Ruská média kritizují Lukašenka, běloruská Putina

Červnová roztržka Ruska a Běloruska nad platbami za plyn byla fakticky urovnána, provládní média však stále Minsk, respektive Moskvu, napadají. Sílící nevraživost dost možná poznamená i blížící se běloruské volby.

(pjed)

20.07.2010 19:46


Spoluautor: ČTK

A1

Analytikové se stále přou nad otázkou, zdali je Alexandr Lukašenko (vpravo) na podpoře Vladimira Putina (uprostřed) existenčně závislý. Foto archiv Russiablog.org

Za skutečnou mediální válku označila ČTK stav, do něhož přerostla v těchto dnech nevraživost mezi Minskem a Moskvou vyvolaná vleklými spory o ceně za dodávky ruského zemního plynu a o podmínkách společné celní unie. Vzájemná kritika přes média může být podle ruských analytiků i projevem nervozity Minsku před prezidentskými volbami, které by se v Bělorusku za bedlivé pozornosti mezinárodního tisku měly uskutečnit příští rok v únoru.

Běloruský vládní list Respublika v úterý demonstrativně přetiskl článek předního ruského opozičního politika Borise Němcova, který analyzuje působení Vladimira Putina v čelných politických funkcích během uplynulých deseti let. Útočný článek, který obsahuje kritické výhrady vůči Putinově politice, doplnila redakce běloruského listu poznámkou, že jeho obsah je „silně aktuální”.

V samotném Rusku měl Němcovův rozbor dramatický osud: když nedávno v Petrohradě stotisícovým nákladem vyšel, úřady ho zabavily a ruské Středisko pro boj s extremismem začalo jeho obsah „studovat“.

Žádného pochopení se nedostává ani běloruskému prezidentovi Lukašenkovi v moskevských médiích. Televize NTV počátkem července vysílala dvoudílný pořad nazvaný „Kmotrovský tatíček“, v němž vykreslila Lukašenka jako diktátora zapleteného do zmizení politických protivníků. Výpad proti Lukašenkovi provedl i první program ruské státní televize a stanice Russia Today vysílající v angličtině.

Minsk na tyto útoky reagoval podobně - hlavní kanál běloruské státní televize si k obsáhlému rozhovoru pozval gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho, který je v Moskvě po loňské rusko-gruzínské válce považován za nejméně vstřícného státníka v celém postsovětském prostoru. Patnáctiminutové interview v ruštině vysílala běloruská televize minulý týden.

Další podobný krok má prý Bělorusko ještě v záloze. Na čtvrtek je ohlášen rozhovor s litevským prezidentem Valdisem Zaltersem, který je znám jako tvrdý kritik ruské politiky na Kavkaze.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.