Hop! A je tu lidoop

Lukáš Jelínek

Vláda se chlubí novelou zákona o veřejných zakázkách, která je polovičatá a k odhalení vlastnické struktury subdodavatelů nepřispívá ani v nejmenším. Mlčí se i o penězích, které z veřejných rozpočtů dál neoprávněně unikají.

Na pár hodin jsem propadl zoologii. A z učených knih a časopisů jsem načerpal informace o lidoopech. Šlo mi zejména o gorily.

Nad rámec školních vědomostí jsem se dočetl o tom, jak důmyslně dokáží lidoopi užívat nástroje — k získávání potravy, k obraně či naopak k lovu. Už vím, že gorily, šimpanze i orangutany lze naučit znakové řeči, a nadaní jedinci aktivně zvládají několik stovek slov (slavná gorila Koko ovládá aktivně tisíc slov znakové řeči a pasivně dvakrát tolik mluvených slov, což je zásoba zhruba tříletého dítěte). Lidoopi dokáží komunikovat ve větách, tvořit nová slova, popsat své pocity, vyslovit přání, nadávat, vyjádřit soucit a dokonce lhát, což je vlastnost braná za typicky lidskou.

Ano, lhát. To mne vrátilo zpět do politické reality, jak slovenské — vždyť právě tam spis Gorila, údajný analytický materiál tajných služeb, převrací politické spektrum naruby (a někdo evidentně lže: buď autoři dokumentu, nebo ti, co jeho obsah popírají), tak i české. Připomeňme, že hlavní role ve slovenském spektáklu Gorila si rozdělili politici (pravicoví, ale i levicoví) s představiteli investiční skupiny Penta.

Spolumajitel a šéf českých projektů Penty (patří k nim mj. loterie Fortuna, Aero Vodochody či lékárny Dr. Max; skupina Penta vykázala v roce 2010 čistý zisk 1,3 miliardy korun a za rok 2011 se očekávají výsledky ještě lepší) Marek Dospiva poskytl 14. února rozhovor Hospodářským novinám — a běhá z něj mráz po zádech.

Slovenský spis Dospiva označuje za lež, vše je v něm prý vymyšlené. Pak se ale dostává k českým poměrům: „Bylo by nesmysl si myslet, že se velký byznys dá dělat bez setkávání s politiky, dělají to všechny velké finanční skupiny. (…) S ministry nebo s představiteli státní správy se setkáváme tam, kde se jim to hodí. Když nás pozvou do kanceláře, přijdeme do kanceláře. Když mi ministr řekne, že přejíždí z jedné schůzky na druhou a může si udělat čas na chvíli někde na benzínce, tak za ním přijedu. (…) Já jsem se nikdy s žádným ministrem v soukromém bytě nepotkával. Ale nevidím na tom nic špatného. Připadá mi iracionální zabývat se tím, kde se s politiky potkáváme.“

×
Diskuse
PM
February 16, 2012 v 11.36
Kdo asi z německých politiků
bude čekat u benzinové pumpy na návnadu a pokyny od pana Dospivy.
LJ
February 16, 2012 v 12.58
Doplnění
Když jsem v noci sloupek unaven psal, zapomněl jsem na odstavec, ve kterém jsem chtěl podotknout, že k účastníkům (pracovních/náhodných) schůzek na benzínkách už patrně patří i představitelé KSČM - včetně "expertky na znečišťování ovzduší" Kateřiny Konečné či některých reprezentantů krajů a obcí. Nakonec ale dané téma dnes lépe a zevrubněji zpracoval Matěj Stropnický :-)
SH
February 18, 2012 v 15.29
AUTOROVI
Protože jste si zakázal uveřejňovat kontakty na sebe, sděluji Vám veřejně. Laskavě nás „venkovany“ neohlupujte, že jste tak politicky naivním, jak píšete. Nás, obyčejné lidi nikdy nepřesvědčíte, že existují země, v nichž jednotliví politici se s byznysem nestýkají. Pokud přece jenom ano, pak pouze ti, kteří nikdy nemají šanci dostat se do vlády ve státě, kraji, či obci. A už vůbec nám neříkejte, že v některé Západní zemi je to jiné. To bychom nesměli mít možnost vidět kupříkladu jejich vysílání TV, včetně detektivek. Naopak na Západě už nejde pouze o individuální vztahy person, ale o popracované systémy.
Kopnutí do Konečné už beru pouze jako módní záležitost u lidí Vašeho typu.
Má e-mailová adresa je redakci známá. Můžeme si tedy o věci soukromě podebatovat, což bych uvítal, protože já se ke svým komentářům zásadně nevracím.
LJ
February 18, 2012 v 23.43
Nedělám si iluze, že "existují země, v nichž jednotliví politici se s byznysem nestýkají". Přesto ale tvrdím, že činit tak mimo oficiální půdu (a beze svědků) je nesprávné a pro demokracii devastující.