Český statistický úřad opět uhodil hřebíkem na hlavičku

Ilona Švihlíková

Sbližování české ekonomické úrovně a průměru Evropské unie se zastavilo. Není divu: vláda škrtá, firmy místo inovací propouštějí a nikdo nikomu nevěří.

ČSÚ v poslední době přišel s několika vynikajícími dokumenty, které jasně a přesně interpretují ekonomickou realitu ČR. Mezi zásadní patří Vývoj ekonomiky České republiky v roce 2011 či nověji Ekonomika ČR v trendech: byl rok 2011 opět zlomový?

Ve shrnujícím Vývoji ekonomiky ČR se mimo jiné můžeme dočíst: „Pokles vládní spotřeby ve 4. čtvrtletí je stejně hluboký jako v Řecku, zadluženost jedna z nejnižších v Evropě. Domácnosti v ČR omezují spotřebu jako v zemích s dluhovou krizí.“ V dalším dokumentu pak ČSÚ s ohledem na krizi v Eurozóně počítá komplexní zadlužení, ne pouze veřejné, a dochází k jasným údajům o velmi nízké, de facto nejnižší komplexní zadluženosti ČR v rámci EU.

ČSÚ se přirozeně věnuje také dopadům silných fiskální restrikci (škrty a zvyšování nepřímých daní), které praktikuje Nečasova vláda. Můžeme pozorovat hned několik dopadů:

×
Diskuse
FJ
July 31, 2012 v 12.37
Na popsání chyb vlády stačí šetření ČSU...
Národospodářská politika je věc složitá a každý zásah se někde projeví, zejména takovými zásahy, kterými nás častuje současná vláda a v ještě se tomu říká v naší kotlině reforma. Za posledních 23 let stále jen reformy a žádná koncepce. Společnost se podařilo atomizovat a vytvořit klima nespoluráce a za doprovodného (ne)výkonu státní správy a zejména jeji zpolitizování ,zejména tzv.reformou veřejné správy. Každá reforma za posledních 23 let vede spolehlivě ke zhoršení situace. Ukazuje nám to i inovace IT služeb na ministerstvu práce a sociálních věcí, kteréžto ministerstvo už by mělo snad i změnit svůj název , třeba v rámci nějaké reformy. Není o sociálnu a ani o práci. No a dopravní registry? Prostě už nefungují ani elementární služby občanů. a ani stavovská čest úředníků a v případě ministrů ani vedle politické (ne)odpovědnosti ani jakási forma cti.Kdysi při té tzv. reformě veřejné správy tehdejší buldozer prosazení této deformy Y.Strecková jednou i pravila Klausovu poučku o podnikatelích vzhledem úřednictvu k strašném přípravě reformy veřejné správy" No co tak se úředníci hodí do vody, a budou se muset naučit plavat". No co se hodilo na podnikatele a víme , kjak to dopadlo a dopadá, by nemělo platit na úředníky , ale privatizace politiky prostě nutí i uřednictvo, aby nesloužilo lidu, ale svým voleným guru a často samo sobě.. Není tedy v našem státě nezávislé státní správy , není v pořádku ani koncepční národohospodářská politika a ČSU to konstatuje a Doc. Švihlíková to i odborně rozebírá. A ta spolupráce a inovace, co se měla využít je tu dokumentována i na nevyužití klastrů, kde je součásti i kooperace a integrace našich atomizovaných firem a firmiček s výzkumem a školstvím. Firamy nejsou schopny svou velikostí bez kooperace i třeba na úrovni MPO a M.Zahraničních věcí nic pozitivního vytvořit jeden hot a druhý čehý, tak je to ve všem , nebo mnoho oblastech. No točení se v dostředném kruhu, teda zužující se spirále je zdá se náš úděl, bez existence prorůstové národní politiky tento trend změnit, teda rozhodně ne takovými reformami, které se nedělají pro růst a ani pro občany, ale pro dokradení posledních zbytků vytahovaných už z kapes těm, co se jim tu a tam říká voliči, nebo daňoví poplatníci a až na konec možná i občané...O nápravě se dá psát i mluvit, ale s těmito národohospodáři co často i pod veřejnou kontrolou a i v zahraničí spí, což to je smysl a obsah "naší" zahraniční politiky třeba v konkrétním případě ministra?
July 31, 2012 v 16.56
Jaký byl loni skutečný podíl domácí poptávky?
"Skutečný podíl vývozu na produkci ekonomiky byl podle údajů národních účtů za rok 2007 v ČR 31 % a pokud bychom porovnávali pouze podíl na tržní produkci (neboť netržní produkce nemůže být ze své podstaty exportována), pak by tento podíl činil 35 %. "
Cit. podle
http://www.czso.cz/csu/tz.nsf/i/statistika_upresnuje_predstavy_o_otevrenosti_ceske_ekonomiky

Rozumím-li dobře, byl v roce 2007 poměr vývozu k HDP 80% (uvedeno v cit. článku), ale podíl téhož byl 31-35%. To znamená, že na domácí poptávku nezbývalo trapných 20%, ale významných 65-69% HDP, tj. dvě třetiny!
To se opravdu není co divit, že zaškrcením domácí poptávky prudce klesne výkonost ekonomiky měřená pomocí HDP!

A jaký byl tento podíl loni (v r. 2011)?