Stranou nejvíce otevřenou ženám jsou zelení, nejméně ODS

Další ročník soutěže Strana otevřená ženám vyhrála stejně jako loni Strana zelených. Na druhém místě se podle výsledků organizace Fórum 50 % umístila KSČM, třetí sociální demokracie. Poslední skončila ODS.

(rk)

04.06.2015 14:07

U56543455

V soutěži se hodnotí především zastoupení žen na kandidátních listinách, nastavená vnitřní pravidla vedoucí k genderové rovnosti nebo zviditelňování žen v kampaních. Repro Fórum 50%

Organizace Fórum 50 % vyhlásila další ročník soutěže o politickou stranu nejvíce otevřenou ženám. Stejně jako v minulém roce získala nejvíce bodů Strana zelených, následuje KSČM a ČSSD. Nejméně bodů obdržela ODS.

Porota v soutěži hodnotí především zastoupení žen na kandidátních listinách, nastavená vnitřní pravidla vedoucí k genderové rovnosti nebo zviditelňování žen v kampaních. „Porota ocenila také opatření umožňující lepší sladění stranického a osobního života, například hlídání dětí během sjezdů. Ve svém programu Strana zelených myslí na podporu flexibilních úvazků i školek či odstraňování rozdílů v platech mužů a žen,“ uvedla ředitelka Fóra 50 % Jana Smiggels Kavková.

Podle vedoucí genderové sekce Strany zelených Lucii Zachariášové uvažují o přijetí institutu spolupředsednictví. Ve vedení strany by tak byli žena a muž společně. „Takové opatření na podporu zvýšení zastoupení žen je v České republice nové, inspirovali jsme se u některých evropských zelených stran,“ uvedla Zachariášová.

Druhé místo obsadila KSČM, zejména díky vysokému zastoupení žen ve vedení, na kandidátních listinách i volených pozicích a díky podpoře zákonů a opatření týkajících se rovnosti žen a mužů. Třetí pak skončila vládnoucí ČSSD.

„Gratulujeme zeleným i komunistům. Pro nás jako třetí stranu to znamená, že máme ještě o co usilovat a co v naší straně měnit,“ uvedl na svém facebookovém profilu Oranžový klub, který se snaží v sociální demokracii prosazovat genderovou rovnost.

Tradičně nejhůře byla hodnocena ODS, v jejímž vedení působí výhradně muži a která existenci nerovností mezi muži a ženami příliš nereflektuje.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.