Vláda řecké pravice získala důvěru, nyní chce pokročit v privatizacích

Kabinet řeckých konzervativců získal podporu jak od mateřské Nové demokracie, tak od sociálnědemokratického PASOKu a strany Demokratická levice. Nový ministr financí zároveň představil plány pro nejbližší měsíce.

(pjed)

09.07.2012 19:24

A3

Předseda Nové demokracie a nové vlády Antonis Samaras mluví k nadšeným stoupencům. Foto archiv Νέα Δημοκρατία, flickr.com

Celkem 179 poslanců ze tří set nakonec vyslovilo důvěru nové vládě Antonise Samarase, předsedy řecké pravicově konzervativní strany Nová demokracie (ND), jež zvítězila v červnových volbách. Příslušné hlasování proběhlo v neděli. Spolu s poslanci ND zvedli pro důvěru ruku i zástupci sociálnědemokratického PASOKu a strany Demokratická levice (DIMAR). Tato uskupení uzavřela s Novou demokracií koaliční dohodu, třebaže do vlády nenominovala vlastní členy, ale jen čtyři nestranické odborníky.

Kabinet bude dle Samarase usilovat především o vyvedení Řecka z krize, k čemuž je nezbytné udržení v eurozóně. Má také prosazovat reformy a úsporná opatření slíbená zahraničním věřitelům, i když chce jednat o jejich úpravě.

„Nechceme měnit cíle závazků spojených s poskytnutím záchranných úvěrů. Chceme však jednat o změnách jejich parametrů, které prohlubují recesi a v důsledku brání příslušných sílů dosáhnout,“ řekl Samaras před nedělním hlasováním.

„Řídíme se zásadou, jíž také stále opakujeme – jediná cesta, kterou lze předejít defaultu a opuštění eura, vede skrz růst a investice,“ doložil nový premiér.

Nová demokracie vyhrála červnové volby s příslibem udržení země v eurozóně a pravicových reforem: snížení téměř všech typů daní, zvýhodnění úsporně hospodařících institucí a získání dalších prostředků privatizacemi. Podle komentátorů je logické, že se na tato opatření zaměří i nová vláda.

Podle mínění znalců se ale Řecko neostane ze stávajících problémů jen vlastním přičiněním, ať bude kabinet prosazovat cokoliv – ve střednědobém a delším výhledu musí pomoci rozvoji tamního hospodářství bohaté průmyslové státy (a zejména Německo) tím, že zemi odpustí další část dluhu a že se zřeknou politiky nízkých mezd a tlaku na nízkou inflaci. Tím získá Řecko jistou konkurenční výhodu a firmy motivaci vyrábět v zemi, která dnes nemá ani vývozní průmysl, ani stabilní příjem z rent či služeb.

Čím se začne?
Oficiální program Samarasova kabinetu se podle většiny hodnotících analýz zaměřuje zejména na utlumení důsledků stávajících problémů a na přípravu prostředí pro budoucí obnovu hospodářství – ovšem pravicově pojatou. Tlumení důsledků má být naplněno zmražením propouštění ve státní správě, zvýšením dávek na pomoc nezaměstnaným a sociálně ohroženým a snížením daní pro méně majetné i drobné podnikatele. Opatření na přípravu hospodářské obnovy pak přímo v parlamentu konkretizoval nový ministr financí Jannis Sturnaras - nestranický ekonom, který se podílel na už jednáních o vytvoření Evropské měnové unie v 90. letech.

Podle Sturnarase se bude příslušná vládní strategie skládat ze čtyř vzájemně prolínajících se fází: konsolidace veřejných financí, posílení produktivity, vytvoření moderního sociálního státu a odstranění překážek růstu.

První fázi, jež bude prioritní v nebližších měsících, mají souběžně tvořit privatizace státních podílů ve velkých podnicích včetně těch strajících se o veřejné služby, přípravy dalších reformem a jednání s trojkou Evropská komise – MMF – Evropská centrální banka o prodloužení harmonogramu pro zavedení úspor a splácení dluhu do roku 2016. Harmonogram z jarního memoranda, v němž se zástupci tradičních řeckých státostran upsali věřitelské trojici k reformám, totiž počítá už s rokem 2014.

Podle Sturnarase je důležité harmonogram upravit, neboť je dopad krize na řeckou ekonomiku vážnější, než se předpokládalo. Žádost o zmírnění podmínek ale musí být doplněna právě privatizacemi.

„(Požadovaná dvouletá) změna v harmonogramu fiskální konsolidace znamená, že nám někdo musí dát další peníze. Konkrétně asi 20 miliard eur (...) Nemůžete jednat o takovéto změně, pokud neučiníte zásadní opatření, která ukážou, že se o fiskální konsolidaci skutečně snažíte,“ řekl ministr financí při prvním vystoupení v parlamentu v nové funkci.

Vláda chce podle Sturnarase dokončit především 28 konkrétních privatizací, které slíbily a částečně zahájily její předchůdkyně. Konkrétně mají být prodány státní podíly ve společnostech zajišťujících rozvod vody, plynu a elektřiny, sázkových kancelářích, regionálních přístavech a menších letištích. V dalších letech má být přikročeno i k privatizaci řeckých drah.

Další perspektivy
Pozorovatelé se ještě v souvislosti s nástupem nové řecké vlády věnují dvěma fenoménům. Prvním je ono „odstranění překážek růstu“, jež by dle dlouhodobé shody znalců mělo zahrnovat i zrušení výhod cechovních organizací v řadě profesí. Podle agenturních výkladů mají například taxikářské, nákladně-dopravní či zubařské organizace právo udílet, resp. neudílet licence pro otevření příslušné živosti. Kvůli silnému lobbistickému zázemí těchto organizací se dosud nepodařilo žádné z řeckých vlád cechovní výhody odstranit a není jasné, zda to dokáže alespoň ta nastupující – i když je agenturními komentátory vnímána jako refromně nejodhodlanější.

Podle znaleckých doporučení by příslušnou reformu měla intenzivněji požadovat zmíněná věřitelská trojice. Dosavadní vývoj nicméně naznačuje, že jsou pro Komisi, MMF a ECB důležitější škrty a úspory, přičemž u řečeného se trojka spokojuje jenom se sliby.

Druhým fenoménem, jemuž se pozorovatelé v daném kontextu věnují, je potom role koalice důsledně levicových stran SYRIZA, jež se po červnových volbách stala hlavní opoziční silou. Předseda Syrizy Alexis Tsipras vystupoval do víkendové rozpravy v parlamentu převážně s obecnou kritikou, navíc zaměřenou na politiku současné vlády Německa. Podle agenturních analýz však bude pro příští týdny a měsíce určující, jestli dokáže SYRIZA předkládat i čistě věcné argumenty a zda svojí kritikou získá poslance koaličních levicových stran – PASOKu a DIMARu.

Nová demokracie má v současném řeckém parlamentu 129 poslanců, PASOK 33 a DIMAR 17. Opozici k tomuto bloku tvoří 71 zástupců Syrizy, 20 odpadlíku z Nové demokracie sdružených ve straně Nezávislí Řekové, 18 fašizujících národovců ze Zlatého úsvitu a 12 reprezentantů komunistické KKE.


Další informace:
BBC News Greek coalition wins confidence vote ahead of euro talks
eKathimerini Greek government wins confidence vote, bigger battles loom
eKathimerini Sell-offs to lead drive to meet bailout targets
AP Minister: Privatizations are Greece's top priority
Reuters Greece says will carry out reforms, privatizations


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.