Lidovci předali poslancům petici proti důchodové reformě
Vratislav DostálKDU-ČSL předala poslancům petici, která apeluje na politiky, aby odmítli navrhovanou podobu vládní důchodové reformy. Lidovci ji považují za bezohlednou, nesolidární, s negativními dopady na ty nejchudší a rodiny s dětmi.
Lidovci předali poslancům petici proti důchodové reformě. Autoři dokumentu nesouhlasí s převedením části státního rozpočtu na desítky let soukromým fondům. Upozorňují, že podmínkou vyvedení 3 % z průběžného systému má být přidání ještě dalších 2 % ze mzdy.
„V současném důchodovém systému chybí peníze, proto je zapotřebí peníze do systému dodat, a nikoliv je odtamtud brát. Vládou navrhované vyvedení části finančních prostředků z průběžného pilíře do kapitálových fondů v řádu desítek miliard korun ročně poškodí nejen rodiny s dětmi a důchodce, ale díky navýšení DPH na něj nakonec doplatí i živnostníci, podnikatelé nebo zemědělci. Vláda chce současný systém, který je imunní vůči inflaci, nahradit systémem inflací zranitelným,“ kritizuje vládní návrh místopředseda lidovců pro sociální oblast Marian Jurečka.
Lidovci jsou přesvědčeni, že takový způsob spoření na důchod si budou moci dovolit pouze lidé s vyššími příjmy. Navíc podle nich není jisté, k jakým celospolečenským a světovým změnám dojde během let, po které budou tímto způsobem spořit.
Strana má přitom svoji představu o důchodové reformě. Lidovci například navrhují zvýšit odvod na sociální pojištění z 28 na 31 % a současně zavést tříprocentní slevu na každé vychovávané dítě.
„To by na důchody přineslo o sedm miliard korun více. Současně by byly zohledňovány rodičovské zásluhy a rodiče dětí by byli atraktivnější na trhu práce, protože by byli levnější pro zaměstnavatele,“ vysvětlil předseda strany Pavel Bělobrádek. „Náš systém se potýká třeba s absencí zkrácených úvazků pro rodiče dětí. I na to náš návrh myslí,“ doplnil předseda lidovců.
KDU-ČSL proto podle Jurečky opakovaně apeluje na vládní koalici, aby nezaváděla opt-out a neprohlubovala demografický problém naší země. Zavedení nového důchodového systému je podle něj naprosto zásadním a v mnoha ohledech i nevratným krokem.
„Vláda by proto měla hledat v této věci nejen maximální shodu napříč politickým spektrem, ale i s odbornou veřejností. Silové prosazení reformy se nakonec vymstí nejen koaličním stranám, ale především celé společnosti. Vládní návrh postrádá ambici řešit základní problém, kterým je vymírání našeho národa. Děti, které se dnes nerodí, budou za pár let znamenat velký problém pro systém zdravotního pojištění a potažmo i státní rozpočet,“ uzavřel Jurečka.
Petici podepsalo přes třináct a půl tisíce občanů.