V Řecku se rozhodne v noci na středu, o Řecku o prázdninách
Petr JedličkaPremiér Papandreou si před stěžejním hlasováním získal podporu prezidenta, evropských věřitelů i hlavního konkurenta ve své straně. Budoucnost řecké politiky a hospodářství teď záleží na tom, jaký tlak se podaří vyvinout demonstrantům.
V Řecku se rozhodne v noci na středu, o Řecku potom o prázdninách. Takový závěr lze učinit z vývoje v posledních dnech. V Řecku samotném byla o víkendu staronovým premiérem Papandreouem představena nová vláda, zahájena parlamentní rozprava nad novým balíčkem úspor a slíbeno referendum o ústavních změnách. V Lucemburku se mezitím ministři financí eurozóny dohodli, že další splátku loňského úvěru — 12 miliard eur ze 110 — obdrží Řecko až poté, co poslanci úspory odsouhlasí. Stěžejní hlasování v řeckém parlamentu je plánováno na noc z úterka na středu.
Teprve po tomto hlasování také začne v EU poslední fáze jednání o nové půjčce, která by měla dát zemi další dva roky na reformy a jejímu hospodářství čas na zotavení. O formě nové pomoci Řecku tak nebude s největší pravděpodobností rozhodnuto na evropském summitu (23-24. června), jak se donedávna předpokládalo, ale až někdy v červenci, o prázdninách.
Pozornost novinářů se proto dnes upírá především k noci z 21. na 22. června.
Ve vlastním Řecku došlo v posledních dnech k opravdu pozoruhodnému vývoji. George Papandreou podnikl mistrovskou sérii čtyř politických tahů: nejprve udělal vstřícné gesto k opoziční pravici a vyzval ji k jednání o vládě národní jednoty. Nabídl dokonce vlastní rezignaci. Po té si získal na svou stranu prezidenta Karolose Papuliase, který prohlásil schválení navrhovaných úspor za věc národního zájmu a vyzval Řeky k přijetí nevyhnutelného. Následně Papandreou jednání o velké koalici ukončil a jmenoval novým ministrem financí největšího konkurenta ve vlastní straně — Evangelose Venizelose. A konečně v neděli slíbil referendum o ústavních změnách, které částečně vycházejí vstříc požadavkům protestujících.
Příslušné konstituční změny jsou v řecké situaci novinkou a zjevně odrážejí inspiraci Islandem. Podle premiéra by měly zahrnovat nová opatření, která znesnadní bohatým Řekům unikat platbě daní, vtělí do ústavy zásady protikorupčního boje a učiní ministry trestně odpovědné za svou činnost v úřadu. Kromě toho má být navržena i zásadní reforma politického a volebního systému, k jejíž přípravě zasedne dvaceti až pětadvacetičlenný panel expertů.
Předsedovi obměněné vlády se tedy v průběhu několika dní podařilo odstavit pravici, která od pátku pouze opakovala požadavek předčasných voleb a vyjednání změny podmínek výplaty zajišťovacích půjček (stejný postup, jako opozice v zimě v Irsku). A zároveň premiér konsolidoval poměry ve vlastním uskupení.