Malala Júsufzai a nelidé z evropského Talibanu
František KostlánNa příběhu čtrnáctileté pákistánské dívky lze dobře pozorovat projevy islamistického fanatismu, ale i náš začasté povrchní a paušalizující pohled na muslimy i na afgánskou a pákistánskou každodenní realitu.
Na příběhu čtrnáctileté pákistánské dívky Malaly Júsufzai, kterou chtěl zavraždit Taliban, protože usiluje o právo dívek, žen na vzdělání, lze dobře pozorovat projevy islamistického fanatismu. Ale i náš začasté povrchní a paušalizující pohled na muslimy i na afgánskou a pákistánskou každodenní realitu. Je proto dobré si uvědomit, že takových příběhů se v obou těchto zemích odehrává mnoho.
Fanatik střelil Malalu do hlavy a do krku. Zabít se mu ji nepovedlo, dívka se nyní zotavuje v Británii a chce ve svém úsilí pokračovat. K útoku se přihlásil Taliban, jehož praktiky dívka popisovala ve svém deníku, který zveřejňovala BBC. Otec, který je učitelem, odmalinka Malalu vychovával v tom, že i dívky mají právo na vzdělání. Za dcerou stojí i po pokusu o její zavraždění, je na ni hrdý a bude ji v jejím úsilí i nadále podporovat.
Další výhrůžky
Fundamentalisté nyní veřejně vyhrožují další pákistánské dívce. Jak informovala Česká televize, Hina Chan od svých 13 let propaguje právo žen na vzdělání. Nyní se strachuje o život. Taliban jí hrozí zabitím stejně jako Malale. „Od okamžiku, kdy mi začali vyhrožovat, nemůžu chodit do školy, nemůžu opouštět domov, dokonce ani na trh nezajdu,“ říká Hina.
Několik dní před atentátem na Malalu se na vratech jejího domu na předměstí Islámábádu objevil rudý křížek. Hinini rodiče ho smyli, ale o týden později tam byl znovu. Následoval výhrůžný telefonát, který odstranil veškeré pochyby. Rodina poté požádala pákistánskou vládu o ochranu.
Rodina Hiny Chan se poprvé stala terčem pozornosti ozbrojenců v roce 2006. Hinina matka organizovala výstavu tradičních řemesel. Z prodeje děl měl být financován program pro zvýšení zaměstnanosti žen a školicí centrum pro ženy. V konzervativní oblasti, kde se předpokládá, že ženy a dívky budou zůstávat doma, se tato myšlenka nelíbila. Během několika dní visely na domě Chanových plakáty odsuzující rodinu, která povzbuzuje ženy k práci. Pokud zůstanete, budete do 24 hodin mrtví...
Výhrůžky vůči rodině se stupňovaly, když se regionem v roce 2007 přehnal Taliban. Chanovi uprchli do metropole Islámábádu o rok později, když je místní policejní šéf varoval, že pokud zůstanou, do 24 hodin je smrt nemine. V hlavním městě Hina přitáhla zájem veřejnosti, když na tiskové konferenci kritizovala "talibanizaci" Pákistánu, jíž padly za oběť stovky škol a která zabránila milionům dívek získat náležité vzdělání.
Nyní 17letá Hina zdůrazňuje, že nic nezastaví její kampaň a že se modlí za Malalino uzdravení. „Vzdělání dívek je příliš důležité, než aby to mohl člověk vzdát Od začátku jsme znali rizika a jen doufáme, že útok na Malalu a vůči mně obrátí více lidí proti extremistům a donutí vládu jednat,“ prohlásila Hina. Tolik informace ČT.
Blízký příběh
Ten příběh je nám blízký, protože se v něm vypráví o odvážných dívkách a jejich rodinách, kterým jde o prosazení dobré věci i za cenu vlastního smrtelného ohrožení. A, zdůrazňuji, že zrovnoprávnění žen a mužů není dobré jen kvůli tomu, že v naší kultuře k tomu sice klopotně, přesto však směřujeme. Toto právo v Pákistánu a v Afghánistánu samozřejmě nevyžadují zdaleka všichni, ale jde o pozitivní trend, který je - alespoň momentálně - na vzestupu. Po útoku se za Malalu žáci ve školách hromadně modlili, proti Talibanu protestovali lidé na náměstích, v Karáčí a dalších městech se demonstrací účastnily desetitisíce lidí.
Řekl bych, že současný systém přeje vzdělanosti méně, než tzv.socialistický. Hlupákům se jednodušeji vládne. Jenže primitivismus lehce sklouzne k náboženskému fanatismu. Ten je sice v zemích Západu také, ale čelí mu vzdělaná společnost, která je v Afganistánu téměř nulová. Všestranné vzdělání by pro Afgánce bylo mnohem více, než vlaky zbraní. Jen to není pro Západ takový byznys.