K9: Koaliční smlouva platí, vznikne k ní ale dodatek

Vyjednávači vládních stran ve středu večer stvrdili platnost koaliční smlouvy, vznikne k ní ale dodatek. Dohodli se také, že až do konference VV budou řešit pouze programové otázky. K9 se shodla i na finančním příspěvku pro účastníky třetího odboje.

(vd)

19.05.2011 09:50


Spoluautor: ČTK

480087_mediafax_jakub_polacek

Asi čtyřhodinovému koaličnímu jednání dominovala otázka zdravotnické reformy. Foto Jakub Poláček, Mediafax

Koaliční smlouva platí a vznikne k ní písemný dodatek, shodli se ve středu večer vyjednávači vládních stran, kteří se sešli ve formátu K9. Dohodli se také, že až do konference strany Věci veřejné, z níž vzejde nové vedení nejmenší vládní strany, budou řešit pouze programové otázky.

Další témata včetně personálního složení vlády tak budou muset počkat na červen. Věci veřejné mají svůj kongres 28. a 29. května. Politici před novináře nepředstoupili, krátké prohlášení přečetl vládní mluvčí Jan Osúch. Dodal, že K9 jednala i o reformě zdravotnictví a k tématu se vrátí zase příští týden.

Rozhodnutí nechat palčivé problémy okolo personálního složení vlády zatím spát před schůzkou avizovala předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných Karolína Peake. Podle jejích slov chce strana personální problematiku na vládní úrovni otevřít až poté, co si na stranické konferenci na konci května zvolí nového předsedu.

Přitom je to právě Karolína Peake, kdo na konferenci v Hradci Králové vyzve na souboj o vedení strany současného předsedu Věcí veřejných Radka Johna. Třetí kandidátkou je pak Dagmar Navrátilová.

Peake po jednání K9 vysvětlila, že zmíněný dodatek ke koaliční smlouvě by se měl primárně týkat resortů a jejich obsazení. „Proto to budeme řešit až po naší konferenci," doplnila.

Radek John je na odchodu z vlády, svou demisi už předal premiéru Petru Nečasovi. Prezident Václav Klaus je ale nyní v zahraničí. Očekává se, že po návratu Johnův odchod z kabinetu potvrdí.

Věci veřejné tak ve vládě budou zastupovat místo čtyř ministrů pouze dva. Vít Bárta, neformální lídr strany, rezignoval na funkci ministra dopravy už v dubnu, tehdy John odešel z čela ministerstva vnitra a zůstal vicepremiérem pro boj s korupcí. V kabinetu nyní jsou ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský a ministr školství Josef Dobeš.

Věci veřejné přes nesouhlas koaličních partnerů dosud hovořily o tom, že z vlády musejí zmizet například ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), jehož jméno se objevuje ve spojitosti se zakázkou pro firmu Promopro za českého předsednictví EU, či ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09.

Asi čtyřhodinovému koaličnímu jednání dominovala otázka zdravotnické reformy. Účastníci schůzky zřejmě nespěli v této věci k žádnému závěru či shodě. Podle mluvčího Osúcha budou v jednání na toto téma pokračovat příští týden. K9 se naopak shodla na příspěvku pro účastníky třetího odboje.

K9 se shodla na příspěvku pro účastníky třetího odboje
Účastníci takzvaného třetího odboje, tedy odporu proti komunistickému režimu, dostanou jednorázově sto tisíc korun, a pokud mají podprůměrný důchod, bude jim dorovnán na průměrný. Sněmovní ústavně-právní výbor debatu o návrhu zákona o uznání protikomunistického odboje ve středu odložil právě kvůli večernímu jednání K9.

„Vdovy a vdovci po účastnících třetího odboje obdrží padesát procent jednorázového ocenění, tedy padesát tisíc korun," uvedl po jednání K9 novinářům vládní mluvčí Jan Osúch. Podle návrhu zákona o třetím odboji by jeho aktivní účastníci měli také například získat postavení válečných veteránů.

Návrh loni předložili poslanci vládních stran poté, co Senát povolební levicovou většinou stáhl z Poslanecké sněmovny identickou předlohu, kterou přijal v předvolebním pravicovém složení.

Návrh zákona také počítá s tím, že bojovníci proti komunismu by měli mít podle míry svého zapojení nárok na osvědčení účastníka protikomunistického odboje nebo odporu. Osvědčení by podle návrhu mělo vydávat ministerstvo obrany na základě kladného stanoviska Ústavu pro studium totalitních režimů.

Účastníci třetího odboje by osvědčením mohli získat postavení válečných veteránů stejně jako ti, kteří bojovali proti nacismu za druhé světové války, a nebyli vojáci. Tím by jim vznikl nárok na některé výhody, například ve zdravotní a sociální péči. Součástí symbolického ocenění by byl i pamětní odznak.

Zamítnutí normy hned v prvním čtení neúspěšně prosazovala KSČM. Komunisté pokládají normu za protiústavní; pokud bude přijata, zřejmě navrhnou Ústavnímu soudu její zrušení.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.