Gestapo! Gestapo?

V poslední době se na různých protestních shromážděních směrem k policii často skanduje. Gestapo! Gestapo! Jedná se o hrubou urážku nejen dnešních policistů, ale také obětí skutečného Gestapa.

Bývá častým jevem, že demonstranti – zpravidla pravicoví či levicoví extremisté, začnou při zásahu Policie ČR – skandovat. Gestapo! Gestapo! Ale nemusí se jednat přímo jen o veřejné akce skinheads nebo anarchistických bojůvek, kde demonstranti proti policistům používají tohoto pokřiku.

V posledních letech takto na naši Policii skandovali například příznivci zatýkaného řidiče-rebela Romana Smetany či se tento pokřik objevil dokonce prý i na protivládních odborářských demonstracích. Též v nedávné době na různých demonstracích proti „nepřizpůsobivým“ – České Budějovice, Janov, Duchcov… se stávalo, že i „běžní rozhořčení občané“ – tedy tátové a mámy od rodin - na Policii při (či po) zásahu povykovali Gestapo! Gestapo! Gestapo!

Z mimopolitických vod – obdobné oslovení se těší oblibě mezi radikálními fotbalovými „fanoušky“ či spíše chuligány.

Pamětníci si možná vzpomínají, že za časů ministra vnitra Stanislava Grosse (2000–2004) používali demonstranti modifikovanou verzi – Grosstapo! Někteří „vtipálkové“ používají pro městskou policii, která je například postihne za špatné parkování, označení Městapo.

Musím říci, že skandování Gestapo, Gestapo pokládám v dnešní ČR za zcela, ale opravdu zcela nevhodné. Rozhodně nikomu neberu jeho ústavní právo se svobodně shromaždovat. Připomeňme, že Listina nám dává právo se shromaždovat pokojně (!), což bývá v posledních měsících hojně porušováno.

Skandování Gestapo, Gestapo je absolutně nepřípustné. Je to hrubá urážka nejen dnešních policistů, kteří v drtivé většině konají svou práci profesionálně a apoliticky, ale zejména je to vážná urážka skutečných obětí „doopravského“ Gestapa – Geheime Staatspolizei, tedy tajné státní policie v nacistickém Německu. Založené Hermannem Göringem v roce 1933.

I když je někdo subjektivně s prací Policie ČR sebevíce nespokojen, neopravňuje ho to k volání tohoto pojmenování. V neposlední řadě je takové jednání správním deliktem.

Quidquid agis, prudenter agas et respice finem.

A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Filip Šimeček - Brno

Nemohu souhlasit Pátek, 23.Srpna 2013, 10:47:47

Srovnání policie ČR s gestapem je v některých situacích zcela na místě, protože zkrátka využívá metody, jež příšluší výhradně totalitárním režimům.
Příkladem mohu uvést: Policejní provokatéři maskovaní jako demonstranti (MMF 2000, Budějovice 2013), bicí uličky (Milada 2008, Týden neklidu 2009), mučení na služebnách (Streetparty 1998, MMF 2000), domovní razie, preventivní zatýkání, nezákonné pronásledování a odposlechy....

Mrazí mě, že někteří komentátoři si neuvědomují, že to, nad čím my dnes tleskáme, se zítra může obrátit proti nám samotným.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.