Rakousko se pře o azylové centrum. Z rozporů těží extremisté

Rakouská ministryně vnitra Fekterová plánuje výstavbu centra pro žadatele o azyl. Proti jsou obyvatelé spolkové země Burgenland i fašizující strany FPÖ a BZÖ, které získávají stále šiřší podporu.

(len)

02.03.2010 18:20

Heinz-christian_strache_02092008

Předseda FPÖ Heinz-Christian Strache tvrdí, že Rakousko kvůli přistěhovalcům čelí bezpečnostnímu kolapsu. Foto Wikimedia Commons

Již přes dva měsíce probíhá v rakouských médiích debata nad žádoucí podobou imigrační politiky. Politikové se přou o to, kolik uprchlíků přijmout, jak se k nim chovat a jak je odlišit od ekonomických přistěhovalců.

Symbolem rozporů se stalo nové azylové centrum, které chce ministryně vnitra Marie Fekterová postavit v obci Eberau ve spolkové zemi Burgenland. Místní jsou proti a zastání hledají u fašizující Svobodomyslné strany Rakouska (FPÖ). Té přitom celostátně vzrůstá podpora.

Jednotný přístup ostatních politických stran, který by podle politologů oslovených listem Wiener Zeitung mohl zneužívání tématu stranou FPÖ omezit, znemožňuje dle těchto odborníků několik okolností:

Předně, sama ministryně Fekterová z Rakouské lidové strany prosazuje krom výstavby centra i jiná, podobně konfliktní opatření, zejména návrh na faktické zadržení žadatele o azyl na dobu čtyř týdnů. Ta kritizují především lidskoprávní skupiny, podle kterých budou Rakušané uprchlíky dále vnímat jako zločince.

Další výhodou pro FPÖ je skutečnost, že v Rakousku na spolkové úrovni vládne velká koalice. Většina voličů si běžence ani imigranty v zemi nepřeje, proto se obě vládní strany – lidovci a sociální demokraté – často předhánějí ve zpřísňování příslušných zákonů a nařízení. V lednu 2010 se zápolení dvou hlavních stran přímo dotklo i případu Eberau, neboť socialistický kancléř Werner Fayman navrhl výstavbu nového azylového centra přestěhovat do Korutan.

Třetím faktorem sporu je podle rakouských politologů samotná podstata spolkového systému. Podobně jako Německo je Rakousko soustátím, nikoliv unitárním celkem. Zemské vlády tak fungují v relativní nezávislosti na Vídni a totéž platí i pro některé části hlavních politických stran. Jediná FPÖ (a do jisté míry i posthaiderovský Svaz pro budoucnost Rakouska BZÖ, který je ovšem silný jen v Korutanech) je v celé zemi politicky jednotná.

Dle komentátorů z Wiener Zeitung si Svobodomyslná strana Rakouska svoje možnosti i potenciál šovinistické politiky dobře uvědomuje. Předseda FPÖ Heinz-Christian Strache v únoru prohlásil, že Rakousko čelí bezpečnostnímu kolapsu. Podle něj se většiny vloupání ve Vídni v loňském roce dopustili cizinci. V nedávné sérii průzkumů pak většina Rakušanů odpověděla, že rostoucí počet trestných činů je pravděpodobně spojen s imigranty.

Další informace:
IPS Migrants Issue Stokes Political Passions
Wiener Zeitung Die Politische Rubrik


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.