Lidovci zveřejnili petici odmítající podobu důchodové reformy

KDU-ČSL zveřejnila na svém webu petici, kterou apeluje na politiky, aby odmítli navrhovanou podobu důchodové reformy. Lidovci ji považují za nesolidární, s negativními dopady na ty nejchudší a rodiny s dětmi.

Petici proti bezohledné důchodové reformě zveřejnila na svých webových stránkách KDU-ČSL. Autoři petice nesouhlasí s převedením části státního rozpočtu na desítky let soukromým fondům. Upozorňují, že podmínkou vyvedení 3 % z průběžného systému má být přidání ještě dalších 2 % ze mzdy.

Lidovci jsou přesvědčeni, že takový způsob spoření na důchod si budou moci dovolit pouze lidé s vyššími příjmy. Navíc není jisté, k jakým celospolečenským a světovým změnám dojde během let, po které budou tímto způsobem spořit. Střádající si nemůže být jist, zda se jeho úspory nezdaní či neznárodní jako nedávno v Maďarsku.

Systém je podle autorů petice nesolidární a povede ke snížení výše důchodů těch nejchudších. Upozorňují také na to, že zvýšení DPH provázející důchodovou reformu přinese problémy rodinám s dětmi, neboť v jejím důsledku dojde ke zdražení plen, autosedaček, potravin, vzrostou náklady na bydlení. „To vše v situaci, kdy Česká republika má jednu z nejnižších porodností v EU,“ píše se v petici.

Autoři a signatáři petice apelují na vládu, poslance, senátory a prezidenta, aby takto koncipovanou důchodovou reformu odmítli.

Miroslav Kalousek v nedělním pořadu Partie v televizi Prima nastínil parametry důchodové reformy. Licenci dostanou jen penzijní fondy s více než padesáti tisíci klienty, nabízející občanům čtyři různé spořící strategie.

A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Stanislav Hošek - Český těšín

Dva grázlovské záměry. Pátek, 4.Března 2011, 10:59:44

Dávat licenci už při padesáti tisících klientů je podporou lumpenkapitalismu, stejně jako tomu bylo s blahovolnými podmínkami pro založení bank na počátcích polistopadové nadvlády, v provedení stupidních, národohospodářských neználků. Potenciálních klientů penzijních fondů je minimálně pět milionů. Rozumný architekt reformy by povolil tak pět fondů a nenabízel vznik stovce obskurních podničků. Je naprosto logické, že prostředky od padesáti tisíc „spořitelů“, jsou v globálním finančním kasinu, rulety všech těch vylhaných produktů vydávaných za cenné papíry, tak odměnou pro „bukmejkra“.
Diktátorsky odebrat ze státního penzijního fondu finanční prostředky a chtít je nahradit zvýšením životních nákladů nejnuznějších, to už není jenom politický zločin, ale zločin skryté genocidy.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.