Deset tisíc Pákistánců protestovalo proti útokům bezpilotních letounů

Více než deset tisíc lidí se v neděli sešlo na severovýchodě Pákistánu, aby vyjádřilo nesouhlas s pokračujícími útoky amerických bezpilotních letounů. Ve stejný den došlo k dalším třem náletům, při kterých zahynulo třináct ozbrojenců.

(rbs)

25.01.2011 16:30

A4

Drony již zabily v Pákistánu přes dva tisíce lidí. Tři čtvrtiny z toho přitom za úřadování Baracka Obamy. Foto archiv Warisboring.com

Více než deset tisíc lidí se v neděli zúčastnilo protiamerické demonstrace v severozápadním Pákistánu na protest proti civilním obětem náletů amerických bezpilotních letounů, vysílaných nad pákistánské území ze sousedního Afghánistánu.

Přímo v den protestu bylo v kmenové provincii Severní Vazíristán na hranicích s Afghánistánem zabito při třech útocích amerických dronů dalších třináct osob. Všichni patřili podle pákistánských úřadů k ozbrojeným islamistům.

Pochod v největším městě na severovýchodě země Pešáváru zorganizovali aktivisté z islamistické strany Džamát Islámí. Protestující zastavili provoz na hlavní silnici ve městě a poté šest hodin blokovali prostranství před parlamentem provincie.

Podobná menší demonstrace se odehrála v pátek ve městě Miranšáh. Zúčastnilo se jí přibližně osmnáct set lidí.

Podle výroční zprávy nezávislého think-tanku Centrum pro monitoring konfliktů (CMC) bylo při útocích bezpilotních letadel v Pákistánu zabito již přes dva tisíce lidí. Většina z nich měli být civilisté, kteří v kmenových oblastech často nosí zbraně jako součást místní tradice. Civilisty a tálibánce si tak lze jednoduše splést.

Vliv pákistánské vlády na kmenových územích je většinou pouze formální. Režim v Islámábádu útoky vytrvale odsuzuje, ale pokud nedojde k ohrožení života federálních vojáků, aktivně se jim nebrání.

Podobný postoj zaujímají i představitelé OSN. Z hlediska mezinárodního práva je přitom takový způsob válčení za hranicí legality.

Tři čtvrtiny z celkových 2 043 obětí si podle CMC kampaň vyžádala v posledních dvou letech, tedy za úřadování Baracka Obamy. V roce 2009 takto zemřelo na 700 Pákistánců, minulý rok dokonce více než 900.

Americké vládní statistiky udávají přibližně poloviční počty než materiály CMC. Poměr zabitých tálibánců a civilních obětí je přitom cca 1:3 v roce 2009, respektive 1:9 v roce minulém.

Ať již je ale poměr obětí jakýkoliv, útoky bezpilotních letounů podporují protiamerické nálady v oblasti, a zhoršují vztahy mezi Islámábádem a Washingtonem.

Další informace:
Peoples Daily Massive tribesmen march in Pakistan, demanding halt to U.S. drone attacks
Press TV Thousands Hold Anti-US Rally in Pakistan
AFP Three US drone strikes kill 13 in Pakistan


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.