Egypt a Tunisko připravují procesy se svrženými prezidenty
Roman BurešOdstoupivší prezident Egypta Mubarak se musí společně s oběma syny zodpovídat z obvinění z korupce a zneužívání pravomocí. Podobné procesy čekají i bývalé představitele režimu v Tunisku, prezidenta bin Alího a jeho rodinu.
Bývalý egyptský prezident Husní Mubarak a oba jeho synové byli v úterý zatčeni a vyslýcháni kvůli obviněním z korupce a násilným zásahům proti lednovým demonstracím. V podobné situaci by se měl ocitnout také uprchlý prezident Tuniska Zín Abidín bin Alí a jeho rodina, které tuniské ministerstvo spravedlnosti viní například z úmyslného zabití nebo obchodu s narkotiky.
Dvaaosmdesátiletý Mubarak měl při úterním výslechu potíže se srdcem a musel být převezen do nemocnice v Šarm aš-Šajchu. Jeho dva synové Gamál a Alá jsou zatím internováni ve známém vězení Tora jižně od Káhiry, kam byli léta zavíráni Mubarakovi odpůrci.
Podle kanceláře hlavního státního žalobce bude Mubarak se syny zadržován přibližně patnáct dní. Za tuto dobu by měla proběhnout první fáze vyšetřování jejich podílu na četných případech korupce, zpronevěry veřejných financí a zneužívání pravomoci veřejného činitele.
Egyptská přechodná vláda zaslala o víkendu Mubarakovi i jeho synům předvolání k soudu. Ti jsou teď povinni předstoupit a bránit se obviněním.
Gamál Mubarak, mladší syn svrženého prezidenta, byl jedním z nejvyšších představitelů vládnoucí Národnědemokratické strany a všeobecně považován za Mubarakova nástupce. Plány elit na jeho dosazení k moci ale překazilo osmnáctidenní povstání, které 11. února donutilo prezidenta rezignovat.
Gamál byl zadržen společně se svým bratrem Alou, významným egyptským podnikatelem. Podle svědků byli do věznice Tora dopraveni spoutaní a ve vězeňských oblecích.