není napojena na lobby finančních trhů.

Jd_leto_08

Jiří Dolejš - Praha

co se špínou ? Čtvrtek, 18.Června 2015, 18:44:16

i kdyby nebyl 100% objektivní (vztah pojištovna - zprostředkovatel - klient je složitý), tak na dotazy je možné reagovat i bez afektu a mávání kompro-materiály.
Pokud nejsou nástroje jak takový faul narovnat, ministr financí to zpět nevezeme, tak. nezbývá než aby si občan a volič pamatoval jak může vypadat "nový" politický styl

J_

Jiří Kubička - psycholog, Praha

Chyba nebo průzkum bojem? Sobota, 20.Června 2015, 14:29:9

Babiš zatím na své cestě za uchopením moci ve státě neudělal žádnou větší chybu. Je tohle první chyba a opravdu ztrácí nervy? Nebo to vůbec není chyba, ale průzkum bojem, ze kterého mu vyšlo: ano, tudy cesta vede. V koalici to vře, ale nepoloží se, ČSSD do zásadního sporu nepůjde, voliči to zkousnou a příští Babišovi oponenti jsou zastrašeni.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.