Protestující v Rumunsku dosáhli pádu vlády, zřejmě se zvýší i mzdy

Po ministru zahraničí skončil ve funkci i sám premiér Boc. Protesty v ulicích stále pokračují, účast však snižuje mrazivé počasí.

(pjed)

06.02.2012 13:50

A1

Emil Boc (na snímku) stál v čele rumunské vlády od prosince 2008. Za hybatele dění byl ale vždycky pokládán spíše prezident Basescu. Foto archiv EPP, flickr.com

Bezmála měsíc trvající protesty v Rumunsku nesou výsledky: nejprve byl na konci ledna odvolán ministr zahraničí Teodor Baconschi, který se o demonstrantech hanlivě vyjádřil; nyní oznámil svůj odchod i premiér Emil Boc. Ten se dal konkrétně na pondělním zasedání vlády slyšet, že ona schůze je poslední, jíž jako premér řídí.

„Nastala chvíle důležitých politických rozhodnutí (...) a já se rozhodl, že se mandátu vzdám,“ cituje Bocovo vyjádření pro média agentura Reuters.

Podle dosavadního premiéra bylo zapotřebí „vytrvat v bolestivých, ale nezbytných“ reformách, avšak současně „zmírnit politické a sociální napětí v zemi“.

Podle informací rumunských médií přispěl k Bocově pádu i vnitřní spor v jeho Demokratické liberální straně. (PDL).

Prezident Traian Basescu jmenoval na Bocovo místo dosavadního ministra spravedlnosti Catalina Predoiua. Není doposud jasné, kolik ministrů Bocova kabinetu si Predoiu ponechá; novou vládu by nicméně neměl vést dlouho. Řádné parlamentní volby jsou v Rumunsku plánovány na listopad 2012 a stále je možné, že budou přesunuty na léto.

Již na konci minulého týdne bylo též oznámeno, že se kabinet pokusí získat od Mezinárodního měnového fondu (MMF) povolení, aby mohl zvýšit penze a platy ve veřejném sektoru.

Rumunsko dostalo od MMF v květnu 2009 půjčku ve výši 20 miliard eur. Výměnou muselo mimojiné zmrazit důchody, zvednout DPH na 24 procent a snížit platy státních zaměstnanců o čtvrtinu. Nyní se vláda pokouší vyjednat druhou půjčku. Svoji politiku tak musí s MMF konzultovat.

Protesty pokračují
Demonstrace v rumunských městech v minulém týdnu polevily. Komentátoři to dávají za vinu silnému větru, mrazivému počasí a sněhovým vánicím, jež zemi zasáhly po 25. lednu. Přesto se ale protestuje dále. Demonstranti přitom nežádají jen ochod premiéra, ale i prezidenta Basesca a řady dalších politiků.

Podle průzkumů veřejného mínění svědčí současná situace zejména hlavnímu opozičnímu uskupení – Sociálně liberální unii. Podle pondělního volebního modelu by pro ni hlasovalo 53,4 procenta dotázaných. Samotní demonstranti však v opozičních stranách žádnou kvalitativně lepší alternativu nevidí.

Protesty v Rumunsku podnítila nespokojenost s celou politickou garniturou a jejím přístupem ke vším prostupující korupcí. Dopady krize a vládních politik rozhořčení dále prohloubily.


Další informace:
BBC News Romania PM Emil Boc resigns after austerity protests
HotNews.ro PM Emil Boc announces Government steps down to "ease social tension" in Romania
Nineoclock.ro Boc’s days as PM most likely numbered, reports say
Balkan Inside Romania Seeks IMF Approval for Rises


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.