Proč přibývá mamánků?
Jaroslav BicanJaroslav Bican reaguje na článek Lenky Zlámalové „Mamánci ohrožují českou prosperitu“. Je za jejich stoupajícím počtem jen nedostatek motivace a vyhýbání se riziku? Nebo je možné hledat vysvětlení i jinde?
Podle Lenky Zlámalové mamánci ohrožují naši prosperitu. Bývalá analytička Lidových novin vychází z dat Českého statistického úřadu, podle kterých 31,1 % žen a 47,7 % mužů žije ve věku 25-29 let u rodičů, přičemž v roce 1995 to bylo 15,1 % žen a 32,2 % mužů. Jak Lenka Zlámalové přišla na to, že právě tato skupina lidí představuje riziko pro náš blahobyt? Dokládá to údaji Eurostatu, kdy státy s nízkým počtem lidí žijících u rodičů patří mezi nejvíce konkurenceschopné země světa.
Lenka Zlámalová se domnívá, že rozhodujícím faktorem není dostupnost bydlení (ta se podle ní u nás oproti roku 1995 velmi zlepšila), v této souvislosti uvádí příklad Velké Británie a skandinávských států, kde ceny bytů v poměru k platu patří k nejvyšším a přesto je tu podíl lidí žijících u rodičů nízký.
Zlámalová píše: "Nevést ještě kolem pětadvaceti vlastní domácnost je zvrácené." Mně se ale zdá zvrácená spíš ona. Místo analýzy hnusně útočí na určitou skupinu lidí, a jak je zvykem neopomene tyhle lidi obvinit, z toho že “nás a naši zemi” OHROŽUJÍ!
Máte pravdu, článek Lenky Zlámalové působí útočně. Přemýšlel jsem v tomto ohledu i nad slovy "mamámek", "maman", které mají dost negativních podtext. Nakonec jsem se jim v samotné textu snažil spíše vyhnout.