Newyorská policie vyhnala protestující ze Zuccottiho parku u Wall Streetu
Petr JedličkaPořádkové síly v úterý vyklidily nejznámější z táborů, které sympatizanti hnutí Occupy Wall Street zbudovali. Na 200 demonstrantů v něm žilo přes dva měsíce. Nyní je otázkou, zda se budou moci vrátit.
Newyorská policie vyhnala protestující z manhattanského Zuccottiho parku — místa, kde se od září shromažďovali sympatizanti hnutí Occupy Wall Street. Stalo se tak v úterý časně ráno. Podle pondělní zprávy z kanceláře newyorského starosty Michaela Bloomberga se jedná o dočasné opatření, které si vyžádaly hygienické důvody. Podle vyjádření zasahujících policistů bude však park vyklizen natrvalo.
V průběhu noci na pondělí byl podobně vyklizen i menší tábor v kalifornském Oaklandu.
Proces vyklízení v New Yorku popisují svědkové následovně: policie rozdala přítomným v předstihu letáky vyzývající je odchodu. V jednu hodinu ráno místního času dorazil na místo oddíl přibližně stovky policistů, který po 20 minutách začal demonstranty vyhánět.
Menší část přítomných odmítla tábor opustit. Dle AP se semkla kolem kuchyně, kde se zabarikádovala. Policisté povolali oddíl těkooděnců, který barikádu nad ránem prolomil. Část vytrvalců pak sama odešla, zbytek odvlekli policisté. Zadrženo bylo přes 70 lidí.
K řadě zatčení došlo též v okolí parku, když se prozatím neupřesněný počet sympatizantů hnutí pokusil proniknout na místo zásahu.
Věci, které si protestující nestihli odnést, byly uloženy do policejní úschovy. Majitelé si je mohou vyzvednout, s kempovým vybavením se ale už do Zuccottiho parku nesmějí vrátit.
V parku by měl být též vyhlášen zákaz přespávání ve spacích pytlech.
Proč byli vyhnáni?
BBC spojuje rozhodnutí města se stížnostmi na hluk a zápach, které kanceláři starosty odeslali majitelé manhattanských obchodů a obyvatelé okolních domů. V parku od počátku protestů (17. září) vydrželo do současnosti na 200 lidí.
Podle angažovanějších médií však starosta podlehl tlaku z finančních a politických kruhů. Ve čtvrtek byly na místo totiž svolány další demonstrace a velký protestní karneval.
Stoupenci hnutí Occupy Wall Street vyjadřují svým protestem rozhořčení nad mocí bank a trhů. Pohoršuje je také fakt, že vlády konají v jejich zájmu, nikoliv v zájmu občanů. Žádají spravedlivější distribuci bohatství, změnu přístupu k finanční krizi a zavedení přímé demokracie.
Hnutí Occupy Wall Street navazuje na původně španělské hnutí rozhořčených (či 15-M) i takzvané Arabské jaro. Z New Yorku se v minulých měsících rozšířilo do desítek dalších měst, včetně několika evropských či australského Sydney.
V protestních táborech se v průměru zdržují desítky lidí. Místy však počet kempujících přesahuje i sto.
Další informace
The Guardian Occupy Wall Street: police evict protesters - live updates
BBC News Occupy Wall Street: New York police clear protest camp
The New York Times Police Clear Zuccotti Park of Protesters