Začátek procesu s Husním Mubarakem provázel chaos a potyčky

Podle agenturních výkladů měl být soud s bývalým egyptským prezidentem výstrahou pro všechny autokratické vládce. Dojem pozorovatelů z prvního slyšení je ale poněkud rozpačitý.

(pjed)

03.08.2011 20:20

A1

Tvůrce amatérského plakátu přeje Mubarakovi jen to nejhorší. Dle znalců regionů však nejtěžší trest nejspíše nedostane. Foto Dan Nguyen, flickr.com

V hlavní budově káhirské policejní akademie začal ve středu v dopoledních hodinách soudní proces s Husním Mubarakem. Bývalý prezident Egypta, který se po zimních masových protestech vzdal funkce, se musí zodpovídat s řady zločinů, zvláště pak korupce a spoluodpovědnosti za smrt stovek demonstrantů. Spolu s ním jsou souzeni i jeho synové Gamal a Alá, bývalý ministr vnitra Habíb Adlí a šest policejních důstojníků.

Podle vnímání západních masmédií (zrcadlícího se také ve zprávách České televize) je proces událostí mimořádného významu – vládcům arabských autokracií prý totiž připomíná, že když se nevzdají totalitních praktik, mohou skončit podobně. Soudě dle reakcí pozorovatelů i záběrů egyptské státní televize, jež proces živě přenášela, se ale první slyšení zrovna příkladně nevyvedlo.

Mubarak absolvoval celé jednání ve značně zuboženém stavu, v kleci na nemocničním lůžku, hýbaje pouze hlavou a utíraje si obličej. Pronesl jenom několik slov. „Naprosto odmítám veškerá obvinění (...) Takové zločiny jsem nespáchal,“ patřila k nejsrozumitelnějším z nich.

Jednání dále provázely časté zmatky. Předsedající soudce Ahmad Rafát musel neustále reagovat na křikem pronášené žádosti právníků obalovaných, kteří vyzývali k rozšíření žaloby na desítky dalších lidí, okamžité sejmutí otisků prstů či důkladné testy DNA.

Podle výroku jednoho z advokátů skutečný Husní Mubarak zemřel již v roce 2004 a souzený muž je pouze jeho dvojníkem.

Na Mubaraka i jiné obžalované také opakovaně pokřikovali lidé z publika, podle komentáře Al Džazíry příbuzní obětí zabitých při protestech.

Navzdory přísným bezpečnostním opatřením – oblast a budovu hlídaly téměř tři tisícovky vojáků a policistů – se v prostoru před areálem strhlo i několik potyček mezi Mubarakovými stoupenci a odpůrci. Média zaznamenala pár bodných ran a házení zápalných lahví.

Jednání soudu týkající se přímo Mubaraka bylo nakonec v poledních hodinách odročeno na 15. srpna. Habíb Adlí by se měl do síně vrátit už ve čtvrtek.

Co bude dál?
Soud musí nyní zvážit všechny požadavky obhajoby, mimojiné i předvolání 1630 svědků a všech odstřelovačů, jež měli v zimě na údajné rozkazy Adlího, Mubaraka a důstojníků demonstranty cíleně zabíjet.

Obhájci rovněž požadují předvolat většinu čelních funkcionářů Národnědemokratické strany z Mubarakova období, velitele armády a také několik vysokých vládních úředníků, kteří jsou dodnes u moci.

Husní Mubarak, který je od dubna, kdy utrpěl infarkt, v intenzivní péči lékařů, byl odvezen do nemocnice přímo v areálu akademie.

Výčet konkrétních obvinění Mubaraka, Adlího a policistů se vedle vydání přímého rozkazu k střelbě do demonstrantů stává z příkazu najíždět do demonstrantů auty, inscenace provokačních útoků policistů v civilu na protestující a spoluodpovědnosti za několik činů, které lze klasifikovat jako politické vraždy.

Spolu s Alou a Gamalem pak čelí Mubarak žalobě, že se dopustil řady majetkových trestných činů. Je viněn ze zneužití svěřených pravomocí za účelem sebeobohacení, z korupčního jednání, díky kterému měla jeho rodina nabýt luxusní nemovitosti, či z manipulace v obchodu se zemním plynem, jenž měl být právě Mubarakovým přičiněním prodáván pod cenou do Izraele.

Rozsudek nejasný
Bývalému egyptskému prezidentovi a jeho ministru vnitra hrozí při prokázání větší části obvinění až trest smrti. Ostatním mohou být odsouzeni k mnohaletému vězení.

Znalci tématu však nepředpokládají, že by byl Husní Mubarak popraven. Jednak je velmi těžké prokázat přímou odpovědnost za zmiňované útoky na protestující a jednak je už sám Mubarak dosti stár a není jasné, zda-li se vůbec konce procesu dožije.

Bývalý prezident odstoupil z funkce po třiceti letech vlády, 11. února 2011. Stalo se tak na nátlak vojenský velitelů, kteří dnes drží v Egyptě faktickou moc. Z Káhiry odletěl přímo do sinajského letoviska Šarm as-Šajchu, kde byl od 13. oficiálně internován v hlídané nemocnici.

Podle vyjádření Mubarakova obhájce z konce června trpí svržený politik rakovinou žaludku. Podle víkendového výroku ministra spravedlnosti, je ale „v dostatečně dobrém stavu“, aby se mohl procesu účastnit.

Během lednových a únorových protestů bylo dle oficiálních čísel egyptských úřadů 846 lidí zabito a na šest tisíc poraněno. V souvislosti s násilnou represí byl dosud odsouzen jen jeden policista. Všichni ostatní odsouzení (včetně několika bývalých ministrů) se dle výsledků proběhnuvších procesů dopustily pouze majetkových trestných činů, většinou defraudace.


Další informace:
BBC News Mubarak trial: Egypt's ex-president denies all charges
Al Džazíra Mubarak Trial Live Blog
Al Džazíra Mubarak trial lawyers want more witnesses
Radio Netherlands Woldwide Mubarak trial: live report


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.