Střety v Kyjevě propukly s novou intenzitou, 26 mrtvých

Pořádkové síly využily úterních akcí radikálů a přešly do ofenzívy. Několik tisíc protestujících na Majdanu stále odolává. Podle některých zpráv míří do města vojenské jednotky.

(pjed)

19.02.2014 14:32

Aktualizováno: 20:12

A1

Demonstranty na Majdanu odděluje od pořádkových sil stěna z pneumatik, jež stále hoří. Foto archiv Kyiv Post

26 mrtvých, 800 hospitalizovaných, přes 1200 zraněných. To je dle posledních zpráv výsledek jediného dne střetů, jež propukly v Kyjevě v úterý s novou intenzitou. Vše se začalo během protestu u budovy parlamentu, který se snažili demonstranti zablokovat. Skupiny radikálů – podle protestujících provokatérů – přitom zaútočily na policejní kordón zápalnými lahvemi.

Radikálové vnikli také do několika vládních budov. Na krátko obsadili i sídlo Janukovyčovy Strany regionů, které se pokusili podpálit.

Pořádkové síly reagovaly mohutným, tvrdým a dle protestujících až podezřele rychlým protiútokem. Během několika hodin byla většina demonstrantů vytlačena z celé vládní čtvrti směrem k náměstí Nezávislosti, tzv. Majdanu. Ten pak oddíly těžkooděnců obklíčily a uzavřely přilehlou část centra Kyjeva.

Majdan samotný byl napaden v průběhu noci. Vyklidit celý tábor se ale policii nepodařilo.

V současnosti se v táboře brání několik tisíc demonstrantů kamením, zápalnými láhvemi, tyčemi a zřejmě i osobními střelnými zbraněmi. Policejní oddíly odděluje stěna z pneumatik, jež stále hoří.

Dle zprávy agentury ITAR-TASS ze středečního poledne byly do Kyjeva povolány dvě vojenské jednotky. Velitel bezpečnostní služby SBU oznámil, že běhěm večera začně „protiteroristická operace“ zaměřená na likvidaci hrozby „použití zbraní extremistickými skupinami“.

Mezi zemřelými je dle oficiálních údajů nejméně deset policistů a jeden novinář, mezi hospitalizovanými pak 350 příslušníků pořádkových sil. 83 policistů bylo dle mluvčích svých orgánů zraněno střelnými zbraněmi.

K současnému vyhrocení došlo po téměř měsíci relativního klidu. Celkově protesty probíhají od poloviny loňského listopadu.

I mimo Kyjev
Dílčí akce odpůrců Janukovyčova režimu jsou hlášeny také z jiných ukrajinských měst. Ve Lvově a Ivano-Frankivsku byly obsazeny budovy místní správy, v Ternopilu zapálen úřad prokuratury a policejní stanice. O celoukrajinské povstání se ovšem zatím nejedná.

Policie hlídá už od středečního rána hlavní přístupové cesty do Kyjeva a auta či autobusy s lidmi, kteří chtějí demonstranty na Majdanu podpořit, nepouští do města.

V Kyjevě zůstává zavřena většina škol a školek. Na celé Ukrajině byl vypnut Pátý kanál – televizní stanice stranící protestujícím.

Zástupci sousedních států, USA, Evropské unie i Ruska vydávají nóty, v nichž vyzývají k zastavení násilí. Americké nóty přitom kladou odpovědnost především na režim, ruské zas na protestující.


Další informace:
Kyiv Post EuroMaidan rallies in Ukraine (Feb. 18-19 night live updates)
RFE/RL Ukraine Protesters, Police In Tense Standoff After Deadly Clashes
Ria Novosti Russia, EU Clash as World Condemns Violence in Ukraine
The Guardian Ukraine crisis: violence leaves 25 dead and more than 200 injured
RT Moscow blames radicals for deadly clashes in Ukraine, EU leaders ponder sanctions against government


A co si myslíte vy? Diskuse (3 příspěvky)

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Aktualizace Středa, 19.Února 2014, 23:23:51

Po desáté hodině středoevropského času přinesly agentury zprávu, že se Janukovyč dohodl s opozičními lídry na příměří. Po jedenáctné hodině to obě strany potvrdily. Podle opozice nebude díky příměří vyhlášen vyjímečný stav a nedojde k dalšímu útoku na Majdan, třebaže režim jej prý plánoval. Následovat mají jednání, jak předejít dalšímu krveprolití.

2009_09_19_5372

Bohumír Molnár - Československo

Tak prý Čtvrtek, 20.Února 2014, 03:33:12

„Pořádkové síly využily úterních akcí radikálů a přešly do ofenzívy“

K tomu srovnej komentář Martina Hekrdly zde:

http://www.tyden.cz/rubriky/nazory/monopol-na-krev_298758.html#.UwVnwyyYbOE

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Čtvrtek, 20.Února 2014, 12:09:29

Hekrlův postřeh je trefný, skutečně už asi není na místě mluvit o "protestujících" či "demonstratech". Zde pak aktuální vývoj ... http://denikreferendum.cz/clanek/17479-janukovyc-a-opozice-vyhlasili-primeri-zabijeni-vsak-pokracuje-dale

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.