Sobotka má po šesti konferencích šest nominací, Chovance podpořilo pět krajů

Sociální demokraté v Karlových Varech rozhodli o nominacích do vedení ČSSD. Na předsedu podpořili Bohuslava Sobotku, který tak má podporu všech šesti regionů, ve kterých krajské konference doposud proběhly. Podobně je na tom Milan Chovanec.

(vd)

15.12.2014 12:08

Chovanec_starec

Milan Chovanec a Martin Starec opět kandidují do vedení ČSSD. A oba mají nemalou šanci uspět. Foto web ČSSD

Sociální demokraté v Karlových Varech o víkendu rozhodli jako šestý kraj o svých nominacích do vedení ČSSD. Před nimi o kandidátech do vedení strany rozhodly krajské konference v Pardubicích, Hradci Králové, na Vysočině, v Jihomoravském kraji a v Praze. Stávajícího předsedu Bohuslava Sobotku podpořilo všech šest kajů, svůj post tak nejspíš obhájí bez menších problémů, dokonce nebude mít podle všeho ani vyzyvatele.

Podobně je na tom Milan Chovanec, který se bude na březnovém sjezdu ucházet o post statutárního místopředsedy. Ministra vnitra a současného řadového místopředsedu doposud podpořilo pět krajů: Pardubický, Královéhradecký, Vysočina, Praha a Karlovy Vary. V Jihomoravském kraji nominaci obdržel Jeroným Tejc, o post druhého muže ve straně se bude ucházet také Jiří Dienstbier.

Krajskou nominaci ale zatím neobdržel, konference v Pardubicích a na Vysočině ho ale nominovaly na post řadového místopředsedy. O čtyři místopředsednické posty se zatím uchází sedm politiků, kromě Dienstbiera to jsou ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který post místopředsedy obhajuje, předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, další stávající místopředseda strany Martin Starec, předseda Senátu Milan Štěch a ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová a náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová.

O tom, kdo bude nakonec zvolen do vedení nejsilnější parlamentní strany, nejspíš rozhodnou preference předsedy Bohuslava Sobotky. Otázka je, zda se opře spíše o sílu krajů, anebo upřednostní vůli řadových členů. Zatím to vypadá, že si bude chtít naklonit spíše krajské lídry své strany. Potřeba je ale zopakovat, že se sjezdu zúčastní o dvacet procent delegátů více, než v minulosti, celkem jich bude okolo sedmi set sedmdesáti. A delegáty na sjezd vysílají okresní, nikoli krajské organizace.

V každém případě již Sobotka avizoval, že by chtěl na pozici prvního místopředsedy ministra vnitra Milana Chovance. Podle mediálních spekulací je pravděpodobné, že podpoří ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka a předsedu dolní komory Jana Hamáčka do funkcí místopředsedů. Údajně se již také vyslovil, že by si ve vedení uměl představit obě ženy, tedy jak ministryni práce Michaelu Marksovou- Tominovou, tak náměstkyni ministra zdravotnictví Lenku Tesku Arnoštovou.

Lubomír Zaorálek má po šesti krajských konferencích tři nominace (Hradec Králové, Pardubice, Praha), Jan Hamáček jich obdržel pět (Pardubice, Hradec Králové, Vysočina, Praha, Karlovy Vary), Jiří Dienstbier dvě (Pardubice, Vysočina), Martin Starec čtyři (Pardubice, Hradec Králové, Vysočina a Karlovy Vary), Milan Štěch jednu (Vysočina), Michaela Marksová-Tominová čtyři (Pardubice, Hradec Králové, Vysočina a Karlovy Vary) a Lenka Teska Arnoštová pět (Pardubice, Hradec Králové, Vysočina, Praha a Karlovy Vary).

Další krajské konference sociálních demokratů proběhnou v příštím roce, ta první hned 3. ledna v Ústeckém kraji, následovat bude krajská konference sociálních demokratů v kraji Libereckém, a to 15. ledna. Osmatřicátý sjezd sociální demokracie proběhne v polovině března příštího roku.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.