Horníci z polského Slezska odložili blokační stávku, znovu jednají

Po vstřícných gestech Tuskovy vlády a zjevných koaličních neshodách se odboráři z JSW rozhodli odvolat blokádu veškerého vývozu uhlí ze země. Pokud prý ale nedopadnou úterní jednání k jejich představě, začnou s blokační stávkou bez dalšího prodlení.

(čtk)

26.04.2011 12:18


Spoluautor: Petr Jedlička

A2

Polská vláda chce získat z privatizace JSW 15 miliard zlotých (90,6 miliardy korun). Foto Szymon Porwolik, flickr.com

Odboráři z polské státní těžební společnosti Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) odložili blokádu dodávek uhlí z podniku, kterou původně naplánovali na úterý 26. dubna. Polská vláda prý učinila v minulém týdnu několik vstřícných gest, a tak se zástupci zaměstnanců chtějí podle svých mluvčích pokusit ještě o dohodu. K jednání s vedením JSW a představiteli ministerstev hospodářství i státní pokladny má dojít už dnes.

„Jestli se ale při úterním jednání ukáže, že jeho cílem je jedině zastavení blokády dodávek uhlí, přistoupíme k protestní akci bez prodlení,“ varoval dopředu mluvčí odborářského protestního výboru Piotr Szereda.

Odboráři protestují proti chystanému uvedení akcií JSW – největšího producenta koksárenského uhlí v Evropské unii – na varšavskou burzu. De facto se tedy brání privatizaci podniku.

V případě, že by k privatizaci přeci jen došlo, požadují zaměstnanci JSW desetiletou garanci místa, desetiprocentní nárůst mezd a slib, že si stát ponechá více než 50 procent akcií firmy. Polské ministerstvo státní pokladny naplánovalo primární veřejnou nabídku akcií JSW na 30. června.

Odbory uspořádaly už minulé pondělí výstražnou jednodenní stávku, která podniku způsobila ztrátu ve výši asi 30 milionů zlotých (183,2 milionu korun).

JSW vlastní pět dolů a zaměstnává asi 22 600 lidí. Loni hospodařila se ziskem okolo jedné miliardy zlotých.

Rozkol ve vládě
Z pohledu vlády se situace ještě víc zkomplikovala poté, co ve středu učinil vstřícné prohlášení ministr hospodářství a vicepremiér Waldemar Pawlak, který nevyloučil odklad opatření. Prodej akcií JSW je přitom součástí privatizačního plánu vlády na letošní rok.

Ministr státní pokladny Aleksander Grad vyjádřil nad Pawlakovými slovy údiv.

„Jsme s ministrem Gradem přesvědčeni, že když se (odboráři) snaží zablokovat privatizaci, škodí vlastní firmě a zaměstnancům JSW, kteří by na této privatizaci získali,“ podpořil svého ministra i premiér Donald Tusk.

Primární nabídku akcií JSW sice připravuje ministerstvo státní pokladny, odsouhlasit ji ale musí i resort hospodářství, který nad státními těžařskými společnostmi dohlíží.

Vicepremiér a ministr hospodářství Pawlak za Polskou lidovou stranu a ministr Grad za Občanskou platformu premiéra Tuska se rozcházeli už i ve věci privatizace elektrárenské společnosti Enea, pro kterou vláda původně nového většinového vlastníka chtěla najít do konce letošního března. Nesouhlasil s tím Pawlak, a vláda začátkem minulého měsíce od plánu prodeje svého podílu v Eney odstoupila.

V Polsku se na podzim konají parlamentní volby, privatizace státních podniků se tak může stát jedním z témat v začínající kampani.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.