Piráti kandidují samostatně, s dobrým rozmyslem
Mikuláš FerjenčíkMikuláš Ferjenčík reaguje na sloupek Jakuba Patočky „Pět a půl procenta pro Stranu zelených, Změnu a Piráty. Dohromady". V případě koalice se Zelenými a Změnou by Piráti přišli o velké množství svých voličů.
Jakub Patočka mne konečně přiměl k tomu napsat zase článek pro Deník Referendum. Musím zareagovat na jeho příspěvek „Pět a půl procenta pro Stranu zelených, Změnu a Piráty. Dohromady".
Předně je na místě uvést důvody proč kandiduje Pirátská strana samostatně. Rozhodnutí kandidovat ve sněmovních volbách samostatně přijal republikový výbor Pirátů ještě před tím, než se na obzoru objevily předčasné volby. Tehdy to vypadalo na souběh sněmovních voleb s volbami evropskými.
V evropských volbách chystáme spolu s dalšími zhruba dvaceti pirátskými stranami z Evropské unie koordinovaný postup, rozmělnit tuto spolupráci koalicí na úrovni státu nám nepřišlo šťastné. Své kandidátky jsme navíc otevřeli regionálním stranám, Změnu pro Liberec bychom na našich kandidátkách přivítali s otevřenou náručí, bohužel má větší ambice.
Ve chvíli, kdy se situace změnila a ukázalo se, že je zřejmé, že budou předčasné volby, jsme na pozici samostatné kandidatury setrvali z následujících důvodů:
1) O společné kandidatuře by museli hlasovat členové Pirátské strany v referendu, vzhledem k tomu, že se dalo očekávat zdlouhavé jednání, jsme tuto variantu nepovažovali za příliš reálnou. Aby bylo referendum platné, je potřeba na něj vyhradit alespoň deset dní (týden rozpravy, dva dny hlasování plus nějaké administrativní prostoje), tato podmínka by byla pro případné partnery jen stěží přijatelná.
Ale trochu mě zaráží ony čtyři skupiny voličů.
1) Prvovoliči dostanou/ztratí rozum, začnou řešit jiné problémy, a generační výpověď se ztratí. A pro nové prvovoliče už budou staří piráti generačně jinde. Na prvovoliče sázeli sociální demokraté, komunisté, zelení, a mohou to po 150, 70, 30 letech (cca) opakovat?
2) To je správný přístup, jen nechápu tu obavu z pravolevého dělení. Omezit práva vlastníků, zvýšit práva lidí. Co může být levicovějšího? Přesto se cíleně držíte mimo. Snad je v tom strach z antikomunismu (který komunisté zdá se mi jako celek už dávno ignorují, ale pro malou levicovou stranu může být nebezpečný-a na ty je často namířen). Snad touha některých pirátů spoluracovat s "liberály" (kteří nejsou dle mého ani liberální ani ochotní k takové spolupráci)
3)Já nějak nechápu v čem se to liší od skupiny 2. Krom té zmínky o liberalismu.
4) Ale toto přeci ne. Takoví voliči nemohou přinést dlouhodobý úspěch, a krátký by mohl vést k tomu, že se z tříprocentní podpory díváte na bohorovné rušení svých reforem.
Zároveň musím samozřejmě přiznat, že je mi pirátská strana v mnohém sympatická a jistě ji přeji mnoho úspěchů (byť na klíčové první místo to u mne pořád nestačí, ale život je dlouhý...).
Vývoj se nezastaví. Možná, že jim budeme zaskočeni všichni. A možná, že časem sám vývoj přiměje kandidáty hledat průnik svých postojů a programů. Ono testovat si výsledek své několikaleté snahy prorazit do politiky snad v příštích volbách (nemusí být nutně 2017) bude možné i pomocí preferenčních hlasů. Pokud pirátští kandidáti díky kroužkování předskočí všechny zelené, pak nebudou "ve sněmovně dva se zelenými na krku", nýbrž budou ve sněmovně zastupovat i zelené voliče. Voliče Táni Fischerové. Je to vážně taková hrůza?