Britský premiér slíbil referendum o setrvání v EU, dle znalců jde ale spíš o taktiku

David Cameron se v dlouho očekávaném projevu zavázal k intenzivnímu jednání o deregulaci EU a uspořádání referenda o jeho výsledcích. Hlasování však může vypsat pouze v případě, že vyhraje i příští volby.

(pjed)

23.01.2013 16:34

C1

Britský premiér (vlevo) musí brát v úvahu jak euroskepticismus své strany, tak názory liberálních demokratů – eurooptimistických koaličních partnerů. Foto Wikimedia Commons

Evropská unie se musí změnit. Britská veřejnost není spokojena s tím, jak funguje dnes; je unavena zásahy Unie do svých životů a podrážděna názory, které označují volání po oslabení vlivu Bruselu za kacířství. Nová Unie by měla především chránit jednotný trh. V ostatních záležitostech lze nechat rozhodování na jednotlivých státech, a to i za cenu odebrání některých pravomocí centrálním institucím, resp. jejich vrácení národním vládám. Vláda Jejího Veličenstva teď bude o příslušných změnách intenzivně jednat a v letech 2015 až 2017 nechá občany zhodnotit výsledný stav. Sami Britové pak v referendu rozhodnou, zda chtějí, aby jejich země v nové EU setrvala, nebo nikoliv.

Těmito slovy lze shrnout základní poselství středečního projevu Davida Camerona, předsedy Konzervativní strany a britského premiéra.

Cameronův projev „O Evropské unii“ byl dlouho očekáván a několikrát odložen. Důvodem byl právě slib referenda o setrvání v EU, jímž si Cameron získal již před lety euroskeptické křídlo své strany i řadu britských voličů. Měsíce bylo zřejmé, že britský premiér od závazku neupustí. Jednalo se však o to, jak důsledně jej Cameron pojme a jaký ponechá prostor k jednání.

Změny, krize, volby
Výsledná podoba projevu i podmínek referenda je nyní hodnocena různě. Zástupci konzervativnějších vlád vyjadřují částečné pochopení a zdůrazňují, že EU potřebuje Británii a naopak. Zástupci levicových kabinetů jsou kritičtější.

Podle znaleckých komentářů z BBC, Independentu, Guardianu i dalších médií jde ale především o Cameronovu politickou taktiku – referendum bylo slíbeno až na roky, kdy v Británii povládne nový kabinet; žádoucí změny v EU navíc premiér nastínil velmi obecně.

Cameron bude teď s faktorem „nezbytné změny v Evropě“ pracovat jak v zahraniční, tak v domácí politice, uvádějí znalci dále. Schopnost skutečného prosazení změn ovlivní zejména další vývoj krize v EU a přístupu k ní, debata o novém rozpočtovém rámci Unie, obratnost britských diplomatů a v neposlední řadě i výsledek zářijových parlamentních voleb v Německu.

Rok 2015, resp. 2017 je ještě daleko a především: britští konzervativci musí před případným referendem ovládnout vlastní Sněmovnu. To přitom při jejich současné neoblíbenosti předpokládá i změnu domácích politik, jíž ovšem doposud téměř nic nenaznačuje, konstatují agenturní odborníci.


Další informace:
Number10.gov.uk EU speech
BBC News David Cameron speech: UK and the EU
BBC News Very different ideas about Europe
The Independent Full text: David Cameron's Europe speech
The Independent 'Fundamentally confused': Alex Salmond slams David Cameron's EU speech
The Guardian David Cameron calls for UK exemption from EU's 'ever-closer' union
The Guardian David Cameron's Europe speech – the key points
The Guardian EU referendum: In-out choice by end of 2017, Cameron promises


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.