Polští horníci budou protestovat důsledným dodržováním předpisů

Zaměstnanci polské společnosti JSW, bránící se privatizaci podniku, se místo avizované blokády uchýlí prozatím k mírnější formě protestu - budou při práci důsledně dodržovat všechny předpisy. Odhadují, že jejich produktivita při tom klesne o 20 až 30 procent.

(čtk)

02.05.2011 12:19


Spoluautor: Petr Jedlička

A2

Protest je plánován na středu. Stroje se při něm nezastaví, jenom zpomalí. Foto John Turner, flickr.com

Odboráři v polské státní těžařské Jastrzebska Spolka Węglowa (JSW), jež je největším producentem koksárenského uhlí v Evropské unii, chystají na středu další protesty. Několikadenní jednání o chystaném uvedení akcií JSW na burzu, kterého se účastnili zástupci odborů, vedení firmy a ministerstev hospodářství a státní pokladny, skončila bez výsledku.

Od středy horníci plánují pracovat přesně podle předpisů, dodržovat je do sebemenšího detailu, čímž budou provoz zdržovat. Odhadují, že jejich produktivita se sníží o 20 až 30 procent. V dalších dnech chtějí kromě toho stávkovat po dvě hodiny na každé ze čtyř směn. Předminulé pondělí už byla v JSW jednodenní stávka, firma ztráty odhadla na 30 milionů zlotých (184 milionů korun).

Protesty budou trvat tak dlouho, dokud nebudou splněny požadavky odborů, řekl dnes polské agentuře PAP mluvčí odborářů Piotr Szereda. Pokud se to nestane v rozumné době, hrozí blokádou veškerého exportu uhlí z důlních komplexů.

Polské ministerstvo státní pokladny naplánovalo primární veřejnou nabídku akcií JSW na 30. června. Tento termín je ale kvůli odporu a protestním akcím odborářů stále méně pravděpodobný.

Vicepremiér a ministr hospodářství Waldemar Pawlak, který na státní těžařské společnosti dohlíží, nevylučuje odklad IPO společnosti. JSW by podle něho neměla vstupovat na burzu, dokud se nepodaří spor s odboráři uhasit. „Nemohu dát souhlas k privatizaci firmy, ve které je otevřený konflikt, protože to bude mít negativní vliv na stanovení její ceny,“ řekl Pawlak v rozhovoru pro páteční vydání listu Rzeczpospolita.

Odboráři chtějí desetiletou záruku pracovních míst a zvýšení platů o deset procent. Ministerstvo státní pokladny, které privatizaci JSW připravuje, opakovaně ujišťuje, že si stát ve firmě ponechá více než 50procentní podíl. Nabízí akcie zdarma všem zaměstnancům, včetně těch, kteří na ně nemají nárok ze zákona. Oproti jiným investorům si také budou moci nakoupit více akcií za tržní cenu, JSW kvůli tomu připravuje program půjček. Odboráři ale chtějí garance, že tyto návrhy jsou v souladu se zákonem a že skutečně budou splněny.

JSW vlastní v Polsku pět dolů a zaměstnává asi 22 600 lidí. Loni hospodařila se ziskem okolo jedné miliardy zlotých (asi 6,1 miliardy korun).


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.