Německá Pegida slábne, z aféry s šéfem převlečeným za Hitlera se stále nevzpamatovala
Petr JedličkaÚčast na demonstracích původně drážďanské iniciativy soustavně klesá, vedení opustily vůdčí postavy. V minulém týdnu se od ní jasně distancovala i euroskeptická Alternativa pro Německo. Zájem o protesty proti Pegidě naopak narůstá.
Ani dva a půl týdne zatím nestačilo německé protestní iniciativě Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (PEGIDA) k tomu, aby se vzpamatovala z kuriózní lednové aféry — odhalení snímku jejího spoluzakladatele a šéforganizátora Lutze Bachmanna načesaného a nalíčeného na způsob Adolfa Hitlera.
Podle pozorovatelů prochází Pegida existenční krizí. Účast na jejích pravidelných pondělních demonstracích soustavně upadá.
Zatímco na protest v Drážďanech těsně po teroristických útocích v Paříži dorazilo rekordních 25 tisíc lidí, o týden později se jich sešlo 17 tisíc a další pak pět tisíc.
Každou z akcí Pegidy navíc dnes doprovází proti-protest za otevřenou společnost s vyšší účastí. Ve Vídni tak například stálo tento týden 400 příznivců Pegidy proti pěti tisícům odpůrců. Ve Frankfurtu šlo o 70 pegidovců proti třem tisícům.
Iniciativa může návštěvností akcí konkurovat svým odpůrcům už jenom v Lipsku a v již zmíněných Drážďanech, kde loni na podzim vznikla.
Pegidu zároveň opouštějí další a další členové vedení. Týden po Bachmannovi, který odešel hned po aféře, se vzdala funkce mluvčí Pegidy Kathrin Oertelová. Dle vlastních slov tak učinila kvůli „výhrůžkám, ohromné vlně nepřátelství a kariérním problémům“.
Právě Oertelová pak ovšem toto pondělí oznámila založení nového hnutí s názvem Přímá demokracie pro Evropu (DDfE), které se hodlá angažovat přímo ve stranické politice a chce pořádat vlastní protestní akce.
Vedle Bachmanna a Oertelové opustilo Pegidu dalších devět osob, které od října 2014 spoluorganizovaly její protesty.
Další problémy
Již před aférou s Bachmannovou fotkou čelila Pegida kritice, že koketuje s neonacistickými sentimenty a fašizující pravicí. Měsíce se jí soustavně bránila, při čemž obvykle poukazovala na svůj 19bodový manifest, který působí spíše radikálně demokraticky a volá především po debatě o nové přistěhovalecké legislativě a zavádění přímo-demokratických mechanismů do politického rozhodování.
Německá odnož hnutí Anonymous ovšem krátce po zveřejnění Bachmannovy stylizace rozšířila print screen konverzace na Facebooku, v níž Bachmann mluví o uprchlících a žadatelích o azyl jako o „dobytku“, „odpadu“ a „špinavé luze“.
V souběžné době též identifikovala německá média na protestu Pegidy v Lipsku několik známých neonacistů, což podnítilo v iniciativě další spor. Lipská větev se v posledku od Pegidy úplně oddělila a další akce pořádala pod jménem LEGIDA.
Další rána postihla Pegidu pak minulý týden, kdy s ní odmítla rozhodnutím stranického sjezdu jakkoliv spolupracovat mladá a stále populárnější euroskeptická strana Alternativa pro Německo (AfD). Podle reflexí německých analytiků tak učinila právě kvůli neonacistické skvrně na pověsti, která je v německé politice ještě daleko více diskvalifikující než například v ČR.
Pegida i AfD oslovují dle průzkumů podobný typ Němců. Řada známých postav z Pegidy chtěla do AfD přímo vstoupit, sjezd strany však před přijímáním příslušně se profilujících členů varoval.
Profil iniciativy
Pegida se ustavila ve druhé polovině loňského roku na základě debat několika především protislámsky naladěných skupin na sociálních sítích. Bezprostředně se tak stalo v reakci na zvěsti o vzniku islamistických hlídek (tzv. šaría policie) v muslimských přistěhovaleckých čtvrtích některých německých měst.
V říjnu 2014 začala Peigda pořádat pravidelné protesty Proti islamizaci Německa v Drážďanech. Ty se pak s nástupem zimy rozšířily i do dalších měst. Iniciativa přitom měla podporu zejména v těch částech Německa, kde žije přistěhovalců relativně málo a těch muslimského vyznání ještě méně — především v saských regionech ležících u české a polské hranice.
Podle analytiků vzrostla popularita Pegidy i proto, že dokázala obsadit prázdné místo v německém politickém spektru — prostor mezi křesťanskou demokracií (CDU/CSU) a otevřeně fašizující pravicí (NPD). Svůj antiislámský apel též velice záhy doplnila kritikou politické korektnosti a požadavkem na přijetí úplně nového přistěhovaleckého zákona, který by Němci schválili v referendu.
Vedle protiislámského extremismu, demagogické argumentace a koketování s neonacistickými sentimenty je dnes Pegida obviňována také z toho, že sehrává roli užitečného idiota současné velké koalici. Vzhledem k povrchnosti svých argumentů je pro CDU i SPD velice snadný protivník. Její protesty navíc odvádějí pozornost od sporných opatření, jež dnešní spolková vláda prosazuje.
Další informace:
The Guardian Pegida: Germany’s useful idiots
The Guardian Pegida loses second leader in a week
Reuters Anti-Islam group PEGIDA is part of Germany, vice chancellor says
The Local — Germany Dresden tolerance concert draws 22,000
The Local — Germany New anti-Islam march draws 17,000 people
Bild.de Sein Hitler-Look soll „ein Scherz“ gewesen sein
AFP Counter-demo dwarfs PEGIDA's ugly Austrian debut
Spiegel On-line Prying into Pegida: Where Did Germany's Islamophobes Come From?
Deutshe Welle PEGIDA founder Bachmann quits after Hitler mustache photo
BBC News Germany Pegida: Protest leader quits amid Hitler row
Huffington Post Lutz Bachmann, Founder Of German Anti-Muslim Movement PEGIDA, Resigns After Posting Hitler Photo
The Guardian Photograph of Germany’s Pegida leader styled as Adolf Hitler goes viral
The Local — Germany Pegida leader steps down over Hitler photo