Krize v Bělorusku propukla naplno, vláda se obrací na MMF

Rázná devalvace běloruského rublu podnítila růst cen základního zboží. Vláda tak ceny zmrazila a nyní žádá o pomoc Mezinárodní měnový fond. Dle některých znalců nastala vhodná doba k tlaku na demokratizaci. Podle jiných však Fond nic takového nechystá.

(pjed)

02.06.2011 12:00

A2

Současný režim vládne v Bělorusku od roku 1994. Dle většiny opozičních aktivistů jej mohou rozložit právě a jenom ekonomické problémy. Foto Michail Batiukov, flickr.com

Finanční krize v Bělorusku propukla podle všech indicií naplno. V závěru minulého týdne se režim Alexandra Lukašenka uchýlil k devalvaci místního rublu o 36 procent. Hodnota dolaru okamžitě vzrostla o polovinu, benzín podražil o 22 procent a ceny masa, chleba a zeleniny o deset. Adekvátně se snížila i reálná výše mezd.

Běloruská vláda o devalvaci informovala několik dní dopředu, a tak z obchodů na posledních chvíli zmizela většina spotřebního zboží, jež bylo zrovna na skladě, z prodejen potravin konzervy a z drogérií papírové pleny.

V úterý 31. května zmrazila vláda až do 1. července ceny základních potravin, aby situaci uklidnila, a ve středu 1. června již žádala Mezinárodní měnový fond (MMF) o záchranný úvěr.

Prudkost nástupu krize způsobila dle analytiků běloruská centrální banka, která uměle po dlouhou dobu narovnávala kurz rublu s dolarovým. Dle znalců situace tak ovšem činila na nátlak politického vedení státu.

Režim sliboval situaci vyřešit dolarovou půjčkou z Ruska. To ji však podmínilo rozsáhlou privatizací běloruských podniků, jíž by se mohly účastnit i ruské firmy, což Lukašenko odmítl.

Co bude dál?
Výši nezbytné půjčky od MMF odhaduje dnes běloruský premiér Michail Mjasnikovič na 3,5 až 8 miliard dolarů. Podle agenturních komentářů by ale země potřebovala nejméně 9 miliard, ne-li více.

Mezinárodní měnový fond nyní vysílá do Běloruska pozorovatelskou misi, která by měla tamní situaci zhodnotit. Podkladová zpráva pro případnou pomoc by měla být hotova do poloviny června.

Podle tiskového vyjádření švédského ministra zahraniční Carla Bildta, který je společně s polským protějškem považován za nejlepšího znalce běloruských poměrům mezi ministry celé EU, lze současné situace využít i k demokratizaci země.

„Politika (Lukašenkova režimu) se musí změnit. Jinak tentokrát žádná pomoc nebude,“ uvedl pro média s tím, že změnou myslí uvolnění cenzury médií a zastavení perzekuce opozičních stran.

Podle komentáře AFP je ale otázkou, zda bude mít stejný názor i Mezinárodní měnový fond.

„MMF nejspíše doporučí zrušit zmražení cen, další devalvaci měny a urychlení privatizačního programu,“ odhadl budoucí vývoj jeden ze členů běloruské vlády pro agenturu Interfax.

Bělorusko čerpalo záchranný úvěr od MMF již v letech 2009 a 2010. Poslední splátku obdrželo v březnu loňského roku.


Další informace:
AFP Cash-strapped Belarus seeks another IMF rescue
BBC News Belarus seeks IMF loan
Charter97.org The Wall Street Journal: IMF Must Be Tough on Belarus
Charter97.org Dictatorial Belarus will get no money from EU
Charter97.org Price freeze leads to goods deficit
Al Džazíra Belarus seeks emergency IMF bailout


A co si myslíte vy? Diskuse (3 příspěvky)

Stanislav Hošek - Český těšín

Jednou větou. Pondělí, 6.Června 2011, 19:39:28

Kolonizace postsovětskéo prostoru zdárně pokračuje

Miroslav Tejkl - Chrudim IV.

Úterý, 7.Června 2011, 07:44:25


Ruskem taky?


Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Úterý, 7.Června 2011, 21:44:54

Obojí je, řekl bych, možné. A vzhledem k tomu, že mezi nejsilnějšími silami bělosruské opozice jsou stále jak stalinští komunisté, tak místní národovci, bude zajímavé, co z toho vyleze ... Západ má tady nicméně další velice dobrou příležitost ukázat se z té lepší stránky (i když tuším, že pan Hošek nebude souhlasit)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.