Nesehnutí se postavilo za zaměstnance Bauhausu v Brně-Ivanovicích

Sociálně-ekologická organizace Nesehnutí učinila právní kroky na obranu práv zaměstnanců a zaměstnankyň firmy Bauhaus v brněnských Inanovicích, kterým bylo zatajeno, že jejich pracoviště je vybudováno v rozporu se zákony a nemůže spustit provoz.

(vd)

02.07.2012 14:48

123965_mediafax_pavel_smrz

Stavbu Bauhausu v Ivanovicích provázela řada nezákonností. Foto Pavel Smrž, Mediafax

Sociálně-ekologická organizace Nesehnutí podala trestní oznámení na neznámého pachatele, který podvedl pracovníky a pracovnice přijaté do ivanovického Bauhausu. Těm totiž bylo zatajeno, že stavba hobby marketu nemá stavební povolení a nemůže být tudíž otevřena. Ze stejného důvodu podává Nesehnutí podnět Státnímu úřadu inspekce práce a obrací se i na odbory.

„Bauhaus si pouze nechal vypracovat tzv. stavební certifikát soukromým autorizovaným inspektorem: tajně a bez zákonem požadovaných souhlasů sousedů a sousedek. Účinnost podezřelého certifikátu proto následně odložil soud,“ uvedlo Nesehnutí v tiskovém prohlášení.

„Chápu rozhořčení lidí, kterým teď Bauhaus hrozí propouštěním. Je to právě tato firma, která svým pracovníkům a pracovnicím zatajovala problémy a nezákonnosti spojené s jejich stavbou v Ivanovicích a která nyní na ně přenáší následky svého počínání,“ doplnil Milan Štefanec z Nesehnutí. Jako jeden z důkazů pro skutečnost, že firma zatajovala informace zájemcům o zaměstnání, připomněl nahrávku rozhovoru zájemce o zaměstnání s personální pracovnicí společnosti Bauhaus.

Organizace proto učinila sérií právních kroků na obranu práv zaměstnanců a zaměstnankyň firmy Bauhaus. Firma totiž pracovníky a pracovnice – podle svých vyjádření – propouští, neboť stále neotevřela prodejnu v Brně-Ivanovicích. „Aktivity Bauhausu již několik let ohrožují životní prostředí lidí v Ivanovicích. Nyní začal postup firmy dopadat na samotné zaměstnance a zaměstnankyně,“ uvedl Jiří Koželouh z Nesehnutí.

Stavbu provázely – kromě pokoutně vydaného certifikátu – i další nezákonnosti: od nedodržení územního plánu, přes navezení zboží do nezkolaudované budovy až po nelegální vztyčení osvětlení budovy i parkoviště.

„Na porušování předpisů – včetně pokoutně vydaného certifikátu – poukazujeme již několik let a opakovaně vyzýváme k nápravě. Bauhaus moc dobře věděl, jaká je situace, a svým zaměstnancům to měl sdělit, když je přijímal pro práci v nezkolaudované budově zatížené předběžným opatřením soudu,“ uvedla se za sdružení ivanovických občanů a občanek Klidné Ivanovice Petra Šterbáková-Täuberová.

Proti záměru výstavby se postavilo 73 procent dotázaných ivanovických občanů a občanek v sociologickém průzkumu, který provedla Katedra environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.