V Káhiře se znovu masově protestuje, generálové zatím čekají

Egyptská metropole zažívá opět protivládní demonstrace s velkými sroceními, stany na Tahríru i násilím. Tentokrát se protestuje proti přílišným pravomocím generálské rady. Muslimské bratrstvo se k protestům zatím nepřipojilo.

(pjed)

22.11.2011 15:00

A4

Před pádem Husního Mubaraka v únoru se na hlavním náměstí v Káhiře srocolo přes milion lidí. Dnes agentury odhadují účast na 20 tisíc. Foto neznámého autora, flickr.com

Již od pátečního večera se tisíce Egypťanů vydávají do ulic, aby protestovaly proti přílišné moci generálů z Nejvyšší rady ozbrojených sil (SCAF). Demonstruje se ve většině velkých měst na severu, nejvíce ale v Káhiře. Centrální náměstí Tahrír je opět obsazené ve dne v noci. Znovu vzniklo i stanové městečko.

Podobně jako v únoru tohoto roku, kdy velké protesty přiměly k odstoupení prezidenta Mubaraka, jsou také tentokrát demonstrace provázeny násilnými střety s policií.

Dle agenturních zdrojů zemřelo od soboty nejméně 26 lidí. Stovky dalších byly zraněny.

Demonstranty popudila zejména poslední iniciativa SCAF, jež v zemi od února zastupuje prezidenta. Rada vydala minulý týden prostřednictvím vlády pokyny k přípravě nové ústavy, dle kterých má armáda zůstat strážcem pořádku a mimo dohled civilních institucí. Budoucí zvolené vlády by nemohly ani krátit její rozpočet.

Podle Al Džazíry si chtějí generálové podržet i právo veta k důležitým zákonům a slíbené prezidentské volby odložit až na přelom let 2012 a 2013.

Demonstranti dnes požadují převod politických pravomocí SCAF na civilní těleso, stanovení jednoznačného data prezidentských voleb a vyšetření uvedených úmrtí.

Premiér prozatímní (civilní) vlády Isám Šaráf nabídl v souvislosti s násilím demisi, rada ji ale doposud nepřijala. Média v úterních zprávách uvádějí, že generálové nyní jednají se zástupci hlavních politických sil v zemi o řešení situace.

Účast slabší
Podle zpravodajů listu The Guardian svolává protesty Koalice revoluční mládeže a Hnutí 6. dubna – tytéž iniciativy, které podnítily demonstrace na počátku roku. Aktivisté chtějí na úterní večer sezvat na Tahrír co nejvíc lidí. Al Džazíra píše o dalším „srocení milionu“.

Dle zpráv od dopisovatelů BBC se nicméně aktuálních protestů zúčastnily zatím jen malé desetitisíce lidí. Průměrné odhady agentur se pohybují okolo 20 tisíc. V únoru přitom vycházelo do ulic místy i přes milion demonstrantů.

Muslimské bratrstvo, které je pozorovateli považováno za nejvlivnější organizaci v zemi, se nechalo slyšet, že stávající protesty nepodporuje. Komentátoři dávají toto rozhodnutí do souvislosti s volbami, které v Egyptě začnou 28. listopadu a v nichž Bratrstvo (resp. jeho Strana svobody a spravedlnosti) hodlá kandidovat.

Ve volbách by měli Egypťané zvolit poslance, kteří vypracují novou ústavu. Volby probíhají složitým trojkolovým systémem a jejich výsledky nebudou známy dříve než v lednu.

Napětí mezi Nejvyšší radou ozbrojených sil a egyptskými liberály, resp. levicí, trvá již řadu měsíců. Radu tvoří generálové dosazení ještě za Mubaraka a podle poslední zprávy Amnesty International (AI) je jejich přístup k médiím, opozici i lidským právům obecně stejný jako bývalého režimu.

„Euforii z povstání nahradily obavy, že jednu represivním vládu prostě nahradila jiná,“ cituje z vyjádření Amnesty BBC.


Další informace:
Al Džazíra Egypt activists call for 'million-man' rally
Al Džazíra Egypt Live Blog
The Guardian Egypt's military: guardians of the revolution no more
BBC News Egypt unrest: Activists call for mass demonstrations
BBC News Q&A: Egypt's new protests


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.