Japonský premiér ohlásil odklon země od jádra
Roman BurešPodle středečního vyjádření premiéra Naoty Kana Japonsko od základů přehodnotí svoji energetickou politiku - přestane budovat nové reaktory a více investuje do obnovitelných zdrojů. Nyní fungující jaderné elektrárny se však dle všeho zavírat nebudou.
Japonsko opustí plány na rozšíření jaderného odvětví energetického průmyslu a namísto toho začne více využívat obnovitelné zdroje energie. Dva měsíce po katastrofickém zemětřesení a následné havárii v elektrárně Fukušima Dai-či to ve středu oznámil japonský premiér Naoto Kan.
Jaderná elektrárna Fukušima stále ohrožuje své okolí a pracovníkům společnosti Tepco se ji pořád nepodařilo plně stabilizovat.
Podle Kana bude nutné politiku jaderné energetiky přebudovat od základů. Podle původních plánů mělo Japonsko totiž využití jádra nadále rozšiřovat a v roce 2030 z něj vyrábět až polovinu veškeré elektrické energie.
Energetická koncepce počítala s vybudováním čtrnácti nových reaktorů k současným čtyřiapadesáti, které do japonské sítě dodávají třetinu elektrické energie. Političtí představitelé ale uznali, že po havárii ve Fukušimě tohoto cíle dosáhnout nelze.
Kan prohlásil, že místo jaderné energetiky bude hrát větší roli využívání čistých technologií, které již nyní sytí přibližně dvacet procent japonské energetické spotřeby. „Myslím si, že je nezbytné změnit směr a prosazovat přírodní a obnovitelné zdroje energie jako je vítr, slunce a biomasa,“ řekl doslova.
Středeční projev byl již druhým náhlým odklonem japonské vlády od jaderné energetiky v rozmezí několika dní. Kan minulý týden oznámil, že nechá zavřít jadernou elektrárnu Hamaoka, která leží přímo nad jedním z aktivních tektonických zlomů, a kolem Fukušimy vybuduje vysokou zeď proti vlnám tsunami.