Rakouský miliardář zakládá "revoluční" stranu, už je na deseti procentech
Petr JedličkaMajitel koncernu na výrobu autodílů, řady dostihových drah a sázkových kanceláří Frank Stronach se v rámci snah o „intelektuální revoluci“ v Rakousku rozhodl k osobnímu politickému angažmá. Podle znalců si přitom nevede zatím špatně.
Stronach pro Rakousko — tak se má podle posledních informací jmenovat nová „revoluční“ strana, kterou zakládá známý kanadsko-rakouský podnikatel Frank Stronach. Vznik uskupení byl ohlášen již v polovině léta. Teď byly zveřejněny některé body z jeho programu. Rakušané však nový subjekt zjevně netrpělivě očekávají — přestože strana doposud reálně nefunguje, v průzkumech se těší už desetiprocentní podpoře.
„(Ve volbách v roce 2013) máme šanci získat tak dvacet třicet procent,“ cituje Stronacha rakouská televize ORF. „Budeme prosazovat opatření, která establishment odmítá, ale jsou objektivně potřebná,“ uvádí miliardář dále.
Majitel koncernu na výrobu autodílů Magna se snaží v Rakousku podnítit tzv. intelektuální revoluci — komplexní proces, který umožní obrodu hospodářství i společnosti v zemi s ospalou pověstí. Koncept „revoluce“ vychází z předpokladu, že se řešení současných problémů musejí hledat mimo uvažování tradičních rakouských stran. Na vládní úrovni chce Stronach prosadit snížení stavu úřednictva o deset procent, návrat k šilinku a zavedení aktivní národohospodářské politiky založené na odpouštění daní firmám, které vytvářejí v Rakousku pracovní místa.
V prozatím známých částech programu strany se objevují ještě dvacetiprocentní rovná daň a důraz na fiskální disciplínu.
„Revoluce“ měla být podle původních Stronachových představ vedena jinou novou stranou — takovou, jíž by založili nejtalentovanější rakouští studenti. Magnát se loni v listopadu přímo nabídl, že pokud takový projekt vznikne, pokryje jeho finanční náklady. Po relativně slabé odezvě se ovšem rozhodl založit stranu sám. Podle nedávného rozhovoru pro list WirtschaftsBlatt bude stát příští rok i v čele kandidátky.
Má šanci?
Strany bohatých podnikatelů obykle nebývají v západoevropských zemích moc úspěšné. Stronach pro Rakousko se ale může stát dle agenturních znalců výjimkou. Zakladatel strany si svými podnikatelskými aktivitami vytvořil vazby na přední politiky, z nichž některé přímo zaměstnával. V rakouském systému se navíc po letech velkokoaliční vlády, propadu pupilistické BZÖ po smrti Jörga Haidera a jisté únavě ze svobodných vytváří prostor pro alternativu.
Podle rakouských médií se již Stronachovi podařilo získat tří úřadující poslance — Gerharda Köfera ze sociální demokracie a Roberta Lugara s Erichem Tadlerem, jež byli oba zvoleni za haiderovskou BZÖ. Jejich podpora mu podle rakouských zákonů stačí, aby mohl zúčastnit voleb do Národní rady — spolkové poslanecké sněmovny —, aniž by musel shánět 2600 podpisů od občanů.
Přesto si Stronach už několik měsíců platí celostránkové inzeráty v rakouském tisku, v kterých slibuje a stručně vysvětluje zmíněný koncept „revoluce“, vyzývá k návratu k národní měně či odchodu Řecka z eurozóny. Od začátku letošního roku mu také vychází pravidelný sloupek Frankův svět v nedělním vydáním Kronen Zeitung, nejčtenějším listu v zemi.
Rakušané přitom Stronacha znají nejenom jako krajánka a self-made mana, který se díky kanadské státní podpoře automobilovému průmyslu vypracoval z druhořadého fotbalisty a vyučeného nástrojáře na majitele firmy s devadesáti tisíci zaměstnanci, ale i jako domácího filantropa a veřejně činnou osobu. Magnát po návratu do Rakouska otevřel vedle poboček svých firem několik zábavních center, dostihovou dráhu, vlastní vzdělávací institut, fotbalovou akademii v Hollabrunnu a čtyři koncertní sály ve Vídni. Finančně začal též pomáhat univerzitám a v poslední době sbírá čestné doktoráty.
Mimo to Stronach sponzoroval až do listopadu 2005 fotbalový klub FK Austria Wienn, který tak mohl využívat třikrát většího rozpočtu, než jeho nejbohatší konkurent. Do stejného roku byl také předsedou rakouského fotbalového svazu.
Političtí analytikové připomínají v Stronachových profilech také kariéru jeho dcery Belindy — někdejší poslankyně za kanadskou Konzervativní stranu přeběhla na jaře 2005 těsně před hlasováním o důvěře vládě k liberálům, za což obratem obdržela funkci ministryně lidských zdrojů a rozvoje dovedností a později také post ministryně pro státní aparát a demokratickou reformu. Nyní již Belinda v politice nepůsobí. Po krátké kariéře ve vedení otcova podniku se začala věnovat charitě.
Další informace:
Reuters Billionaire turns Austria elections into euro poll
Reuters Magna founder to launch Austrian party — report
OE24.at SPÖ klar vor ÖVP und FPÖ
The Irish Times Austrian magnate's new party wants to dump euro
Die Presse Stronach-Partei: Gerüchte um vierten Mandatar "falsch"
Die Presse Antritt gesichert: Stronach holt dritten Mandatar an Bord
Der Standard Stronach-Partei tritt in Kärnten an, Köfer wird Spitzenkandidat
Na druhou stranu tedy mají rakouští lidovci malé plus, pokud takové věci dosud nehlásají...
Jinak rakouští lidovci skutečně takto neargumentují.
Domnívat se, že to s rakouskou demokracií jde opravdu s kopce, anebo že Rakušané nekontrolovaně hloupnou, by nebylo vůči občanům země pod Alpami úplně spravedlivé.
Vždyť u nás také disponují nezanedbatelnými preferencemi při volbě prezidenta lidé, kteří vůbec nekandidují, TOP 09, která se před volbami netajila svým asociálním programem, získala hlasy i od neprivilegované části společnosti a ODS je stále stranou vysoce překračující pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do sněmovny.
Tak žádné pošklebování našim jižním sousedům.