Asociace krajů se shodla na záměru založit vlastní pojišťovnu

Kraje chtějí založit vlastní zdravotní pojišťovnu. Vidí v tom cestu, jak zajistit rovné financování zdravotnických zařízení bez ohledu na to, zda je zřizuje stát, kraje či obce. Po jednání asociace to oznámil jihomoravský hejtman Michal Hašek z ČSSD.

(vd)

24.06.2011 17:33

517915_mediafax_macciani

Jihomoravský hejtman a první místopředseda ČSSD Michal Hašek. Foto Macciani, Mediafax

Asociace krajů ČR se v pátek shodla na záměru připravit vznik vlastní zdravotní pojišťovny. Asociace podle Michala Haška zahájila přípravy. Ministerstvo zdravotnictví i zdravotní pojišťovny projekt zpochybnily. Na trhu není podle nich pro novou pojišťovnu místo.

„V oblasti zdravotnictví jsme se po třech letech marných snah jednání se zdravotními pojišťovnami a ministerstvem zdravotnictví s cílem, aby narovnaly diskriminační systém financování vůči krajským nemocnicím, shodli na záměru připravit vznik vlastní zdravotní pojišťovny,“ uvedl první místopředseda ČSSD a jihomoravský hejtman v tiskovém prohlášení.

„Nůžky mezi úhradami pro fakultní a krajské nemocnice se stále rozevírají a my nevidíme jinou cestu, jak se tomu bránit," dodal Hašek. V souladu s platnou legislativou proto podle něj Asociace krajů připraví podklady ke vzniku této pojišťovny s cílem zamezit dalším nerovnostem ve financování, kdy jsou zvýhodňovány státem zřizované nemocnice na úkor regionálních nemocnic.

„Jsme si vědomi, že se jedná o zcela zásadní krok, nicméně v současné době nevidíme jinou možnost. Chceme oslovit všechny občany jednotlivých krajů, v případě, že dotáhneme tento záměr dokonce, aby se pojistili u takto vzniklé pojišťovny, a předpokládáme, že tato pojišťovna bude mít zcela rovné podmínky pro uzavírání smluv se všemi zdravotnickými zařízeními.“, konstatoval předseda AKČR Michal Hašek.

Hejtmanům se nelíbí rozdíly v úhradách stejných výkonů, kdy pojišťovny za stejný zákrok v krajské nemocnici platí třeba 25 000 korun, ale fakultní nemocnici i o 10 000 korun víc. Krajská pojišťovna by měla nastolit stejné podmínky pro všechny, o což podle Haška kraje usilují marně tři roky.

„V současné době je na českém trhu žádoucí naopak počet pojišťoven snížit," řekl ČTK mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Kraje by se podle něj měly spíše zamyslet nad efektivitou financování svých nemocnic, nikoli nad tím, jak neúčelně utrácet peníze navyšováním administrativy.

Zřízení pojišťovny předpokládá podle zákona minimální kapitál 50 milionů korun a 50 000 pojištěnců, do dvou let jich pojišťovna musí mít 100 000. „Čtrnáct krajů jistě dokáže dát kapitál i takové množství pojištěnců dohromady," soudí Hašek. Komplikaci podle ČTK vidí v legislativě, zřizovatel zdravotnického zařízení nemůže zároveň mít pojišťovnu. „Věřím, že se nám to ale podaří vyřešit tak, aby vše bylo v souladu se zákonem," dodal.

„Zákon to umožňuje, ale smysl to nemá, zvlášť když se teprve diskutuje o podobě pojišťovenského trhu," řekl ČTK viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera. Připomněl pokus Prostějova o založení společné zdravotní pojišťovny s tamní nemocnicí, který skončil krachem.

„Myslím, že dostatečně odstrašujícím příkladem je Zdravotní pojišťovna Média, které se nepodařilo získat potřebné počty pojištěnců," doplnil prezident svazu Jaromír Gajdáček. Nová pojišťovna by podle Haška měla být konkurencí VZP i dalších pojišťoven. Hejtmani věří tomu, že může být silná.

„V krajích žije deset milionů lidí," uvedl. Bez ohledu na záměr zřídit pojišťovnu pokračují jednání asociace s pojišťovnami o restrukturalizaci péče. Asociace krajských nemocnic jedná s ministerstvem o úhradové vyhlášce.

Na svém 20. zasedání Rady Asociace krajů ČR v Harrachově se v pátek hejtmani zabývali zejména problematikou udržení rozsahu a kvality veřejných služeb, včetně jejich dostupnosti pro občany krajů jak v oblasti zdravotnictví, sociálních služeb, tak školství a dopravy.

Další informace:
Českénoviny.cz Asociace krajů chce založit vlastní zdravotní pojišťovnu


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.