Feminismus frčí. Kolik sezón ještě?
Zuzana VlasatáKudy vede dělící linie mezi marketingem a aktivismem? Usiluje módní dům Chanel o lepší postavení žen? Nebo o lepší obrat? A Beyoncé? A Emma Watson?
V listopadu roku 2005 jsem stála uprostřed lesa na Slovensku se skupinkou mladíků, rozebírali jsme, kdo půjde lézt jakou cestu na nedaleké skalní stěně, když v tom se jeden z nich — ten, kterého jsem na rozdíl od ostatních znala sotva pár hodin — otočil zády k nám a jal se konat malou potřebu.
Protože jsem byla rázné děvče, naznačila jsem mu přede všemi, že mi takové chování nepřipadá vhodné. Jak jsem později od kamarádů zjistila, tento jinak spíš tichý a zakřiknutý kluk se po incidentu několika z nich vyptával, „ jestli jako nejsem nějaká ta feministka“.
Nebyl to samozřejmě projev feminismu, ale spíš mé představy o elementárních pravidlech vystupování ve společnosti lidí… Přesto jsem si jeho otázku začala klást také.
Tomu klukovi v horách asi připadlo feministické, že dívka řekla nahlas, že jí jeho chování vadí.
POkud jde o popkulturní šíření feministických postojů, docela ráda se bavím sledováním hannoverských dílů německého detektivního seriálu Místo činu. Jak tam vedle hrdinky, krásné, blonďaté a mužsky tvrdé policistky, která se čas od času rozpláče z hroutícího se milostného vztahu, figurují další ženy - policistky: Arménka, svobodná s dítětem, která pořád kouří, baculatá maloměstská Němka, které "ulítává" na botách s podpatkem, Turkyně. Místo činu je snad nejsledovanější pořad v německé veřejnoprávní televizi, ty detektivky nejsou žádné velké umění, ale pokud jde o občanské postoje, jsou úplně příkladné ( a přitom ne otravné). Myslím, že na veřejnost působí víc než módní přehlídky finančně nedostupných značek.
Náhodou se mi po dlouhé době dostala včera opět do ruky .........a velmi potěšila.