Tejc byl zvolen předsedou klubu. Sobotka se obrátil dopisem na spolustraníky

Bohuslav Sobotka se v úterý obrátil prostřednictvím dopisu na členy sociální demokracie. Zopakoval, že puč odmítá a že chce jednat o nové vládě. Jeroným Tejc byl mezitím zvolen předsedou sněmovního klubu a Milan Chovanec přiznal schůzku u Zemana.

(vd)

29.10.2013 23:14

Ha_eksobo_mediafax_mikulas_krepelka

O situaci v ČSSD rozhodne Ústřední výkonný výbor, sejde se příští pátek. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se v úterý obrátil na spolustraníky. Poděkoval jim za podporu a pomoc v kampani a uvedl, že pokus o vnitrostranický puč odmítá. Zároveň připomněl, že chce sestavit vládu a prosadit priority sociální demokracie.

Sobotka byl v neděli vyzván předsednictvem strany k rezignaci. Jednání spolustraníků označil za pokus o puč vedený prezidentem Milošem Zemanem a prvním místopředsedou ČSSD Michalem Haškem a výzvu předsednictva odmítl. Michal Hašek doposud popírá, že by se v sobotu uskutečnila schůzka pěti předáků ČSSD s Milošem Zemanem.

Nicméně jeden z její účastníků Milan Chovanec jednání u Zemana potvrdil. Zároveň rezignoval na účast ve vyjednávacím týmu ČSSD. Následně se vyjednávací tým ČSSD rozpadl.

A Jeroným Tejc, jeden z účastníků jednání u prezidenta, byl zvolen předsedou sněmovního klubu. Zvítězil ve druhém kole, svůj hlas mu dalo třicet z padesáti politiků ČSSD zvolených do dolní komory. Druhým kandidátem na předsedu sněmovní frakce ČSSD byl Jan Hamáček.

Hlasování naznačuje, že poměr sil uvnitř klubu je mírně ve prospěch Michala Haška. Jak je to ale v celé straně, lze jen těžko odhadovat. Vše se ukáže na jednání Ústředního výkonného výboru, který má jako jediný orgán mezi sjezdy kompetenci odvolat předsedu strany. Schůze ÚVV se uskuteční příští pátek 10. listopadu. Do té doby mají oba tábory dostatek času pokusit se obhájit svá počínání.

Právě proto, aby osvětlil svůj povolební postup, oslovil Sobotka nejspíš své spolustraníky. „Vím, že náš zisk hlasů nakonec výrazně zaostal za původním očekáváním, ale na rozdíl od roku 2010 nám umožňuje sestavit vládu a realizovat konečně po sedmi letech svůj program i na exekutivní úrovni,“ připomněl Sobotka klíčový rozdíl mezi letošními a minulými volbami.

Podle Sobotky by se sociální demokraté jako vítěz voleb do Poslanecké sněmovny, které navzdory oslabení potvrdily její pozici nejsilnější české politické strany, měli soustředit na vyjednávání o sestavení vlády tak, aby v ní prosadila co nejvíce ze svého volebního programu.

„Místo toho nyní čelí bezprecedentnímu útoku na změnu poměrů ve vedení strany, které dostávají ČSSD do vážné vnitřní krize právě v okamžiku, kdy by měla projevit odpovědnost vůči voličům, jednat seriozně a státotvorně. Místo toho páchá v přímém přenosu pokus o politickou sebevraždu a hazarduje s důvěrou více než jednoho milionu svých voličů,“ připomněl Sobotka.

Podle něj došlo při nedělním jednání předsednictva k pokusu „popravit“ předsedu ČSSD. Sobotka v dopise zopakoval, že je přesvědčen o tom, že pokus o mocenské převzetí vedení ČSSD by se ze strany Michala Haška a Jeronýma Tejce odehrál v případě jakéhokoliv volebního výsledku sociální demokracie.

„Nejde totiž o vyvození odpovědnosti za volební výsledek, ta by musela být objektivně vyvozena vůči celému vedení strany, včetně Tejce, Haška a Škromacha, kteří v něm sedí již dlouhou řadu let. Jistě, za výsledek odpovídá předseda strany, ale nepochybně nebyl a není ve vedení sám.Volební výsledek je ale jen záminka,“ nepochybuje Sobotka.

Zdůraznil také, že pokus o jeho odvolání je snahou o popření výsledků sjezdu a usnesení ÚVV ČSSD, které v tajném hlasování rozhodly o tom, kdo ČSSD povede do voleb a kdo za ni má být pověřen sestavením vlády v okamžiku, kdy volby vyhraje.

Stejní lidé, kteří připravili probíhající vnitrostranický puč, stáli za snahou odstranit předsedu ČSSD na jednání ÚVV ČSSD, kde se uprostřed horké fáze volební kampaně hlasovalo o pověření k sestavení vlády. Už tehdy jim bylo podle Sobotky jedno, co projevená vnitřní nejednota udělá s podporou veřejnosti v klíčových volbách do Poslanecké sněmovny.

Podle předsedy ČSSD to byla právě tato nejednota, kvůli níž nakonec ČSSD obdržela tak málo hlasů od voličů. „Podle všech dostupných analýz nám lidé ze všeho nejvíce vyčítali rozhádanost a spory uvnitř ČSSD. Každý, kdo sledoval dění ve straně v uplynulých letech ví, že klíčový podíl na existenci dvouhlavé ČSSD má právě její místopředseda Michal Hašek, který dlouhodobě není schopen respektovat fakt, že nebyl zvolen předsedou ČSSD,“ tvrdí Sobotka.

Sobotka také zopakoval, že by prezident neměl zasahovat do vnitřních poměrů ČSSD. Podle něj je skandální, že k pokusu o puč došlo na půdě ČSSD krátce po té, kdy se s ním Michal Hašek a Jeroným Tejc sešli.

„Miloš Zeman nemá právo radit ČSSD zejména po té, kdy projekt jeho osobní strany SPOZ už podruhé ve volbách nedokázal překročit hranici pro vstup do Poslanecké sněmovny a skončil s 1,5 procenty hlasů naprostým volebním debaklem. Pokud z těchto voleb vzešla levice oslabena, pak na tom nese svůj podíl také levicový prezident Zeman a chování jeho prezidentské vlády,“ myslí si Sobotka.

Podle předsedy ČSSD je zároveň nepřijatelné, aby prostřednictvím Michala Haška významně ovlivňovali vnitřní poměry v ČSSD lidé jako Nejedlý, Mynář a Tvrdík. „ČSSD tu zůstala po volbách jako poslední velká tradiční politická strana. Nesmí se stát obětí hrátek několika funkcionářů, kteří vidí jen své ambice a vládní posty. Nesmí skončit vnitřně rozbitá jako ODS,“ doplnil Sobotka.

„Obávám se toho, že takto oslabená strana nebude schopna vyjednat důstojné podmínky pro účast ve vládě a bude možným partnerům pro smích. Voliči nepochopí, proč se hádáme v situaci, kdybychom měli prosazovat naše sliby, dané ve volbách,“ uzavřel předseda sociálních demokratů. 


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.