Škromach: Porážka Dienstbiera v prezidentské volbě musí být pro ČSSD poučením
Vratislav DostálBývalý místopředseda ČSSD se chce ucházet o hlasy voličů v přímé volbě prezidenta. Spoléhá přitom na to, že o nominaci ČSSD rozhodne celá členská základna. Podle politologa Lukáše Jelínka je zřejmé, že Sobotka bude preferovat někoho jiného.
Prezident Miloš Zeman ještě není ani v polovině svého funkčního období na Hradě, přesto média již tu a tam spekulují, kdo by se mohl za tři roky ucházet o hlasy voličů v historicky druhé přímé volbě prezidenta České republiky.
Hovoří se například o katolickém knězi Tomáši Halíkovi, podle informací Lidových novin o kandidatuře uvažuje také předseda Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. A na začátku tohoto týdne bývalý místopředseda ČSSD a současný senátor Zdeněk Škromach zopakoval, že i on myslí svou kandidaturu na prezidenta vážně.
„Zdeněk Škromach je spolu s Lubomírem Zaorálkem něco jako inventář Lidového domu. Dá se pochopit, že poté, co prošel všemi možnými funkcemi ve straně i státě, hledá, jak by svoji dráhu završil,“ připomněl v rozhovoru pro Deník Referendum politolog Lukáš Jelínek.
Škromach, tvrdí Jelínek, po Hradu pokukoval již v roce 2013. „Od té doby sice o své prezidentské kandidatuře mluvil od loňska jakoby v žertu, myslel ji ale vážně. Ztratil zájem o stranické funkce, stáhl se z výsluní, vyjadřuje se k dění jen sporadicky a vždy důstojně, státnicky, s rozvahou. Dokonce zhubl. Ta cílevědomost zaslouží pochvalu,“ zdůrazňuje politolog.
Podle něj je ale pravděpodobné, že Škromacha dožene jeho minulost: „Dříve byl konfliktní a poslední intrika, neúspěšná povolební snaha o sesazení Bohuslava Sobotky z funkce předsedy, výrazně oslabila Škromachovu pozici i v ČSSD.“ Jelínek proto pochybuje, že by se bývalému místopředsedovi ČSSD a jednomu z účastníků tzv. lánské schůzky mohlo podařit získat nominaci na prezidenta od sociálních demokratů.
„Dá se předpokládat,“ myslí si Jelínek, „že Sobotka Škromacha za svého koně nevezme a bude se spíš rozhlížet po levicovém nestraníkovi schopném v přímé prezidentské volbě přihrát hlasy i odjinud, než z běžného elektorátu ČSSD, třeba z tábora koaličních partnerů.“
Pokud by Škromach nakonec přece jen kandidoval, měl by podle Jelínka pramalou šanci. „Nehledě na to, zda by kandidoval proti vůli Miloše Zemana, nebo s jeho podporou. Kromě toho nepotřebujeme ani lidového prezidenta, za jakého se označuje Škromach, ani lidového baviče, ale prezidenta důstojného, seriózního, stmelujícího, který vrátí tomuto postu zpátky důstojnost.“
Samotný Škromach v rozhovoru pro Deník Referendum nicméně uvedl, že by o kandidátovi ČSSD na prezidenta měla rozhodovat celá členská základna. A věří si, že by mohl její podporu získat: „Věřím, že o svém kandidátovi na prezidenta České republiky, stejně jako o dalších nominacích pro volby, bude už rozhodovat celá členská základna ČSSD a ne jen úzká grémia strany. Podle ohlasů na tuto možnost jsem optimista.“
brouk Pytlík. Jen tak lze zřejmě zaručit, aby dostal alespoň přibližně tolik hlasů co v poslední prezidentské volbě Jiří Dienstbier.
Postupně se stal prezidentem nacionalistický póvl, který se vydával za intelektuála a po něm se stal prezidentem intelektuál, který se tak choval jako diletant, aby získal moc, až se časem skutečným diletantem stal. Zbývá tedy, aby se prezidentem stal skutečný diletant a přisluhovač přisluhovačů Ruského medvěda od prvopočátku.