Radek John byl delegáty konference podle očekávání potvrzen v čele VV

Konference VV potvrdila Radka Johna v předsednickém křesle. Taktéž jím navržené předsednictvo strany delegáti drtivou většinou schválili. Delegáti pak přijali usnesení, podle kterého strana odejde z vlády, pokud Nečas nenaplní koaliční smlouvu.

(vd)

29.05.2011 17:18


Spoluautor: ČTK

505099_mediafax_mikulas_krepelka

Na snímku zleva místopředsedkyně strany Kateřina Klasnová, předseda strany Radek John a 1. místopředsedkyně strany Karolína Peake. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Konference Věcí veřejných v neděli podle očekávání potvrdila Radka Johna v předsednickém křesle. Funkcí se mohou ujmout i jeho zástupci, které si vybral. John obhájil pozici v čele nejmenší vládní strany v pondělí v internetové volbě takzvaných véčkařů.

Johnem navržené předsednictvo strany obdrželo 169 z 192 hlasů. Proti bylo 21 delegátů, dva lístky nebyly platné.

První místopředsedkyní je předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných a dosavadní zástupkyně předsedy Karolína Peake. Dalšími místopředsedy se stali poslankyně a dosavadní zástupkyně předsedy Kateřina Klasnová, nově poslankyně Dagmar Navrátilová, teplický zastupitel Tomáš Jarolím a poslanec a litvínovský starosta Milan Šťovíček. Podle stanov strany si předseda své zástupce vybírá.

Z předsednictva tak vypadli ministr školství Josef Dobeš, poslankyně Lenka Andrýsová a místostarosta Prahy 5 Jiří Vejmelka. John se v internetovém hlasování takzvaných véčkařů utkal o post předsedy s Peake a Navrátilovou.

Radek John po svém potvrzení ve funkci v neděli novinářům řekl, že Věci veřejné budou nadále dodržovat svůj volební program. Tajné volby se prý neobával. „Věci veřejné musí splnit to, co slíbily. To, co je nové, je, že většina místopředsedů je z krajů," uvedl staronový předseda nejmenší parlamentní strany.

Zopakoval také, že personální otázky budou s koaličními partnery řešit až na středeční K9. „Sami vidíte na konferenci silné osobnosti, já si dovedu tři, čtyři, pět z nich představit jako ministry a i mezi místopředsedy jsou takoví," upřesnil John své představy.

Konkrétní jména nicméně neuvedl. „My to nemůžeme říkat médiím, tím by se jednání zablokovala. Naším cílem je, abychom se dohodli," řekl John.

O potvrzení nového vedení se hlasovalo tajnou volbou, jak to navrhl John. Jeho návrh však prošel jen těsně. Z celkem 198 přítomných delegátů pro hlasovalo 99 lidí, pro přijetí bylo potřeba 95 hlasů. Proti tajné volbě se vyjádřilo 83 delegátů, čtyři se hlasování zdrželi.

Pokud Nečas nenaplní koaliční smlouvu, strana půjde z vlády
Pokud premiér a předseda občanských demokratů Petr Nečas nebude plnit koaliční smlouvu, nepřizná Věcem veřejným důstojné postavení v kabinetu, nepřestane v osobních útocích na zástupce strany a nenaplní protikorupční strategii, nejmenší vládní strana by měla odejít do opozice.

Věcí veřejné si to v neděli na konferenci Konference Věcí veřejných v neděli podle očekávání potvrdila Radka Johna v předsednickém křesle. na návrh Ladislava Račoka z Ústeckého kraje. Tvrdší usnesení k účinkování Věcí veřejných v kabinetu konference nepřijala.

Račokovo usnesení je doporučující. Nese se v duchu vyjádření čelných zástupců nejmenší vládní strany na konferenci. Ze 179 delegátů jich pro ně hlasovalo 158, proti byli čtyři a 17 lidí se hlasování zdrželo.

Usnesení Jiřího Novotného z vyškovského klubu, podle něhož by konference strany důrazně doporučila poslancům Věcí veřejných co nejdříve vystoupit z vládní koalice a přejít do opozice, dostalo podporu jen deseti delegátů. Proti jich bylo 143 a 26 se hlasování zdrželo.

Staronový předseda strany novinářům po skončení konference řekl, že oceňuje, že v usnesení nepadly žádné konkrétní požadavky. Ty Věci veřejné podle něj přednesou až na středečním jednání K9.

„My jsme prosili, ať nám nezužují vyjednávací mandát nějakými konkréty. Za druhé by to šlo do médií. A ve chvíli, kdy my vyslovíme nějaký požadavek a média se obrátí na naše partnery, tak ti říkají v žádném případě a pak už to z principu neprojde," řekl John.

Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 v nedělním pořadu ČT Otázky Václava Moravce řekl, že platí, že Věci veřejné se prostě musí rozhodnout, zda chtějí být v koalici, plnit koaliční smlouvu a programové prohlášení vlády, nebo zda v koalici být nechtějí, a pak tedy budou v opozici.

„Pak by tedy byly v opozici, a pak je na zvážení, zda by menšinová vláda hledala kdekoliv v opozici podporu ad hoc pro své návrhy, nebo zda by byly férovější předčasné volby," uvedl Kalousek.

Na konferenci nejmenší koaliční byla přijata ještě dvě navržená usnesení. Jedno se týkalo drobné změny etického kodexu strany a druhé loterií.

Věci veřejné tak na návrh poslance Josefa Novotného chtějí, aby zdanění hazardu vyneslo nejméně deset miliard korun, aby nejméně šest miliard korun dostal státní rozpočet, aby obce mohly regulovat všechny druhy hracích automatů a aby nebyl povolen hazard po telefonu.

Schvalováním usnesení dvoudenní konference Věcí veřejných skončila.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.