Bělobrádek: Kalouskovo prominutí sankcí za neoprávněně čerpané dotace zavání korupcí

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vyzval vládu, aby zveřejnila údaje týkající se prominutí sankcí za neoprávněně čerpané dotace z let 2006 až 2009. V opačném případě se podle něj ministr financí Miroslav Kalousek těžko vyhne podezření, že má co skrývat.

(vd)

23.06.2011 12:10

Belobradek_kdu-csl_3

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Foto KDU-ČSL

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek vyzval vládu, aby zveřejnila všechny údaje týkající se vracení neoprávněně čerpaných dotací za poslední čtyři roky. Podle něj vzrůstá podezření, že se jedná o řádově větší „zlodějinu“ než v kauze ProMoPro.

„Třicet miliard je téměř čtvrtina schodku státního rozpočtu! Ministerstvo financí by proto mělo poslancům neprodleně vydat seznamy těch, kteří dostali ministerský pardon. V opačném případě by se ministr financí těžko vyhnul podezření, že má co skrývat,“ uvedl předseda KDU-ČSL v tiskovém prohlášení.

Podle Bělobrádka vše nasvědčuje tomu, že celá kauza ProMoPro představuje v porovnání se sumou ministerských pardonů jen drobné. „Dosavadní postup ministerstva financí korupční podezření jen zesiluje. Jestli chce ministr financí těmto úvahám zamezit, vyhoví žádosti poslanců a NKÚ,“ doplnil Pavel Bělobrádek.

Nejvyšší kontrolní úřad a nyní už i poslanci totiž požadují po ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi, aby zveřejnil, co, komu a proč úředníci jeho resortu od začátku roku 2006 odpustili. Ministerstvo však na základě platné legislativy zatím takový postup odmítá.

„Je na libovůli ministra, komu se promíjí. Bez jakéhokoliv odůvodnění," uvedl pro Hospodářské noviny Miloslav Kala, viceprezident NKÚ, jehož auditoři promíjení zneužitých dotací zkoumali. „Jde o naprosto neefektivní systém," uvedli pak auditoři do závěrečné zprávy. Ani zbylé dvě miliardy korun se totiž nepodařilo vymoci, protože sankcionované firmy zkrachovaly.

Ministerstvo financí totiž odpustilo 90 procent sankcí za neoprávněně čerpané dotace z let 2006 až 2009. V uplynulých čtyřech letech finanční úřady vyměřily kvůli chybám v dotacích sankce 34,5 miliardy korun. Jim nadřízené ministerstvo financí ale přistiženým hříšníkům z této částky odpustilo 31,1 miliardy korun. Informaci přinesly pondělní Hospodářské noviny.


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

František Jonáš - Třebíč

NEZAVÁNÍ... Neděle, 26.Června 2011, 22:36:20

SMRDÍ.....

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.