Hašek, Škromach, Tejc a Zimola přiznali sobotní schůzku u prezidenta

Čtyři z pěti politiků sociální demokracie po několikadenním lhaní veřejně přiznali sobotní schůzku u prezidenta Miloše Zemana. První místopředseda ČSSD Michal Hašek přitom ještě v úterý o schůzce veřejně tvrdil, že jde o fámu.

(vd)

30.10.2013 15:23

Aktualizováno: 15:33

465975_mediafax_ales_behounek

Senátoři Zdeněk Škromach a Milan Štěch. Foto Aleš Běhounek, Mediafax

Michal Hašek v Interview Daniely Drtinové

Ha_ek1_mediafax_david_polivka

úterý 29.10.2013

Daniela Drtinová: Byl jste u prezidenta Miloše Zemana v Lánech v sobotu večer po volbách, když seděl předseda strany v televizním studiu?

Michal Hašek: To je nějaká fáma, která se šíří. Sociální demokracie je svébytná politická strana.

Daniela Drtinová: Na to se vás neptám. Ptám se vás na to, jestli jste byl u prezidenta Miloše Zemana?

Michal Hašek: Je to fáma.

Daniela Drtinová: Ta schůzka se neuskutečnila?

Michal Hašek: Údajná schůzka se neuskutečnila. Je to fáma. V sobotu večer se žádná schůzka s pane prezidentem neuskutečnila.

Daniela Drtinová: A telefonát?

Michal Hašek: V sobotu večer se žádná schůzka s panem prezidentem neuskutečnila. A každý, kdo zná Miloše Zemana, ví, že nevlastní mobilní telefon, takže jsme si nemohli ani zatelefonovat.

Daniela Drtinová: Takže jste se ani nepotkali ani jste spolu netelefonovali, vy jste vůbec s prezidentem Milošem Zemanem nemluvil?

Michal Hašek: V sobotu neprobíhala žádná komunikace s panem prezidentem, která by se týkala ČSSD nebo povolební situace.

(zdroj: ČT24)

První místopředseda ČSSD Michla Hašek, místopředseda strany Zdeněk Škromach, předseda sněmovního klubu Jeroným Tejc a Jiří Zimola po několikadenním zapírání přiznali, že se v sobotu zúčastnili schůzky s prezidentem Milošem Zemanem. Lhaní zdůvodňují tím, že respektovali dohodu všech účastníků. K doznání je dovedlo to, že se ke schůzce již v úterý přiznal pátý z účastníků Milan Chovanec.

„Doposud jsme respektovali společnou dohodu všech účastníků, že o tomto standardním politickém setkání levicových politiků s levicovým prezidentem nad výsledkem voleb nebudeme veřejně hovořit. Vzhledem k tomu, že jeden z účastníků tuto dohodu nedodržel, schůzku potvrzujeme. Kategoricky odmítáme jakoukoli interpretaci této schůzky jako údajné přípravy tzv. puče v ČSSD,“ uvedli Hašek, Škromach, Tejc a Zimola v prohlášení.

Dodali, že jsou zároveň připraveni učinit vše proto, aby byla ČSSD úspěšná v nadcházejících povolebních vyjednáváních a sestavila stabilní a silnou vládu. „Naším cílem je, aby vyjednávání o vládě a následnou případnou dohodu jednotně podpořilo všech padesát poslanců poslaneckého klubu,“ uzavřeli Hašek a jeho spojenci ve straně.

Ještě v úterý v podvečer přitom Hašek v rozhovoru pro ČT24 tvrdil, že se žádná schůzka v Lánech neodehrála. „Údajná schůzka se neuskutečnila, je to fáma, já jsem viděl pana prezidenta Zemana včera při udělování státních vyznamenání, respektive v té následující části," uvedl první místopředseda ČSSD.

Na svém facebookovém profilu chvíli po doznání uvedl, že podobné neveřejné schůzky jsou standardní součástí vrcholové politiky. „Respektoval jsem doposud dohodu všech účastníků o tom, že schůzku nepotvrdíme. Mým cílem rozhodně nebylo klamat veřejnost a jestli vznikl takovýto dojem, tak se omlouvám,“ doplnil.

Na přiznání již reagovali někteří spolustraníci. Například předseda Senátu Milan Štěch uvedl, že by se sociální demokraté měli zbavit těch, kteří za „zákeřným“ jednáním stojí. „Jsem pro to, aby byl sjezd, a ať si členové tedy rozhodnou, jakou chtějí sociální demokracii. Já bych tedy chtěl sociální demokracii, v jejímž vedení už nebudou ti lidé, kteří připravili toto zákeřné jednání,“ uvedl Štěch pro server Novinky.cz.

Podle něj musí lidé, „kteří tady tu politiku do sociální demokracie zavlekli jako černý mor, ztratit mandát, pokud sociální demokracie chce opět získat důvěru občanů“.

A předseda ČSSD Bohuslav Sobotka pro server Aktuálně.cz uvedl, že buď musí ve vedení strany skončit on, anebo Hašek. „Desátého listopadu se musí rozhodnout, kdo ve vedení zůstane. Jestli Bohuslav Sobotka, nebo Michal Hašek. Musíme ukončit schizofrenii, která se v sociální demokracii táhla už dlouhou dobu. Možná jsem udělal chybu, že jsem se ji nepokusil ukončit ještě před volbami," uvedl Sobotka.

Sobotka byl v neděli vyzván předsednictvem strany k rezignaci. Jednání spolustraníků označil za pokus o puč vedený prezidentem Milošem Zemanem a prvním místopředsedou ČSSD Michalem Haškem a výzvu předsednictva odmítl. Michal Hašek několik dnů popíral, že by se v sobotu uskutečnila schůzka pěti předáků ČSSD s Milošem Zemanem.

Podle Sobotky došlo při nedělním jednání předsednictva k pokusu „popravit“ předsedu ČSSD. Předseda nejsilnější parlamentní strany je přesvědčen, že pokus o mocenské převzetí vedení ČSSD by se ze strany Michala Haška a Jeronýma Tejce odehrál v případě jakéhokoliv volebního výsledku sociální demokracie.

„Nejde totiž o vyvození odpovědnosti za volební výsledek, ta by musela být objektivně vyvozena vůči celému vedení strany, včetně Tejce, Haška a Škromacha, kteří v něm sedí již dlouhou řadu let. Jistě, za výsledek odpovídá předseda strany, ale nepochybně nebyl a není ve vedení sám.Volební výsledek je ale jen záminka,“ nepochybuje Sobotka.

V dopise spolustraníkům pak zdůraznil, že pokus o jeho odvolání je snahou o popření výsledků sjezdu a usnesení ÚVV ČSSD, které v tajném hlasování rozhodly o tom, kdo ČSSD povede do voleb a kdo za ni má být pověřen sestavením vlády v okamžiku, kdy volby vyhraje.

Stejní lidé, kteří připravili probíhající vnitrostranický puč, stáli za snahou odstranit předsedu ČSSD na jednání ÚVV ČSSD, kde se uprostřed horké fáze volební kampaně hlasovalo o pověření k sestavení vlády. Už tehdy jim bylo podle Sobotky jedno, co projevená vnitřní nejednota udělá s podporou veřejnosti v klíčových volbách do Poslanecké sněmovny.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.