V Polsku budou krom protiraket i americké letouny

Vedle součástí protiraketového deštníku NATO se do Polska přesune i letecká jednotka pod přímým velením USA. Aktivně působit má přitom už od příštího roku.

(pjed)

26.07.2012 23:48

A1

Konkrétně má být do Polska přemístěno šestnáct víceúčelových stíhaček F-16 (na snímku) a čtyři dopravní letouny Hercules C-130. Stoje F-16 nakoupilo v USA i samo polské letectvo. Foto Sergej Malenkov, flickr.com

Do Polska mají být přemístěny nejen baterie amerických střel SM-3, s nimiž se počtá v novém protraketovém deštníku NATO, ale i letouny pod přímým americkým velením. Novinářům to ve středu potvrdil mluvčí Pentagonu George Little. Stalo se tak při příležitosti jednání amerického ministra obrany Leona Panetty a jeho polského protějšku Tomasze Siemoniaka ve Washingtonu.

Letouny budou dle Littla přesunuty už příští rok. Rozmístění baterií SM-3 v Polsku je plánováno až o pět let později.

Již letos na podzim přitom do Polska přijedou první příslušníci amerických sil. Jejich úkolem bude připravit základnu u města Łask ve střední části země tak, aby sloužila i novému účelu.

„Půjde o první jednotku amerických vojsk umístěnou na polské území,“ uvedl mluvčí na tiskové konferenci.

Konkrétně má být do Polska přemístěno šestnáct víceúčelových stíhaček F-16 a čtyři dopravní letouny Hercules C-130. Formálně půjde o detašovanou jednotku letectva Spojených států se stálým umístěním v této zemi.

Účel přítomnosti
Sama informace o přesunu americké jednoty do Polska je již poměrně stará. První indicie se v tisku objevily v zimě roku 2010. Oficiálně pak byly stvrzeny podpisem memoranda o porozumění mezi bývalým ministrem obrany Polska Bogdanem Klichem a americkým velvyslancem Leem Feinsteinem v červnu 2011 – krátce po květnové návštěvě Baracka Obamy v zemi.

Postupně se ale vyvíjí výklad statusu, a tím i účelu americké přítomnosti. Zatímco z prvních zpráv přinesených Gazetou Wyborczou vyplývalo, že má být v Łasku zbudována stálá americká základna, na jaře 2011 se už mluvilo pouze o stálé vojenské přítomnosti.

Podle červnového memoranda budou na amerických strojích cvičeni polští piloti. Technici z USA mají zároveň pomáhat s opravami těch stojů, jež Polsko nakoupilo u Američanů pro sebe.

Poslední zprávy ale zas naznačují, že v Polsku budou američtí pilotě také řádně sloužit.

V Polsku jsou od roku 2010 rozmístěny také baterie amerických protiraketových střel Patriot, zatím však bez ostré výzbroje. Proti přítomnosti jednotek USA a americké techniky v sousední zemi trvale protestuje Rusko.


Další informace:
Gazeta Wyborcza Penatgon: antyrakiety w Polsce za pięć lat, żołnierze z USA w listopadzie
Polskie Radio American SM-3 ballistic missile site in Poland by 2018
Star and Strips USAFE to establish first U.S. aviation detachment in Poland this year
The Warsaw Buseiness Journal Poland to get permanent US air base from 2013
The Warsaw Buseiness Journal Poland, US sign agreement for permanent air base
AP Poland agrees to a permanent Air Force base
AFP No Permanent U.S. F-16 Base In Poland, Minister Says
PressTV US to set up permanent air base in Poland


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.